Czytelnia, czyli gdzie jeszcze poszerzać wiedzę?
Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę o Excelu, to w tym dziale znajdziesz listę blogów, vlogów, książek i kursów, do których warto zajrzeć. Wybrałam te pozycje, ponieważ sama bardzo często z nich korzystam (albo je napisałam:)). Są tutaj książki, które moim zdaniem warto mieć (ja czasem czytam je do poduszki :)).
Ponieważ też sporo dowiaduję się z internetu, na mojej liście jest sporo źródeł elektronicznych (bezpłatnych). Od nich zacznę. Na końcu umieściłam jeszcze inne stronki – nie mają nic wspólnego z Excelem, ale są godne polecenia. 🙂
Uwaga: Niektóre z linków podanych na tej stronie to linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie przekieruje was na stronę sklepu internetowego, w którym możecie kupić wybraną publikację. Jeśli to zrobicie, zarobię na tym drobną prowizję. Was to nic nie kosztuje, a mi pomoże w utrzymaniu bloga. Oczywiście nie namawiam was do kupowania czegokolwiek – raczej zachęcam do kupowania tylko tego, co może się wam naprawdę przydać.
Książki i kursy
Mistrz Excela w 20 dni | Adam Kopeć
To książka napisana przez mojego kolegę po fachu – Adama Kopcia. Jest to pozycja odpowiednia dla osób, które korzystają z Excela, ale mają wrażenie, że nie wykorzystują jego możliwości, że mogłyby pracować szybciej i efektywniej. Omówione w niej tematy są niezmiernie praktyczne i w taki też sposób przedstawiane. Nie jakaś tam akademicka wiedza, gdzie po kolei omawiamy to i to, bo jakiś profesor-teoretyk sobie tak wymyślił, tylko to, co jest potrzebne w pracy! No. Drukowana książka posiada ćwiczenia xlsx i gratis dostajemy ebooka. I, co ważne, książka jest w przystępnej cenie.
Ja bym od tego zaczynała swoją naukę Excela.
Excel 2016 PL. Biblia | John Walkenbach
Książka, którą każdy szanujący się użytkownik Excela powinien mieć. Oczywiście żartuję. 🙂 Jeśli koniecznie chcecie sobie kupić jakąś książkę o Excelu, to polecam właśnie tę. Jest ona dobra zarówno dla początkujących użytkowników, jak i tych zaawansowanych. Wszystko jest w niej opisane po kolei, od Adama i Ewy po rocket science. 🙂 Książka opisuje nawet tabele przestawne (choć w dość okrojonym stopniu) i formuły tablicowe – temat rzadko poruszany, a bardzo interesujący i „magiczny”. Mamy w niej też wstęp do makr w VBA. Jej wadą jest cena – książka jest dość droga, niestety. Na szczęście jak już ją będziecie mieli, żadna inna ogólna książka o Excelu (typu ABC Excel…) nie będzie wam potrzebna.
Programowanie w VBA. Vademecum Walkenbacha | John Walkenbach
Książka napisana przez Johna Walkenbacha. Nazwałabym ją „Biblią VBA w Excelu”. Książka nadaje się nawet dla osób, które o Excelu nie mają pojęcia. Autor zaczyna od ogólnego przedstawienia Excela, aby nauczyć czytelnika obiektowego myślenia o tym programie (co jest niezbędne w późniejszym pisaniu makr). Później Walkenbach opisuje podstawy tworzenia aplikacji w Excelu, czyli pisze o tym, co zrobić, aby powstała aplikacja spełniała wymagania użytkownika i była mu przyjazna (user-friendly). Potem dopiero omawia język VBA. Robi to stopniowo – od zagadnień najprostszych (tj. składnia), po te bardziej skomplikowane (np. formularze użytkownika). Oprócz czystej teorii książka zawiera też sporo praktycznych przykładów makr gotowych do użycia.
Zaawansowane i niestandardowe wykresy | Malina Cierzniewska-Skweres, Jakub Kudliński
To książka, której – jak widać – jestem współautorką. Publikacja jest dziewiątym tomem cyklu „Excel zaawansowany” wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Książka przedstawia praktyczne przykłady użycia wykresów i co najważniejsze, opisy, jak je stworzyć krok po kroku. A wierzcie mi – wykresy te do łatwych nie należą. Pokazane są też ciekawe triki, np. sposób na automatyczne wyróżnianie wybranego wyniku na wykresie, czy skalowanie osi. Jest również kilka przykładów wykorzystujących linię trendu np. do prognozowania sprzedaży. Książka godna polecenia zwłaszcza dla osób, które w swojej pracy często prezentują dane na wykresach.
Budżetowanie w Excelu | Malina Cierzniewska-Skweres, Jakub Kudliński
Kolejna książka autorstwa mojego i Jakuba Kudlińskiego. Została napisana z myślą o osobach, które w swojej pracy tworzą budżety. Opisany jest w niej przykładowy proces budżetowania sprzedaży w Excelu, od przygotowania formatek niezbędnych do zbierania danych, przez ich scalenie, po analizę zebranych danych i porównanie sprzedaży do budżetu. Do opisywanego procesu budżetowania wykorzystywane jest dużo narzędzi, takich jak: tabele przestawne, formatowanie warunkowe, ochrona arkusza i skoroszytu, sprawdzanie poprawności, wykresy. Ze względu na mnogość poruszanych zagadnień, publikacja może okazać się przydatna nie tylko dla analityków. 🙂
Excel – tabele przestawne. Kurs video. Raporty i analiza danych | Adam Kopeć
Znów pozycja dla osób, które lubią uczyć się przez oglądanie – jak na szkoleniu. Temat tabel został w tym kursie omówiony bardzo obszernie: od prostych i jednocześnie niezbędnych zagadnień (formatowanie czy układ tabeli), aż po bardziej zaawansowane tematy, takie jak model danych czy pola i elementy obliczeniowe. Omówione też zostały nowe funkcjonalności tabel przestawnych (fragmentatory, oś czasu). Autor zaprezentował również inne ciekawe opcje, np. pokazywanie stron filtru raportu i grupowanie dat. Są to standardowe funkcjonalności Excela, nie trzeba więc pisać do nich makr czy dodatkowych formuł. Użytkownicy niestety często ich nie znają i robią wszystko ręcznie, przez co dodają sobie sporo niepotrzebnej pracy. Kurs prowadzony jest na zrozumiałych przykładach (które można pobrać ze strony wydawnictwa), dzięki czemu można się skupić na samym działaniu tabeli przestawnej, a nie na zrozumieniu skomplikowanego przykładu. Ogólnie mówiąc: fajnie poprowadzony i za rozsądne pieniądze (moją recenzję znajdziesz tutaj).
Blogi i vlogi
Excel is fun
Mike Girvin to mój ulubiony vloger piszący o Excelu. Jest dla mnie absolutnym guru Excela. Ten człowiek wie o nim dosłownie wszystko! Formuły tablicowe, wykresy, funkcje… Wszystko! Uwielbiam go też za sposób, w jaki tę wiedzę przekazuje. 🙂
Akademia VBA
Strona mojego absolutnego guru VBA, Darka Kolasy. Znajdziesz tam konkretne kody do skopiowania. Np. jak zapisać kwotę słownie.
Leila Gharani
Leila prowadzi cudowny kanał na YouToube’ie, na którym pokazuje bardzo praktyczne, biznesowe zastosowania Excela. U Leili podoba mi się głównie to, że pokazuje ciekawe narzędzia Excela, czy triki wizualizacji danych, a nie jedynie formuły.
Witryna poradnikowo-szkoleniowa Andrzeja Słodownika
To strona świetnego trenera Andrzeja Słodownika. Andrzej zna się na… wszystkim. Pisze o Excelu, Wordzie, Power Poincie, WordPressie, a nawet o grafice komputerowej, czyli o PhotoShopie i jemu podobnych programach (które dla mnie są i pewnie zawsze będą czarną magią).
Contextures
Debra Dalgleish prowadzi blog o Excelu. Lubię czytać, co pisze o tabelach przestawnych. Podoba mi się też to, że oprócz Excela dorzuca zawsze trochę informacji o sobie jako człowieku (jest babcią).
My Online Training Hub
Świetny blog o Excelu prowadzony przez Myndę Treacy. Warto zajrzeć nie tylko ze względu na dużą wiedzę autorki, lecz także dlatego, że często organizuje ona ciekawe webinary (np. o budowaniu dashboardów).
Skuteczne raporty
Wreszcie coś polskiego! 🙂 Autor bloga – Bartosz Czapiewski – jest moim autorytetem w zakresie wizualizacji danych, i to nie tylko w Excelu. Na swoim blogu przedstawia ciekawe wskazówki dotyczące szeroko rozumianej wizualizacji danych. Często powołuje się na różne badania naukowe z tej dziedziny (wiedzieliście, że takie są?:)). Bartosz opowiada, jak tę wiedzę przełożyć m.in. na Excela i Tableau.
Excel User
Blog prowadzony przez Charley’ego Kyda. Znajdziecie tam przykłady ze świata biznesu.
Excelonomia
Blog Kamila Stranza o produktywności. Excel jest jednym z narzędzi, których używa Kamil, aby zwiększać produktywność.
Strony z innej beczki
Andrzej Słodownik
Generalnie ja i grafika się bardzo nie lubimy, ale dzięki Andrzejowi ta nasza znajomość staje się znośna :). Andrzej prowadzi genialny blog o przeróżnych programach, biurowych (w tym Excel), graficznych (wszelkie Adobe-podobne), a nawet o tworzeniu stron www! Z całego serca polecam!
Kultura Języka
Blog redaktorki mojego blogu Oli Wasiak o języku polskim.
Zapisz się na bezpłatny mailing!
Zapisz się na bezpłatny mailing i otrzymaj bezpłatny e-book „10 najprzydatniejszych trików w Excelu”!