• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Wyróżnianie najmniejszej wartości w wierszu

Czyli sprytne użycie formatowania warunkowego…

Załóżmy, że chcemy dla w każdym wierszu tabeli wyróżnić najmniejszą wartość. Oczywiście chcemy to zrobić możliwie szybko, małym nakładem pracy i jeszcze tak, żeby rozwiązanie było dynamiczne, czyli jeśli zmienimy jakąś wartość – wyróżnienie się do tego dostosuje i na bieżąco sprawdzi, czy owa zmieniona nie jest najmniejsza. Mamy kilka magazynów (może być kilkanaście albo kilkaset dla większego dramatyzmu;)) i w każdym z nich, chcemy wyróżnić najmniejszą wartość w tygodniu:

Formatka 1

Formatka 1

Albo druga sytuacja, na tych samych danych: chcemy zaznaczyć cały wiersz, jeśli w tym wierszu znajdzie się najmniejsza wartość z wybranej kolumny (np. 4). Załóżmy, że w czwartek przychodzi kontrola do magazynu i chcemy wiedzieć, który magazyn tego dnia miał najmniejsze stany. I chcemy podświetlić cały wiersz dla tego magazynu, aby analizować stany jego magazynowe w całym tygodniu:

Formatka 2

Formatka 2

Oczywiście bez formatowania warunkowego tutaj się nie obejdzie. Formatowanie to będzie wymagało też napisania formuły, która zdefiniuje warunek. Czyli coś bardziej skomplikowanego, niż “wyklikanie” formatowania, jak to w wieeelu przypadkach wystarczy…

1. Wyróżnianie najmniejszej wartości w wierszu

W tym przypadku, w każdym wierszu naszego zakresu (C4:I9) chcemy zaznaczyć najmniejszą wartość w danym wierszu. Problem jest taki, że piszemy w tym celu jedną regułę formatowania warunkowego. Musi zatem być uniwersalna dla każdego wiersza zakresu.

W takich sytuacjach koniecznie będziemy musieli działać z adresowaniem komórek, czyli dolarami ($). To tak, jak pisanie jednej formuły dla dwuwymiarowego zakresu, czyli takiego, który składa się z kilku wierszy i kilku kolumn (klasyczny przykład takiego: tabliczka mnożenia).

Tutaj chcemy, aby dla każdej komórki w wierszu, w odpowiednich komórce wierszach, ale zawsze w obrębie kolumn od C do I (czyli np. w zakresie: C4:I4) Excel sprawdzał czy wartość konkretnej komórki jest najmniejszą w tym zakresie. I to mamy sprawdzić dla każdej komórki (stąd analogia do kopiowania formuły do dwuwymiarowego zakresu). W praktyce oznacza to, że każdą komórkę trzeba porównać do wartości minimalnej tego zakresu. Jeśli warunek ten będzie prawdziwy – formatowania warunkowe pokoloruje komórkę. Wartość najmniejszą zbadamy oczywiście funkcją MIN.

Czyli każdą komórkę w całym zakresie będziemy porównywać: niezależnie od tego, gdzie ona w tym zakresie się znajduje. Będziemy porównywać ją natomiast do wartości minimalnych konkretnych wierszy. Czyli warunek formatowania warunkowego będzie wyglądał tak:

=C4=MIN($C4:$I4)

Warto zauważyć, że funkcja MIN szuka najmniejszej wartości w zakresie z zablokowanymi kolumnami i odblokowanymi wierszami. Kolumny są zablokowane, ponieważ funkcja MIN ma szukać wartości minimalnej zawsze od C do I. Zakres tych kolumn jest stały i nie może się przesunąć w prawo (a tak własnie by się stało, gdybyśmy nie blokowali kolumn): czyli zarówno komórkę C4 jak i G4 mamy porównywać do najmniejszej wartości zakresu $C4:$I4. Natomiast dla komórki C5 i G5 ma to być już zakres $C5:$I5. Stąd z kolei zmieniają się wiersze.

To jak już formułę mamy omówioną, to kwestia nadania formatowania warunkowego:

1. Zaznacz zakres C4:I9, zaczynając zaznaczenie od komórki C4 – to bardzo ważne!

 

2. Wybierz z menu: Narzędzia główne/ Formatowanie warunkowe/ Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować

3. W pole Edytuj opis reguły wpisz wcześniej ustaloną formułę. Jak na obrazku:

Reguła formatowania 1

Reguła formatowania 1

I tyle. Efekt mamy taki:

Najmniejsze wartości w wierszach - wynika

Najmniejsze wartości w wierszach – wynik

2. Wyróżnianie całego wiersza

Drugi case już pójdzie szybciej, po zrozumieniu tego wyżej. Tutaj mamy zaznaczyć cały wiersz, jeśli występuje w nim najmniejsza wartość wybranej kolumny. U nas będzie to kolumna F, czyli czwartek (trochę niefortunnie nazwałam ją cyfrą, ech).

Czyli będziemy teraz szukali wartości minimalnej w kolumnie F, konkretnie w zakresie $F$14:$F$19. Zawsze w nim, dlatego zablokowałam go bezwzględnie. Czyli będzie MIN($F$14:$F$19).

I do tego będziemy porównywać tylko jedną komórkę z wiersza: tę w kolumnie F. Ale, żeby podświetlić cały wiersz, musimy dla każdej komórki sprawdzić ten warunek. Ten, czyli porównujący komórkę w kolumnie F z tego wiersza do wartości minimalnej wspomnianego zakresu. Reguła formatowania warunkowego będzie więc taka:

=$F14=MIN($F$14:$F$19)

A wszystko należy wrzucić do nowej reguły formatowania warunkowego, czyli jeszcze raz:

1. Zaznacz zakres B14:I19 (lub jeśli chcesz wyróżniać też sumę to zakres: B14:J19), zaczynając zaznaczenie od komórki B14 – to bardzo ważne!

2. Wybierz z menu: Narzędzia główne/ Formatowanie warunkowe/ Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować

3. W pole Edytuj opis reguły wpisz wcześniej ustaloną formułę. Jak na obrazku:

Reguła formatowania 2

Reguła formatowania 2

Po zatwierdzeniu wszystkich okienek otrzymamy taki wynik:

Wiersz z najmniejszą wartością w kolumnie - wynik

Wiersz z najmniejszą wartością w kolumnie – wynik

I wszystko :). Mam nadzieję, że Ci się przyda!

 

Poniżej plik do pobrania:
Tutaj plik z gotowcem do pobrania:Malinowy Excel Najmniejsza wartość w wierszu format war dw.xlsx

A tutaj wersja wideo:

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Wyróżnianie najmniejszej wartości w wierszu

 1. Sylwia mówi:

  Super tłumaczysz!

 2. Agnieszka mówi:

  czy możesz pomóc w formule, która sformatuje wartości minimalne ale z pominięciem wartości 0?

  • Malina mówi:

   Hej, pewnie. A co dokładnie trzeba zrobić? Czy chcesz wyświetlić wartość minimalną (jedną), ale nie może to być zero? Dobrze rozumiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *