• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Mikołajkowy konkurs z nagrodami o makrach (VBA)!

malinowyexcel-mikolajkowy-konkurs-o-makrachW czerwcu, kiedy ruszył konkurs o tabelach przestawnych,  obiecałam, że będzie kolejny – tym razem o makrach. Makra… tak… temat gorący i jakże pożądany w dzisiejszych czasach, gdzie liczy się efektywność pracy i oszczędność czasu. Każdy chce robotę mieć zrobioną na już (albo na wczoraj) i to jak najmniejszym nakładem pracy. Zwłaszcza jeśli dotyczy to tematów powtarzalnych i… nudnych 😉 Makra właśnie po to są, aby tę pracę przyspieszać i ułatwiać, dzięki czemu pozwalają nam zająć się tematami naprawdę wymagającymi udziału człowieka. Brzmi pięknie, tylko jeszcze trzeba się tego nauczyć… Myślę, że dzisiejszy konkurs jest dla tych wszystkich, którzy własnie tego chcą (lub znają kogoś, kto by chciał – w końcu idą święta :)).

A teraz szczegóły konkursu…

Chcesz się nauczyć makr w Excelu? Zacznij od nagrywania!

Pytanie konkursowe

Po co chcesz się nauczyć pisać makra? Do czego będziesz ich używać?

Tradycyjnie, odpowiedzi należy umieścić w komentarzu pod tym wpisem.

Czas trwania konkursu to wtorek 6.12.2016 – środa 14.12.2016.

Wygra ta odpowiedź, która wyda mi się najciekawsza 🙂 A wygrać się opłaca, ponieważ nagrodą, a raczej nagrodami, w konkursie są…

Nagrody – wideokursy o makrach firmy Videopoint

Zacznę od tego, że dla wszystkich zainteresowanych mam kupon rabatowy -15% do sklepu internetowego  Videopoint. Aby skorzystać z kuponu należy podać hasło MalinowyExcel. Kupon jest ważny do końca grudnia 2016 i obejmuje produkty z ceną powyżej 30 zł.

A teraz trochę więcej o nagrodzie głównej, czyli 2 wideokursach:

Kurs wideo: VBA poziom 1

Excel 2013 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie makr dla arkusza kalkulacyjnego i

Excel 2016 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom drugi. Zaawansowane techniki tworzenia makr.

Oba kursy prowadzi Jarosław Baca. Przyznam, że tego pana wcześniej nie znałam, ale prowadzony przez niego kurs mi się podoba. Byłam bardzo  ciekawa, jak zostanie poprowadzony kurs wideo o makrach, ponieważ VBA to, bądź co bądź, jest już programowanie, czyli trudniejsza sprawa… I przyznam, że się mile zaskoczyłam, bo kurs jest bardzo poukładany i przejrzysty. Najpierw omówione zostały zagadnienia podstawowe – wprowadzające takie jak pętle czy konstrukcje warunkowe. Później zagadnienia bardziej zaawansowane takie jak formularze (choć dorzuciłabym do zagadnień szczegółowe omówienie przekazywania zmiennych ByRef i ByVal i zdarzeń). Najbardziej podobało mi się, że wszystko zostało omówione po kolei, dzięki czemu  w skomplikowaną tematykę programowania jesteśmy wprowadzani stopniowo, co ułatwia, a wręcz umożliwia zrozumienie.

Jeśli zaś chodzi o to, co mi się w tym kursie nie podobało, to na pewno sposób mówienia prowadzącego. Był jakiś taki sztuczny, często miałam wrażenie, że czyta. Nie wiem, czy tak było na prawdę, jednak po prostu czasem prowadzący zbyt szybko przeskakiwał z tematu na temat. Na szczęście jest to kurs wideo, więc można sobie z tym łatwo poradzić i po prostu cofając nagranie. No i chętnie zobaczyłabym na końcu jakiś duży przykład np. typowy scalacz, który by to wszystko poskładał razem.Kurs wideo: VBA poziom 2 Myślę, że byłoby to dobre podsumowanie kursu.

Ogólnie oba te kursy o VBA określiłabym jako świetny wstęp do pisania makr. Ale pamiętajcie, że nawet najlepszy kurs nic nie da, jak nie będziecie ćwiczyć. W programowaniu można napotkać miliony haczyków i często jest tak, że teoria mówi swoje, a w praktyce wygląda to zupeeeełnie inaczej. Dlatego najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Jeśli byście chcieli kupić którykolwiek z nich, polecam najpierw zapoznać się z odkodowanymi lekcjami (znajdziecie je pod każdym kursem). Będziecie mogli wtedy wyrobić sobie o nich najważniejszą, czyli swoją opinię 🙂 Ważne, żebyście wiedzieli, że oba kursy są stworzone dla osób, które chcą nauczyć się tych tematów, czyli albo nic nie umieją, albo są w nich początkujący i chcą poszerzyć swoją wiedzę. Osoby, które śmigają w tych tematach zapewne niczego nowego się nie dowiedzą 🙂

Chyba tyle… Teraz pozostaje mi tylko czekać na Wasze odpowiedzi, do czego gorąco zachęcam 🙂

Uwaga! Ten wpis zawiera tzw. linki partnerskie.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

19 odpowiedzi na „Mikołajkowy konkurs z nagrodami o makrach (VBA)!

 1. Magda mówi:

  Chcę nauczyć się pisać makra w celu ułatwienia sobie pracy codziennej i oszczędzenia czasu.

  W pracy będę ich używać między innymi do raportów, które co miesiąc robię, a stało się to zbyt monotonne.

  Druga kwestią jest to, że nie mam pojęcia na czym dokładnie makra polegają i do czego jeszcze mogłabym je wykorzystać.

 2. Maciek mówi:

  chciałbym nauczyć się makr aby automatyzować swoją pracę raportową. Co tydzień generuję dużo raportów sprzedażowych chciałbym aby marka zrobiły część roboty za mnie

 3. krzysztof mówi:

  Marka umożliwiają automatyzację raportów. Chialbym podnieść szybkość i funkcjonalność tych które twarze 🙂

 4. Andrzej mówi:

  Makra wydaja sie byc bardzo przydatne do porzadkowania duzej ilosci danych w skoroszytach.

 5. Janek mówi:

  Jak zwykle Twoje porady są cenne w życiu codziennym (np. F4, czy sumy częściowe, albo sumy bez błędów). Wiem, że kolejne porady będą równie cenne i w znaczny sposób ułatwią wykonywanie mojej pracy – wyceny, raporty, zestawienia. Czasami tracę pół dnia żeby znaleźć sposób na szybsze wykonanie danej czynności, po czym często uznaję że szybciej bym to zrobił “na piechotę”.
  Mam nadzieję że umiejętność posługiwania się makrami zmieni coś w moim życiu zawodowym 🙂

 6. AgataU mówi:

  Chcę nauczyć się pisać makra, ponieważ…. Długo by opowiadać. Zacznę może od tego, że pracuję w szkole jako nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych. Nie ukrywam, że nie jest to moja praca marzeń. Ciągle się coś robi,uczniowie nie słuchają i ciągle o coś pytają, lekcje, dyżury na przerwach, dodatkowe społeczne zajęcia, ciągle w biegu. Jak tylko mogę w wolnej chwili uczę się excela aby w przyszłości zostać analitykiem. Pracować spokojnie i podnosić swoje umiejętności. Mieć poczucie rozwijania się. Pisanie makr bardzo by zapunktowało i zwiększyło moje kwalifikacje. Miałam styczność z programowaniem i wiem, że nie jest to proste ale można się tego nauczyć. Makra bardzo pomagają, skracają i a przede wszystkim bardzo ułatwiają pracę. Dzięki napisaniu makra można w bardzo krótkim czasie sprawdzić lub kilka rzeczy.

 7. Trener mówi:

  A ja zupełnie nietypowo:
  Za pomocą makr chcę stworzyć testy sprawdzające wiedzę po szkoleniach, które prowadzę. Odpalam test na kilku komputerach, ludzie zaznaczaja odpowiedzi, potem klikają “sprawdź”. Makro robi swoją robotę, uczniowie od razu wiedzą, czy zdali i na ile, a ja w oddzielnym pliku mam wszystkie wyniki. Da się?

 8. Rafał S. mówi:

  Makro… zwykłemu zjadaczowi chleba kojarzyć się to słowo może chyba tylko z pewną siecią handlową albo nazwą zupy z Tajlandii. Czasem odnoszę wrażenie, że makra w Excelu wywołują większe zdumienie na twarzach niż tabele przestawne czy Power Query. Ktoś coś słyszał, ale co to jest? Po co? To mi już nie potrzebne.

  Dlaczego chciałbym nauczyć się nauczyć pisać makra – chciałbym wzmocnić swoją pozycję zawodową i utrwalić opinię że znam się na Excelu. Ale nie jest to typowo próżne połechtanie swojego ego – mam tę przypadłość, że lubię dzielić się wiedzą. Znajomość makr, gruntownie przeze mnie przetestowana w codziennym życiu zawodowym, będzie udostępniania współpracownikom i znajomym. W końcu sukces firmy to nasz sukces. Lubię pomagać, lubię rozwiązywać problemy, które wymagają większego zaangażowania – a wiem, że dzięki makrom będzie to jeszcze szybsze i efektywniejsze i pozwoli też podnieść wiedzę z tego obszaru kilku osobom z mojego otoczenia.

  Do czego będę ich używał – po pierwsze do zautomatyzowania czynności, które muszę w Excelu wykonywać okresowo – są to te same zadania, dlatego naciśnięcie kilku przycisków i obserwowanie “makrowych czarów” będzie dla mnie wybawieniem. Po drugie – będę ich używał także do motywowania ludzi do zwiększenia wiedzy nt. Excela. Jestem przekonany, że jeśli ktoś zobaczy, jakie fajne rzeczy można wyczarować dzięki makrom, będzie to dla niego duża motywacja do głębszego zainteresowania się tematem.

 9. Marcin mówi:

  Sub Dlaczego_Makro()

  ‘ Dlaczego_Makro Makro
  ‘ Dlaczego warto nauczyć się makra?

  ‘ Klawisz skrótu: Ctrl+Shift+T

  Range(“C11”).Select
  ActiveCell.FormulaR1C1 = “Jeżeli chcesz zautomatyzować pracę, szybko tworzyć cenniki, raporty, analizy.”
  Range(“C12”).Select
  ActiveCell.FormulaR1C1 = “Jeżeli chcesz zabłysnąć przed przełożonymi”
  Range(“C13”).Select
  ActiveCell.FormulaR1C1 = “Jeżeli masz dość monotonnej pracy w Excelu”
  Range(“C16”).Select
  ActiveCell.FormulaR1C1 = “Naucz się programować i stwórz swoje makra”
  Range(“C16”).Select
  With Selection.Font
  .Color = -16776961
  .TintAndShade = 0
  End With
  Selection.Font.Bold = True
  Range(“C17”).Select
  End Sub

 10. Ewa mówi:

  Pracuję w firmie gdzie dużo czasu zajmuje tzw. kopiuj wklej między arkuszami Excela i innymi programami (baza klientów parę tysięcy), traci się przy tym bardzo dużo czasu. Makra zdecydowanie ułatwiłyby mi pracę i dałyby (taką mam nadzieję) szansę na awans. Jestem zakochana w Excelu i cały czas się uczę czegoś nowego, makra nie są straszne, ale uporządkowana wiedza to jest to. Brawo Ty za taki konkurs.

 11. Mariusz mówi:

  Nauka makr podniesie moje umiejentnosci oraz utwierdzi mnie w wiedzy jaka posiadam Pomoze w pracy, w domu oraz zyciu prywatnym zaoczszedzic czas na wazniejsze sprawy niz raporty zestawienia lub analizy abym mogl czerpac wiecej przyjemnosci z zycia poza sprawami zycia codziennego

 12. Grażyna mówi:

  Ułatwiło by mi to pra cę. Czasami korzystam z małych makr. np. grupowanie i rozgrupowanie, bez wchodzenia na wstążkę, albo transponowanie licczbowe. Ale to za mało. Co miesiąć muszę kopiować dane z jednego arkusza do innego w określonym porządku i tu mi bardzo pomogłoby makro, ale nie umiem sobie poradzić. Bo z dużej tabeli muszę wybierać pojedyncze kolumy, flitrować je i dopiero kopiować je jako wartość do innego skoroszytu w określonym porządku. Jakbym umiała robić makro powiązane z takim przenoszeniem to by było wspaniałe.

 13. Alicja mówi:

  Chcę nauczyć się pisać makra, ponieważ:
  ułatwi to mi mozolną pracę na wielu danych,
  w szybki i prosty sposób sformatuję i obrobię dane,
  uniknę błędów związanych z ciągłą obróbką danych,
  zdobędę nowe umiejętności oraz rozwinę posiadane kwalifikacje,
  przyspieszę wykonywanie codziennych czynności, dzięki czemu uświadomię innym, że warto poświęcić czas na poszerzenie wiedzy z zakresu poznania programu Excel, bo w efekcie w przyszłości zaoszczędzi się dużo bezcennego czasu.

 14. Jagoda mówi:

  Makra mnie intrygują. Myślę, że to nie jest łatwe.

 15. MarcinB mówi:

  Trochę trudno stwierdzić dlaczego chciałbym poznać makra wiedząc o nich bardzo niewiele 😉 W pracy zawodowej używam częściej Worda niż Excela, lecz to nie znaczy, że ten drugi traktuję po macoszemu. Wręcz odwrotnie. Excel jest dla mnie wspaniałym narzędziem, którego możliwości zgłębiam z przyjemnością. Excel to dla mnie zabawa, tworzenie nowych skoroszytów rozwiązujących i ułatwiających codzienne życie, a czasem także sprawy zawodowe. Marka traktuję jako kolejny etap rozwoju, jako kolejną umiejętność dającą przede wszystkim satysfakcję z dążenia do coraz lepszego poznania pakietu Office. I dlatego właśnie chcę poznać makra – bo nie ma nic lepszego, niż samodoskonalenie się z przyjemnością. Pozdrawiam

 16. Zbychu mówi:

  Makra są mi potrzebne do automatyzacji przetwarzania danych (liczniki elektryczne dane o zużyciu energii w formacie csv) które muszę wczytać przeanalizować i na ich podstawie przygotować raporty dla firm energetycznych. Jest to strasznie czasochłonne a to jedynie część pracy z obróbką tych danych.

 17. Konrad mówi:

  Zawsze chciałem pojąć VBA, lecz chęci było brak – zawsze. Teraz muszę się nauczyć VBA, bo podwyżka, bo zabłyszczę, bo pełno roboty w excelu, a szef lubi jak ktoś sobie szybko radzi z problemami i naglę chęci to najmniejszy problem 🙂 Podstawowe funkcje Excela są biedne, na pewno zwykłą pętlą będę w stanie zrobić wiele szybciej i łatwiej. Takie kursy to zbawienie, choć YOU TUBE jest pełen szybkich tematycznych lekcji, TO PO ANGIELSKU PRZEDE WSZYSTKIM 🙂

 18. Komar mówi:

  Witaj, bardzo fajny konkurs, zwłaszcza podoba mi się logo z czapką Mikołaja

  Jeśli chodzi o makra i VBA najczęściej używanych do analiz związanych z przygotowywaniem nowych produktów (Business Case, przychody, koszty, itd)

 19. anjah mówi:

  VBA nauczyć się chcę
  by w końcu skończyły się żale me,
  Mam dość tych codziennych kopiuj, wlej , format, wypełnij w dół!
  Scal, wyśrodkuj – tyram jak wół!
  Niech przed świętami zdarzy się CUD,
  i jednym kliknięciem zamienię te,
  wiersze…, kolumny…, tabele …
  w przejrzysty raport 🙂
  w sekundy 2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *