Kontakt

facebook-icon

Jeśli masz jakieś excelowe pytanie – zadaj je proszę na grupie Malinowy Excel na Facebooku.
Jeśli ja nie odpowiem na pytanie – na pewno zrobi to jeden z członków grupy, którzy – wierz mi – świetnie ogarniają Excela. Super się na grupie wspieramy nawzajem :).
Do grupy warto dołączyć również dlatego, że podczas lajwów, rozwiązuję tam prace domowe z Webinarów.

👩‍🏫 Jeśli chcesz skontaktować się w sprawie szkolenia – napisz proszę na adres szkolenia, na domenie jak nazwa tego bloga (adres podaję tak ze względu na straszliwą ilość spamu, jaką dostaję).

Pozdrawiam,
Malina Cierzniewska-Skweres

178 odpowiedzi na „Kontakt

 1. weforyou komentarz:

  hi Malina… do you still remember me? …

  i would like to have a chat with you but dont know how to reach you. Please send me your phone no. or any other way to contact you like SKYPE. Looking Forward reading from you and remain with best regards.

  Armin (the former CRM guy at Saint Gobain) 😉

  • Malina komentarz:

   Hi Armin!

   Of course I remember you! You are not-to-forget person! I also remember our CRM project and I still have the Stgr button You gave me 😉 You know now where to find me 🙂

   KR
   Malina

 2. Dawid komentarz:

  Dzień dobry,

  znalazłem panią na YT, mam pewien problem z excele, a mianowicie chciał bym aby szukał mi nazwy „Okucie” i jeżeli je znajdzie to przenosi zawartość od D do J na inny arkusz, czy jest to możliwe..?

 3. TG komentarz:

  Super stronka.
  A jest jakieś dobre rozwiązanie (krok po kroku) dla kalendarza, za pomocą którego można wstawiać datę w komórkę (jedną kolumnę przeznaczam na wstawianie dat) i jakiś zegar, za pomocą którego będę wstawiał godzinę??

  Pozdrawiam
  TG

  • Malina komentarz:

   Hej, dzięki!
   Prostej metody to niestety nie znam ;(. Trzeba byłoby kombinować coś z kontrolką kalendarza wstawianą dynamicznie w zależności od zaznaczonej komórki. Ale to już zdarzenia w VBA…

   • TG komentarz:

    Wiem, wiem, że to już VBA 🙂
    Jestem laikiem co do VBA, ale i raczkuje w excelu (bo dla mnie to kombajn jest).
    Dzisiaj doszedłem do tego, że najlepszą opcją była by dla mnie kalendarz z zegarem, że w komórkę wstawiam sobie datę i godzinę, ze względu na to, że chce przeliczać daty na dni, ale i na rbh, przy minimalizacji wprowadzanych danych w excela (tutaj za jednym razem chce wstawiać date i godzinę, a nie ,,błąka,, się po komórkach)

    • Malina komentarz:

     Pewnie 🙂
     Możesz wstawić ręcznie (wiem, wiem;)). Czyli np. taki wpis do komórki: 2017-10-27 22:09. Normalnie ze spacją. Wiem, że to niewygodne, ale przynajmniej wejdzie…
     Jeśli wstawiasz dzisiejszą datę to polecam Ctrl + ;, a dla godziny Ctrl + : :).
     No i z pełną świadomością wiem, że to nie rozwiązuje problemu…

     Pozdrawiam
     Malina

     • Darek komentarz:

      Ponieważ nie mam FB pisze tutaj na forum.

      Szukam rozwiązania.
      Chciał bym aby stając w dowolnej komórce arkusza excell z danymi wyświetlała się treść we wskazanej komórce np.: A1.

      Be zaznaczania czego kolwiek.

      Czy jest taka możliwość.

     • Malina komentarz:

      Hej, tak – polecam zastosować okno czujki :). To jest wbudowana opcja w Excelu i nie wymaga żadnych formuł. Formuły/Okno czujki 🙂

 4. TG komentarz:

  Skróty klawiszowe znam, ale to nie ja pracować na arkuszu będzie kilka osób i chce zrobić taki formularz, który będzie przyjazny dla wszystkich.
  Znasz może metodę na taki kalendarz i zegar?

  • Malina komentarz:

   Hej, to już trzeba kontrolką kalendarza przez formularze VBA. Czyli obsluga zdarzeń i formularz. Prostej drogi niestety nie znam.

 5. TG komentarz:

  A co z łączeniem danych z dwóch plików (w tym samym folderze sie znajdują).
  Chodzi mi o kopiowanie całkowite tabeli, ale z zachowaniem łączy, że jak w pliku nr 2 coś zmieniam to mi się aktualizuje w pliku 1. Jest może gdzieś jakiś tutorial, etc.? A może Ty znasz sposób?

 6. Paweł Kostrubiec komentarz:

  Świetna strona, bardzo pomocna! Jednak mam pytanie bo nie mogę sobie poradzić.
  w komórce A1 mam sumę z komórek od a2:a27, w komórkach od b2:b27 mam wpisane nazwy państw i tu teraz moje pytanie, czy można tak zrobić aby jak wpiszę zamiast nazwy kraju słowo b/ś to suma z komórki a1 pomniejszy się o 1?
  Przykładowo mam 26 w A1 i wpisałem b/ś do jednej z komórek b2:b27, to chciałbym aby w a1 pokazało mi 25.Mama nadzieję ze wie Pani o co mi chodzi 🙂

  • Malina komentarz:

   Cieszę się, że widzisz wartość w przekazywanej przeze mnie treści!
   Chyba wiem, o co chodzi 🙂 . Napiszę o tym artykuł 🙂
   Pozdrawiam
   Malina

  • JurekB komentarz:

   Pewnie problem już został rozwiązany, ale pozwolę sobie dopisać się. Najprostsze, co mi przychodzi do głowy, to taka formułka, wpisana w komórce A1:
   =SUMA.JEŻELI(B2:B27;”b/ś”;A2:A27)
   Pozdrawiam.

 7. Paweł komentarz:

  Witam.
  Czy jest może artykuł o auto sortowaniu tabeli? Konkretnie są to rozgrywki sportowe, gdzie po wpisaniu wyniku, zespół automatycznie przemieszcza się w górę lub w dół w zależności od ilości pkt., różnicy bramek, ilości zdobytych bądź straconych goli.

 8. Dawid komentarz:

  Witam, mam takie pytanko. Mam pomysł na drobny biznes. Otóż chciałbym coś przygotwać w excelu i ten plik nastepnie z tą treścią sprzedawać. Czy jest to legalne? Czy mogę sprzedawawać coś co przygotowałem w excelu?

  Dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam
  Dawid

  • Malina komentarz:

   Witam. Myślę, że jeśli jest to Pana treść, to czemu nie. Natomiast jest to jedynie moje zdanie, nie jestem prawnikiem. Najlepiej będzie skonsultować to właśnie z takowym 🙂

 9. Tomasz komentarz:

  Witam, bardzo spodobała mi się seria filmów na YT jako że z Excelem mam styczność w pracy to muszę się mobilizować i pogłębiać wiedzę a te filmiki świetnie się do tego nadają. Jeśli mogę coś zaproponować z repertuaru HR to ostatnio walczyłem z grafikiem pracowników zmianowych w systemie 5-brygadowym na 2018 rok oraz tzw szychtownicami czyli planem pracy opartym na grafiku. Sprawa okazała się bardzo trudna jak na moje nikłe umiejętności i sporo się napracowałem żeby stworzyć i jedno i drugie. Chętnie bym się dowiedział jak stworzyć taki grafik w prosty sposób a później oprzeć na nim plan pracy dla każdej z brygad zmianowych. Pozdrawiam.

 10. michal komentarz:

  Cześć
  Super blog!

  Mam problem:
  Jak klikam lewym przyciskiem myszy na kolumne A a potem prawym przyciskiem to mam na szaro (zablokowane) opcje: 'wstaw’, 'usun’, 'wyczysc zawartosc’. Jak to odblokowac?

  • Malina komentarz:

   Hej, dziękuję bardzo.
   Odnośnie Twojego pytania – najprawdopodobniej masz zablokowany arkusz. Należy go odblokować, np: Recenzja/Chroń arkusz. Jeśli jest założone hasło – trzeba je podać, aby zdjąć ochronę. Jeśli nie ma – odblokowanie nastąpi zaraz po kliknięciu 🙂

 11. Maciej komentarz:

  cześć
  Mam pytanie.
  dotyczące excela of course.
  pomogła bys mi i wyjasnila czy przy pomocy powerQuery jestem w stanie automatycznie importować dane z jednego folderu, wielu plików, z różnych arkuszy w taki sposób by kazdy zaimportowany arkusz osadzał się w pliku docelowym na odrębnym arkuszu?

  • Malina komentarz:

   Hej,
   z tego co rozumiem chcesz zaimportować wiele arkuszy (z wielu plików) do jednego pliku. Specjalistką od PowerQuery nie jestem, ale wydaje mi się, że musiałbyś tworzyć oddzielne zapytania do tego ;(. Co innego, gdybyś z tych wszystkich arkuszy chciał wyciągnąć jakąś jedną tabelę, będącą wynikiem transformacji danych z tych arkuszy. Natomiast głowy sobie nie dam za to uciąć, bo dopiero uczę się PowerQuery. Polecam Ci natomiast kanał na YB Bill Szysz. On jest moim autorytetem w Power Query 🙂

 12. Damian komentarz:

  Cześć
  Nie udało mi sie znaleźć informacji z jakiego miasta pochodzisz.
  Szukałem tego i pytam, bo chciałem zapisać sie na kurs (doczytałem, że jestes trenerką).
  🙂

  • Malina komentarz:

   Hej! Szkolenia prowadzę w Warszawie, także zapraszam 🙂 Tutaj możesz zobaczyć szczegóły. Ale może też zainteresuje Ciebie inna forma szkolenia, mianowicie szkolenie on-line? To jest niezależne od miasta ;). W kwietnu 2018 organizuję takie szkolenie. Może taka forma będzie dla Ciebie ok?

 13. Janusz komentarz:

  Dzień dobry.
  Na wstępie napiszę, że jestem mile zaskoczony prowadzoną przez Ciebie stroną. Informacje są wręcz łopatologicznie podane, a wyjaśnienia jasne. Gratuluję pomysłu i życzę, również sobie, dalszych wspaniale opisanych tematów.
  Mam natomiast pytanie do tematu Zależna lista rozwijana w komórce. Czy, a jeśli to jak, można spowodować automatyczna aktualizacje listy zależnej? Nie chodzi oczywiście o konkretny wybór z pozycji tej listy, a automatyczne tworzenie listy (podlisty) zależnej po wybraniu pozycji z listy podstawowej. W moim wypadku niektóre pozycje z listy podstawowej reprezentowane są przez tylko jeden wpis w liście zależnej i dodatkowe klikanie w listę zależną nie jest eleganckim rozwiązaniem. Licząc na odpowiedź – może i nowy, osobny temat – pozdrawiam.

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry i cieszę się, że blog Ci się podoba! 🙂
   Odnośnie Twojego pytania – czy chodzi o to, że jeśli na zależnej liście rozwijanej jest tylko jeden wpis, to ma on być automatycznie wstawiany do komórki? Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:
   1) na stałe ustawić tam formułę, żeby podbierała się pierwsza wartość z zależnej listy rozwijanej (ale będzie to działać również do dłuższych list), ze wszystkimi wadami i zaletami formuły 😉
   2) albo makro, które wykryje taką sytuację i wpisze pierwszą wartość, jeśli trzeba.

   Co myślisz?

   Pozdrawiam,
   Malina

 14. Mateusz komentarz:

  Dzień dobry!
  Mam pytanie w jaki sposób zrobić w w jednej komórce listę rozwijaną, z której wybieram np. Nazwa Państwa a obok w kolumnie do wybranego przeze mnie kraju, pojawia się np. stolica, a w następnej kolumnie język urzędowy. Chodzi też o to abym mógł wpisywać „z palca” do odpowiednich komórek nazwy stolic czy też języków urzędowych, a Excel zapamiętywał te wartości dla odpowiedniej wartości z listy np. Wybieram z listy Polskę wpisuję obok w kolumnę Warszawa, w nast. kolumnę wpisuję język polski. Następnie zmieniam państwo z listy rozwijanej np. na Francję i znowu obok w tych samych komórkach mogę wpisać inną stolicą i inny język ale po powrocie do kraju z listy na Polskę ponownie pojawia się zapisana wcześniej Warszawa i odpowiednio język polski.

  Pozdrawiam serdecznie
  Mateusz 🙂

  • Malina komentarz:

   Hej!
   Żeby coś takiego działało należy napisać makro, które, np po naciśnięciu przycisku, wpisywałoby nowe wartości do tabeli, która gromadzi te wszywstkie informacje i jest jednocześnie źródłem listy i funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, któa wyświetla dane na postawie nazwy kraju. Aby można było wpisać te wartości z palca i jednocześnie mieć w tej samej komórce formułę – należy zastosować makro opisane np. tutaj.

   Przyznam, że ciężkie zadanie i bez programowania się nie obejdzie. A nie można po prostu uzupełniać ręcznie tej tabeli źródłowej?:>
   Pozdrawiam
   Malina

 15. Anna komentarz:

  Witaj,
  Jak napisać formułę dla takiej zależności:
  Obliczyć jaki dodatek do wynagrodzenia dostanie pracownik, jeżeli:
  – za każde dziecko po 200 zł
  – jeżeli posiada przynajmniej 3 dzieci to dodatek wychowawczy 800 zł.

  Pracownicy mają 1, 2,3,4 itd. Nie potrafię sobie wyliczyć tego drugiego punktu, czyli dodatku 800 zł przy posiadaniu 3 dzieci.

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc! 😉

  • Malina komentarz:

   Hej,
   czy dobrze rozumiem, że za 3 dzieci i więcej dostaje się ryczałt 800 zł? Jeśli tak, to możesz to zrobić np. funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO (coś jak w tym wpisie). Jeśli nie, to też w taki sposób można, podając oczywiście odpowiednie wartości przy liczbie dzieci w przeszukiwanej tabelce.
   Pomogłam? 🙂

 16. karson komentarz:

  Witam. Zrobiłem listę rozwijaną w Excel zgodnie z filmem https://www.youtube.com/watch?v=PA_fkcXTOZw. – tylko zamiast kobieta i mężczyzna wpisałem obecność – nieobecność, a wartość zwrotu ustaliłem na 0 i 1. Po wybraniu obecność pojawia się wartość 1 a przy nieobecności 0. Wszystko działa tylko, jak ją skopiowałem – bo chciałem mieć kilka takich list w jednym arkuszu to zaznaczenie opcji obecność powodowało, że we wszystkich skopiowanych listach również zaznaczała się opcja obecność i odwrotnie. Zaznaczenie nieobecność, wszędzie obecność zmieniała się na nieobecność. Jak to wyeliminować, żeby zaznaczona opcja dotyczyła tylko jednej tabeli w arkuszu a nie wszystkich

  • Malina komentarz:

   Hej,
   po skopiowaniu list – każdej została przypisana dokładnie ta sama komórka z wynikiem. Aby rozwiązać ten problem – należy każdej liście ustawić inną komórkę wynikową. Czyli klikasz na listę prawym przyciskiem myszy, wybierasz opcję „Formatuj formant” i zmieniasz komórkę wynikową. I zadziała 🙂

 17. Irena komentarz:

  Czy jest możliwosc zrobic formulką tak że by naprzykład są dwie kolumny z datami i w trzeciej liczyło ilość miesięcy a w czwartej jeżeli jest przekrocenia 18 mies sygnalizowało?

 18. Monika komentarz:

  dzień dobry,
  w tabeli płatności mam: przelew ok 14.07.2018
  14.07.2018 jest na czerwono, bo to płatność mniejsza niż dzisiejsza data. Chodzi mi o to, żeby 14.07.2018 z czerwonego zmienił się na czarny, jeżeli przelew nok zamienimy na przelew ok, żeby już nie było czerwone do zapłaty.
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

  • Malina komentarz:

   Hej,
   zakładając, że datę masz w kolumnie C, a w E informację OK/NOK, możesz zastosować taką formułę w formatowaniu warunkowym: =ORAZ($C7<$C$2;$E7="NOK").
   Pozdrawiam
   Malina

 19. Staszek komentarz:

  Witam
  Mam tabelę w której sa zapisane kody
  1TAR5
  2RZA6
  1CZUD2
  1RB1
  1KROS4
  w jaki sposób mozna je rozdzielić aby rozbiło to na 3 kolumny tak jak poniżej, aby liczby i litery były w osobnych kolumnach.
  1 TAR 5
  2 RZA 6
  1 CZUD 2
  1 RB 1
  1 KROS 4

 20. Tomasz komentarz:

  Dzień dobry.
  Próbuje stworzyć formułę (ale niestety z kiepskim rezultatem dlatego proszę o pomoc) która w wyniku dawała by mi ilość miesięcy między datami.
  Wartość początkowa to data z dnia dzisiejszego (=dziś()) a druga to data z przeszłości. (np. dziś to 2018-10-05 a data z przeszłości to 2018-09-23). W wyniku chciałbym otrzymać ilość miesięcy między tymi datami. Wg. funkcji =DATA.RÓŻNICA(D8;DZIŚ();”m”) po sformatowaniu komórki „niestandardowo – mm” otrzymuję wynik 1. A ja chciałbym aby wynik prawidłowy dla moich potrzeb to 2 (w tym okresie wystąpiły dwa miesiące – wrzesień i październik).
  Generalnie chodzi mi o to by w wyniku było ile miesięcy wystąpiło w tym czasie a nie ile miesięcy upłynęło od daty początkowej.
  Mam nadzieję, że nie zaplotłem za bardzo
  Pozdrawiam

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry,
   ja bym zrobiła tak: =MIESIĄC(D4)-MIESIĄC(D5)+1, gdzie D4 to data od, D5 to data do. Użycie funkcji DATA.RÓŻNICA tutaj faktycznie nie pomoże, ponieważ ta funkcja liczy faktyczną różnicę. A ta nasza różnica jest dość sztuczna, dlatego funkcja nie działa zgodnie z oczekiwaniami.
   O to chodziło?

 21. Kamil Szymczak komentarz:

  Droga Malino,
  Skorzystałem z twoich tabel dotyczących zliczania czasu pracy.
  Jestem prawie w miejscu gdzie twoje tabelki liczą po prostu wszystko niezbędne do wyliczania pensji. „ALE” no właśnie, brakuje mi tylko wyliczenia godzin nadliczbowych NOCNYCH. Czy mogę mieć prośbę do Ciebie, żebyś pokazała w jaki sposób wyłuskać takie szczegóły.

  • Malina komentarz:

   Hej Kamil,
   przyznam, że nawet do tego się zabierałam z jednym z czytelników, tylko coś jeszcze nam nie grało. Jak „zagra” to opublikuję :).

 22. Adam komentarz:

  Dzień Dobry,

  czy może mi Pani powiedzieć jak w excelu zrobić wzór by np. pobierał treść z komórki np. A10 i nazywał tą treścią plik po zapisaniu jako pdf. Zaznaczę, że plik excela ma np. 20 różnych kart. Czyli otwieram excela na konkretnej karcie i zapisuję jako pdf, W tym momencie chcę by nazwa pliku pdf była taka jak treść w komórce A10.

 23. Marcin komentarz:

  Mam problem:
  Czy da radę zrobić tak, że po wyborze z (Poprawność danych- zakres komórek) z komórki A1 masażu, który trwa 20 minut to zapisze się zakres tylko w komórce A1, a jak wybierzemy masaż 40 minut to po wyborze z (Poprawność danych-zakres komórek) zapisze się zakres w komórce A1 i A2 lub chociaż A2 będzie zablokowana.
  Szukałem wszędzie i nigdzie nie mogę tego znaleźć. Prośba o pomoc. Chciałby zrobić grafik dla masażysty, ale możliwie prosty w taki sposób, że ma on tylko możliwość wyboru jaki masaż wykonuje i i po tym wyborze automatycznie w wierszach blokuje się czas.

  • Malina komentarz:

   Rozumiem, że chodzi o wpisywanie wartości do odpowiednich komórek?
   Tutaj może warto skorzystać z formuły lub formatowania warunkowego? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach: jak wygląda ten grafik? Gdzie user wybiera rodzaj masażu? Czy w grafiku czy jakoś poza nim? Jesli w grafiku, to można, najlepiej formatowaniem warunkowym, zrobić kolorowanie odpowiedniej ilości komórek pod taką listą rozwijaną. Pomysłów dużo – pytanie dokładnie o co chodzi 🙂

 24. Marcin komentarz:

  A może zrobiłaby mi Pani taki plik w libraoffice .ods
  Oczywiście za to zapłacę

 25. Mateusz komentarz:

  Hej Malina 🙂 Od kilku dni szukam sposobu na rozwiązanie mojego problemu. Sprawa wydaje się banalna na pierwszy rzut oka, aczkolwiek nie potrafię sobie z nią poradzić. Pracuje w firmie transportowej w której samochody ciężarowe jeżdżą po Europie, a co za tym idzie tankują paliwo na firmowej stacji paliw oraz stacjach paliw na świecie. Prowadzę excela z danymi: Kierowca, Marka samochodu, Nr Rejestracyjny Samochodu, Ilość Litrów wlana do baków, Licznik kilometrów oraz gdzie było tankowane, jeżeli było tankowanie u nas to jest oddzielny arkusz, jeśli na świecie to oddzielny. Ilość samochód w firmie przekracza 30, a ja muszę wyliczać średnią ze spalania każdego samochodu. Chciałbym stworzyć takiego excela, który po wpisaniu obojętnie do którego arkusza (nieważne czy tankowany u nas na bazie czy po za nią), automatycznie pobierze dane (cały wiersz-kierowca, samochod, nr rej, ilosc litrow, kilometry) i wrzuci go do arkusza w którym obliczam średnią spalania dla tego właśnie samochodu. Z góry dziękuję za podpowiedź, Pozdrawiam!

  • Malina komentarz:

   Mateusz, hej,
   ja bym tutaj szła w Poqwer Query, które będzie się podłączało do obu arkuszy (dane w nich powinny być w obiektach tabela) i odpowiednio podsumuje dane. Takie rozwiązanie wydaje mi się najprostsze 🙂

 26. Radek komentarz:

  Witaj, potrzebuje wykonać listę rozwijaną gdzie źródłem będzie inny skoroszyt i dane z dwóch kolumn połączone w jedna pozycje na liście.
  Chodzi o to , że jeśli zaznaczam zakres danych z dwóch kolumn jednocześnie , to pokazuje mi oczywiście bład.
  Jak sie za to zabrać?

  • Malina komentarz:

   Hej,
   a może warto pobrać źródło do listy za pomocą Power Query, żeby zabezpieczyć się przed odwołaniami do pliku? Ja bym w to szła. Odnośnie wskazania dwóch kolumn jako źródła – nie da rady ;(. Można np. w kolumnie roboczej złączyć te teksty, natomiast nie wiem, czy taki efekt Cię zadowoli?

 27. Tomasz komentarz:

  Witam
  czy jest możliwe wykorzystanie google translate w excelu do automatycznego przetłumaczenia wielu komórek tekstowych w jednej kolumnie. mogę prosić o pomoc ?

 28. malgoska komentarz:

  Pracuje w spółdzielni mieszkaniowej i w związku z reorganizacją stanowisk dostałam zadanie opracowania arkuszy do „rozliczania faktur” na koszty. Z większością arkuszy sobie poradziłam. Mamy jednak faktury, na podstawie których robimy okresowe rozliczenia mediów (co, cwu, zw). Wstępnie zrobiłam tzw. tabelki zbierające dla poszczególnych mediów (za cały okres rozliczeniowy, dla każdego medium osobno), ale problem pojawia się z analizami kosztów dla prezesa. Czasami jest potrzebna analiza za 3 miesiące, a czasami za 5 lub 6. Dodam tylko, że używamy w większości MS Office 2007/2010 i większość pań nie jest bardzo biegła w korzystaniu z formuł itp. Czy mogłabyś podpowiedź, jakieś rozwiązanie? W chwili obecnej dział techniczny dane do rozliczenia sumuje raczej ręcznie…

 29. Godziny zaległe komentarz:

  Dzień dobry
  Zrobiłem obliczanie czasu pracy na podstawie Pani formuł ze strony https://malinowyexcel.pl/rownowazny-czas-pracy-i-wynagrodzenie-za-nadgodziny/ a dokładnie godziny zaległe (=JEŻELI(E7>F7;E7-F7;0)) tylko, ze jeżeli w komórkach nie ma rozpoczęcia i zakończenia godzin pracy wyswietla mi 8 godz (w komórce zaległe). co podlicza mi za cały miesiąc.W tabeli którą Pani zrobiła już są wpisane godziny rozpoczęcia i zakończenia.Czy jest jakis sposób aby przy pustych polach rozpoczęcie i zakończenie pracy w komórce „zaległe” wyswietlało się 0 godzin?

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry,
   oczywiście, można to zrobić np. tak: =JEŻELI(ILE.NIEPUSTYCH(B2:C2)=0;0;…). Ten wielokropek w ostatnim argumencie oznacza poprzednią formułę 🙂

 30. Łukasz komentarz:

  Witam serdecznie, bardzo pomogła mi Pani w swoich dwóch artykułach o zależnych listach rozwijanych. W moim arkuszu mam kilka błędów których nie mogę zrozumieć, jeśli ma Pani chęci to mogę przesłać plik w następnej wiadomości. Teraz jednak mam pytanie jak pomnożyć komórkę np A1 w której muszę umieścić liczbę wraz z jednostką np 100 kg/ha z komórką A3 w której mam tylko jakąś liczbę. W komórce A2 będącej wynikiem mnożenia wyskoczy błąd ze względu, że nie mogę pomnożyć zapisu 100 kg/ha, a jedynie 100. Dodam,że w komórce A2 mam jeszcze inną jednostkę tj kg N/ha ale tam za pomocą symbolu „&” udało mi się wprowadzić ją na stałe do formuły, cały szkopuł polega jak pomnożyć 100 kg/ha razy 10 tak żeby nie wyskoczył błąd. Ta wartość 100 kg/ha przenosi się automatycznie do innej komórki w arkuszu więc zależy mi żeby liczba 100 była zapisana wraz z jednostka kg/ha. Pozdrawiam.

 31. Małgorzata komentarz:

  Cześć. Mam problem z przygotowaniem danych do korespondencji seryjnej. Chodzi o przerobienie dużej ilości danych dot. rozliczeń. W danych źródłowych mam kilka wierszy, które dotyczą jednego mieszkańca… a na potrzeby korespondencji seryjnej potrzebne byłyby te dane w jednym wierszu. Mogę podesłać przykładową bazę danych.

 32. Karol komentarz:

  Dzień dobry,

  Zainspirowany Pani Blogiem i materiałem na YT. Udało mi się stworzyć szablon faktury VAT rozbudowany o szablon stawek VAT w jej podsumowaniu. Dodałem nawet listę rozwijaną nazwa towaru z dodatkowego arkusza. Działa super. Mam jedną/dwie zagwozdki:
  1.) Dodatkowy arkusz (tj. asortyment) rozbudowałem o stawkę podatku VAT np. 23, 8%, 5% etc. Teraz chciałbym aby po wybraniu towaru z listy na fakturze VAT w polu stawka VAT automatycznie podstawiała się wartość stawki.
  Nie wiem jak się do tego zabrać?

  2) Faktura VAT jest wielopozycyjna zajmie kilka stron wydruku, stąd też chciałbym aby na każdej ze stron drukowało się podsumowanie ze stawkami VAT, też nie wiem jak to ustawić.

  Ps. Będę śledził Pani blog, w końcu nauczę się excela.

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry, cieszę się, że mogłam pomóc :).
   Odnośnie stawek VAT, to tutaj zastosowałabym np. WYSZUKAJ.PIONOWO pobierające stawkę na podstawie id towaru.
   Odnośnie wydruku – najprościej byłoby ustawić automatyczne powtarzanie wierszy na każdej stronie (tzw. tytuły wydruku, tutaj o tym pisałam). Choć dla mnie to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ takie podsumowanie drukowałoby się na górze, a ja wolałabym na dole strony. No i na ostatniej pojawi się dwukrotnie, co tez jest kiepskie… Można byłoby rozwiązać to makrem – łatwiejszym, albo trudniejszym :). Można zrobić w oddzielnym, roboczym arkuszu formatkę faktury dla np. 100 pozycji tak, aby wydruk był taki, jaki chcemy, a makro (albo sprytna formuła) sprawdzałoby ile tych stron fizycznie trzeba wydrukować i tyle by drukowało.
   Takie pomysły przychodzą mi do głowy 🙂

   • Karol komentarz:

    Dziękuję, po stokroć. Spróbuje opanować funkcję wyszukaj pionowo.

    Pytanie kolejne, odnośnie literatury czy nowe wydania Biblii excela np. z 2013 można wykorzystać do Excela 2007, bo na takim pracuję?

    • Malina komentarz:

     Proszę bardzo :).
     Odnośnie Biblii Excela – co do zasady tak, możena wykorzystać. Jedyne różnice to w 2013 będą opisane dodatkowe funkcjonalności tej wersji. Jednak jakieś 99,9% informacji będzie takich samych 🙂

 33. Emaliko komentarz:

  W arkuszu google stworzony jest formularz, który w kolejnych wierszach ma zestawienie faktur; wiersz rozpoczyna się od wyboru kategorii kosztu (lista rozwijana z blokadą), później są komórki do samodzielnego wpisania zawartości. Ostatnia komórka w wierszu to checkbox który zatwierdza fakturę (checkbox TAK/NIE). Czy istnieje jakaś metoda, aby zablokować cały wiersz do edycji, jeśli checkbox zatwierdzenia ma wartość „TAK”? nie chodzi mi o zmianę koloru wiersza przez formatowanie warunkowe, tylko o uniemożliwienie dalszej edycji danych w wierszu, jeśli został on już zatwierdzony.

 34. Leon komentarz:

  Widziałem taki format DATY „100645044” jaka do data i jak się taki format tworzy ?

 35. Łukasz komentarz:

  W jednej kolumnie tabeli chciałbym mieć np. 15 wierszy, a w drugiej np. 11. czy da się to w jakiś sposób zrobić?

 36. Agnieszka Zamorowska komentarz:

  witam

  stworzyłam arkusz, aby wskazał mi koniec kolejnych następujących po sobie zadań tworzących jeden projekt. Każde z zadań ma okresloną długość czasu, która z biegiem pracy się skraca względem innych danych, ale nie jest to skracanie równomierne (tzn. okazuje się że pierwotna długość czasu była trochę, zafałszowana więc i czas końcowy się zmienia względem niej dynamicznie (do funkcji „teraz” dodałam czas który zostaje do końca). Czasy początkowe i końcowe kolejnych zadań są uzależnione od poprzednich i również zmieniają się dynamicznie. Problem jest tylko taki, ze po uwzględnieniu 8 godz (w osobnej tabelce) pracy i uwzględnieniu przerw (praca mobilna, ale 2 przerwy w ciągu dna stałe) wychodzi mi że niektóre zadania kończę w godzinach kiedy nie pracuję, np. pojawiają się godziny w środku nocy. A więc wynik nie jest prawdziwy. Jak zrobić żeby mając dynamiczną (zmieniającą się) datę końcową projektu odliczyć przerwy i uwzględnić tylko godziny pracy, bez godzin wolnych?

 37. Piotr komentarz:

  Hej
  Potrzebuję zbudować formułę listy rozwijanej w której jeśli wybiorę na przykład Warszawę to w polu pokaże się liczba kilometrów a nie nazwa Warszawa lub Poznań to pojawi się liczba kilometrów do Poznania a nie słowo Poznań. Jak to zrobić??

 38. Piotr komentarz:

  Dzień dobry,

  czytając ostatnio Pani bloga natrafiłem na artykuł „Lista rozwijana wielokrotnego wyboru” w excelu. Bardzo mi to pomogło w tworzeniu listy natomiast natrafiłem na inny problem. W jaki sposób można stworzyć kod w VBA który pozwoliłby na wypełnienie całej tabeli? W tej chwili jesteśmy w stanie z jednego Pola listy wypełnić jedną komórkę, a chciałbym móc wypełnić kilka komórek. Czy jest to wgl możliwe? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 39. zapytanie komentarz:

  Cześć,
  Mam pytanie, czy tworząc zależną listę rozwijaną w danej komórce mogę to w jakiś sposób skopiować? I czy jest opcja wyboru kilku opcji z pozycji listy? (np. wybrać kolor zielony i czerwony)
  Chciałabym skrócić sobie robotę przy wynikach z ankiety (pytania wielokrotnego wyboru) do pracy magisterskiej.
  Nie wiem czy zostałam dobrze zrozumiana bo nie posługuję się na co dzień słownictwem baz danych.
  Pozdrawiam, Karolina

  • Malina komentarz:

   Hej Karolina,
   jeśli chodzi o wiele wpisów w komórce, wybranych z listy rozwijanej, to polecam ten wpis. Jest to sprawdzanie poprawności, które da się skopiować, jak najbardziej. Choć przyznam, że jeśli będziesz później analizowała wyniki, to odradzam wpisywanie kilku wyników do jednej komórki. Lepiej mieć kilka wierszy, nawet jeśli powtarzasz w nich część informacji. Analizując wyniki pobłogosławisz takie rozwiązanie, a będziesz się wkurzała na kilka odpowiedzi w jednej. Jeśli oczywiście to będzie jakaś ilościowa analiza 🙂

 40. Artur komentarz:

  Witam mam pytanie: szukam funkcji która po wpisaniu liczby z kropką zamieni mi automatycznie na liczbę z przecinkiem.

  pozdrawiam

 41. Sylwia komentarz:

  Dzień dobry,

  Oglądam Pana porady na YT i szukam rozwiązania mojego problemu. Wiele już zdziałałam do tej pory dzięki udostępnionym filmikom, natomiast jedna kwestia nadal mnie nurtuje, a mianowicie chodzi o wybieranie z listy rozwijanej stanowiska i filtrowanie możliwości przyporządkowania do działu, w którym faktycznie występuje to stanowisko. Najlepiej byłoby przesłać Pani wizualizację problemu w postaci screen’ów. Proszę o kontakt 🙂

 42. Gośka komentarz:

  dzień dobry,
  proszę o informacje dotyczące ceny za kurs podstawowy dla 3-5 osób dla procowników oraz jakie są wolne terminy najbliższe.

 43. FINROY Anna Rojek komentarz:

  Witam,
  otrzymałam kontakt z polecenia. Jestem zainteresowana współpracą a mianowicie potrzebuję aby stworzyli mi państwo kalkulator. Prowadzę usługi finansowe i potrzebuję narzędzie dla pracowników, które będzie nadzorowało ich pracę i zarazem zliczało premię. Mam kilka przykładowych kalkulatorów na których pracowałam ale takie jedno połączenie i dodanie kilka rzeczy ułatwiłoby mi moją codzienną prace w raportowaniu.

 44. Marlena komentarz:

  Witam, czy jest możliwość zakupu usprawnień dla intendentki? Proszę o kontakt

 45. sławek komentarz:

  Dzień dobry
  Podczas zapisywania pliku csv rozdzielany przecinkami w jednej kolumnie muszę wpisać kod ean 13 cyfr gdy zapisuje 6 cyfr początkowych a resztę zamienia na zera. Formatowanie komórki tekstowe nie pomaga

  • Malina komentarz:

   Hej, a gdzie te zera wstawiasz? Na początku? Jeśli tak, to niestety Excel tak robi. Spróbuj użyć funkcji TEKST(kod_Ean;”0000000000000″). To jest tekstowy odpowiednik formatowania niestandardowego. Najlepiej wklej to potem jako wartości, żeby csv nie miał z tym problemu 🙂

 46. tolobanan1 komentarz:

  Witam. potrzebuje pomocy w sprawie eksportu pliku do pdf z nazwą z komórki.
  wszystko działa ok ale !!!!
  pdf musi zapisać się w innej lokalizacji.
  Ponadto czy makro może wykonać 2 operacje na raz czyli wciskam przycisk i dokonuje się
  zapis z nazwą z komórki w tym samym folderze oraz eksport do pdf w innej lokalizacji.
  Pozdrawiam

  • Malina komentarz:

   Hej, jak najbardziej makro może wykonać kilka operacji. Jeśli chodzi o zapisywanie w innej lokalizacji – należy ją podać, aby makro wiedziało, gdzie ma zapisać tego pdfa. Możesz ją podać na tej samej zasadzie, co nazwę, czyli w komórce i identycznie pobrać ją do zmiennej, a potem skleić tę pobraną ścieżkę i nazwę i gotowe.

 47. tolobanan1 komentarz:

  Witam. pisałem zapytanie i szkoda że nie otrzymałem jakiejkolwiek odpowiedzi. Pozdrawiam

 48. tolobanan1 komentarz:

  witam ponownie.
  poradziłem sobie z zapisem jak i z eksportem pod jednym przyciskiem ale gdy nie zmienię komórki klient excel pyta czy nadpisać wybieram nie lub anuluj excel zwraca błąd. jak to poprawić by po kliknięcu anuluj lub nie pojawił się napis wprowadz nowy numer zapotrzebowania.
  pozdrawiam i już coś więcej umiem.

 49. tolobanan1 komentarz:

  Witam raz jeszcze.
  Wiem że zawracam gitarę ale:
  proszę o usunięciu posta potrzebna pomoc.
  drugi jak najbardziej aktualny.
  zrobiłem wszystko ale nie wiem co jest już zbędne w vba, czy mogę podesłać plik celem sprawdzenia poprawności działania.
  dodam że z pliku będą korzystać ludzie którzy nie mają pojęcia o excelu i zazwyczaj gdzie nie mogą wpisać to usuwają formuły itp.
  Pozdrawiam

 50. Paweł komentarz:

  Witam. poszukuje rozwiązania na policzenie ilości „nr seryjnych”, które występują w mojej bazie. Numery się często dublują a ja chce uzyskać wynik ile jest niepowtarzalnych nr.
  Np:
  1111 – występuje jeden raz
  1122
  1122 – występuje dwa razy ale podliczony tylko jeden raz
  2222
  2222
  2222 – występuje trzy razy ale podliczony tylko jeden raz

  Wynik jaki powinienem uzyskać w przedstawionej sytuacji to „3”
  Pozdrawiam Paweł

  • Malina komentarz:

   Hej, a jakiego masz Excela? Bo jeśli 365 Insiders, to można tak: =Ile.niepustych(Unikatowe(zakres)). 🙂

   • Paweł komentarz:

    Niestety ale tylko office 2010 🙁

    • Malina komentarz:

     To może kolumna pomocnicza ze zwykłym LICZ.JEŻELI z powiększającym się zakresem? Czyli, zakładając, że dane z indeksami zaczynają się od A1 w dół, formuła byłaby taka: =LICZ.JEŻELI($A$1:A1;A1). A potem tylko zliczyć ile jest w tej pomocniczej kolumnie jedyne (też LICZ.JEŻELI). Mże tak najprościej?

 51. Andrzej komentarz:

  Witam. Piszę odnośnie tego poradnika: „Excel w HR: Nadgodziny w tygodniu i w weekendy”. Przy wpisywaniu godzin od – do , w sytuacji kiedy są to godziny nocne (18:00 – 06:00 ) , wygląda na to , że excel źle to interpretuje i pokazuje tylko ciąg krzyżyków. Czy można prosić o pomoc w rozwiązaniu tego problemu? Pozdrawiam.

  • Malina komentarz:

   Hej, tak, z godzinami nocnymi jest o tyle problem, że następuje przekroczenie północy. O nocnych pisąłam tutaj. Mam nadzieję, że pomoże 🙂

 52. Krzysztof komentarz:

  Dziewczyno, Radości Internetu!

  Ech… odpuszczę sobie resztę komplementów…
  Za wszystkie niewymienione przepraszam, choć są całkowicie zasłużone.
  Choć widać po filmikach nakierowanie na HR i sprawy kadrowe, to WSZYSTKIE instruktaże są nie(d)ocenione!

  Kiedyś (na chwilę, niestety…) znalazłem informację, że w przypadku list rozwijanych, gdzie po ich zastosowaniu pojawia się okienko w konkretnej komórce, w którym widać 8 pozycji jednocześnie. Osiem z czasem bardzo długiej listy, którą można przewijać strzałkami (bo scroll nie bardzo działa…).

  Czy jest metoda, by te osiem pozycji rozszerzyć tak, by to okienko wyboru nie było ograniczone do tych 8 defoltowych pozycji, a w zamian umożliwiało jakąś ich WIĘKSZĄ ilość? Dla wygodniejszego 'ogarnięcia’ wzrokiem i dokonania wyboru?

  Cichy wielb…, no dobra, anonimowy oglądacz.
  dzięki.
  k.

  • Malina komentarz:

   Hej Krzysztof!
   BARDZO mi miło i cieszę się, że Ci się podobają artykuły na moim blogu! Oby jak najwięcej się przydało 🙂
   Odnośnie Twojego pytania – te listy rozwijane (sprawdzanie poprawności) niestety tak działają ;(. Mnie tez to niezmiernie denerwuje, bo właśnie: nie dość, że jest mało pozycji, to jeszcze nie da się scrollować. Ech. Słabe to jest straszliwie… Jedyne co pozostaje to skorzystanie z innych list rozwijanych, choćby formantu formularza (trochę mówię o tym tutaj: https://malinowyexcel.pl/lista-wielokrotnego-wyboru-odslona-1/). Ma on jednak tę wadę, że trzeba go dodawać ręcznie i pływa po arkuszu. Czyli jest do zastosowania zupełnie innego, niż lista sprawdzania poprawności… Pytanie, do czego potrzebujesz?

 53. Krzysztof komentarz:

  widzisz, męczy mnie skleroza, która puka w pustą czachę i mówi: „sieroto, a przecież gdzieś widziałeś tutorial, i to po polsku, jak okno takiej listy wydłużyć ponad 8 pozycji…” (nie był to główny temat, raczej dygresja).
  Obsesyjnie ryję po necie i na razie nic.

  niestety, formanty odpadają (sądzę)…
  mam arkusz z wierszami idący w tysiące, udający niby-bazę danych, sukcesywnie uzupełniany od paru lat. Wiersz=zdarzenie gospodarcze, gdzie należy wskazać strony biorące udział. Idea była taka, by nie wprowadzać nazw firm/nazwisk z ręki, bo literówki to makabra. Każdy wiersz zawiera co najmniej 3 komórki, gdzie są podpięte listy rozwijane (długaśne na setki opcji do wyboru), wybierasz i w parze wyszukują się identyfikatory powiązane z danym podmiotem. Reszta wiersza to masa innych danych.
  Wszystko ubrane w tabelę, w dół rośnie sama.
  Komórki z listami wskakują mi same przy przedłużaniu tabeli.
  A formanty? Nie próbowałem sądząc, że KAŻDY jeden musiałbym wstawiać oddzielnie, nie wiem, czy by się też same doklejały w kolejnych wierszach… Mam inne rzeczy do roboty, a poza tym nie ja użytkuję taki arkusz, ma działać i być raczej idiotoodporny. Stąd rozwiązanie ze zwykłymi listami.
  Tak że no…
  Do miłego!

  • Malina komentarz:

   Ok, rozumiem. Jeśli znajdziesz ten tutorial to koniecznie daj mi znać, bo ja bladego pojęcia nie mam, jak można to zrobić… nie w sprawdzaniu poprawności…
   Odnośnie formularza – a może połączyć to z VBA? Wybierasz na formularzu firmę, a VBA wstawia Ci ją do aktywnej komórki (user musi się w niej najpierw ustawić, albo można tak to zmodyfikwoać, aby pobierał choćby wiersz usera – jak pusty, można wstawiać do kolumny klienta). Może jakoś tak? VBA samo w sobie ma wadę – trzeba włączyć makra, żeby działało, ale może użytkownicy to ogarną?

 54. Kuba komentarz:

  Witam,

  potrzebuję stworzyć makro, które pobierze dane z jednego arkusza i zapisze je w innym w odpowiadających wierszach (wyszukaj.pionowo i przypisz wartość). Czy możesz mnie naprowadzić na rozwiązanie?

  Pozdrawiam,
  Kuba

 55. Kuba komentarz:

  Witam,

  Chciałbym stworzyć makro do arkusza wykonującego następującą archiwizację danych:

  Arkusz zamówienia składa się z linii zamówień klientów, numer data przyjęcia, szczegóły. Po zakonczeniu procesu ręcznie trzeba wypełniać daty wysyłek (kilkanascie zamowien dziennie). Drugi arkusz to lista zlecen do wysylki na dany dzien zaczytujacy szczegóły z pierwszego za pomocą wyszukaj.pionowo (wpisujemy tylko nr zamówień i szczegóły dla działu spedycji zaczytuja się automatycznie, ilość sztuk, adres, uwagi). Poszukuję rozwiązania, które automatycznie wróci do pierwszego arkusza i dla wszystkich pozycji z listy dla spedycji przypisane datę z pola na formularzu z drugiego arkusza.

  Czy możliwe jest zautomatyzowane takiej czynności za pomocą marka?

  Pozdrawiam,
  Kuba

  • Malina komentarz:

   Kuba, hej,
   można makro, pewnie. Tylko zastanawiam się, czy nie można np. napisać formuły w kolumnie pomocniczej (może być też Wyszukaj.Pionowo), które będzie szukało w zleceniach zamówień. Jeśli tam jest – wyświetli wynik, jeśli nie ma – wyświetli błąd. Potem można przefiltrować nie-błędy, i im wstawić ręcznie dzisiejszą datę (Ctrl + ;). Można to szybko zrobić zaznaczając wyfiltrowany zakres, zatwierdzić datę Ctrl + Enter. Wtedy wstawi tę datę do wszystkich komórek. Ręczna, ale myślę, że mimo wszystko szybka metoda.

   Jeśli makro – to pewnie poszłabym bym w przycisk, który uruchamia to makro (ręcznie) na koniec dnia i uzupełnia dane w Zamówieniach.

 56. Marek komentarz:

  Witam,

  Czy w formularzu do wprowadzania danych można zastosować listy rozwijane ?
  Mam już w arkuszu wybór ulicy w zależności od miejscowości.
  Poprzez formularz wprowadzam imię, nazwisko a miejscowość i ulicę chciałbym wybrać z listy rozwijanej.?
  pozdrawiam,
  Marek

  • Malina komentarz:

   Marek, rozumiem, że chodzi o ten standardowy excelowy formularz? Jeśli tak – to obawiam się, że się nie da. Kiedyś próbowałam i nic nie wyszło. Trzeba byłoby tworzyć formularz w VBA… niestety ;(

 57. Marek komentarz:

  Dzięki za odpowiedź.

  Tak, myślałem o standardowym formularzu.
  Przynajmniej nie będę dalej szukał w tym kierunku.
  Co do VBA, – może jak znajdę czas 🙂

  pozdrawiam
  Marek

 58. Anna Zofia komentarz:

  Meeega profil! Super Pani tlumaczy!

  Mam taki maly problem, jak robie liste rozwijana i bazuje na komorkach od (np A 8 do G8) to funkconuje wszystko, ale jak chcilabym zeby arkusz bazowal na komorkach od A8 do G8 + A9 do G9) to niestety nie funkconuje. Czy wie Pani dlaczego? Co moge robic zle?

  Dziekuje !

  • Malina komentarz:

   Bardzo się cieszę i dziękuję 🙂
   Odnośnie listy rozwijanej – jej źródło musi być zakresem jednowierszowym lub jednokolumnowym. Dlatego nie działa…

 59. ryszard komentarz:

  Witam kontakt z Panią tylko na tym blogu ?

 60. ZbB komentarz:

  Witam.
  Jeszce raz chciałbym pochwalić wysoką jakość malinowych porad.
  Mam też swoje zagwozdki z excelem:
  1. Często korzystam z umieszczania w komórkach danych z innych plików excela poprzez „wklej łącze”. Nieraz zdarza się, że pomimo „prawidłowego łącza” z plikiem źródłowym, po wyedytowaniu adresu w komórce docelowej (np ręczna zmiana nr wiersza), zamiast wartości źródłowej pojawia się tekst adresu. Po skopiowaniu do notatnika prawidłowych i nieprawidłowych danych, nie widać pomiędzy nimi żadnej różnicy, tzn żadnych dodatkowych znaków typu cudzysłów lub apostrof. Jeśli mój opis nie jest jasny, mogę przesłać takie dziwne pliki.
  2. Czy jest jakaś tajemna metoda, aby po włączeniu „znajdź” program włączał okno z opją „skoroszyt”?
  Pozdrawiam.
  ZbB

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry,
   dziękuję bardzo za miłe słowa!
   Odnośnie pytań:
   1. Hmm…. a może format tej komórki jest tekstowy? Proszę sprawdzić, bo może to powodować problem.
   2. Tutaj nie mam pojęcia ;(. Musiałabym poszukać 🙂

   • ZbB komentarz:

    Witam.
    ad.1. No właśnie jest to o tyle dziwne, że knułem z różnymi formatami komórki i nie było poprawy. Jak znowu się coś takiego zdarzy, to prześlę Pani taki złośliwy plik.

    Ha, przy okazji przypomniałem sobie o jeszcze jednej złośliwości excela, nieraz zdarza się „samoistna” zmiana na styl odwołania W1K1, pomimo nie zaptaszonego stylu.

    Pozdawiam

    • Malina komentarz:

     Dzień dobry,
     pewnie – proszę podesłać :). Chętnie zobaczę tę anomalię!
     Odnośnie drugiego – też nie mam pojęcia o co może chodzić. MI się zdarza samoistna zmiana trybu przeliczania, ale to jest związane z trybem ostatnio otwartego pliku (o czym zapominam i stąd myślę, że jest samoistna :). Zmiana stylu odwołania jeszcze mi się (na szczęście:)) nie przytrafiła 🙂

 61. Zaawansowana lista rozwijalna komentarz:

  Dzień dobry,
  czy w Excelu istnieje taka funkcja, by tworzyć listy rozwijane w odniesieniu nie do całej komórki lecz do pojedynczych słów zawartych w danej komórce? Np. zakładając, że mam w komórce tekst: „Proszę zamontować pojedyncze, niebieskie koła”. Czy można zrobić to tak, by w obrębie tej jednej komórki można było po kliknięciu słowa pojedyncze zmienić na podwójne/potrójne, a po kliknięciu np. „niebieskie” można było zmienić kolor z listy?
  Proszę o odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam

  • Malina komentarz:

   Tutaj łatwiej byłoby podzielić takie zdanie na dwie części i dać możliwość edycji poszczególnych składowych, najlepiej wyodrębniając je do oddzielnych komórek. Wtedy rozwiązanie byłoby łatwe.
   Nawet w VBA nie umiem zrobić, aby po kliknięciu w wybrane słowo (najmniejszym obiektem dla VBA jest pojedyncza komórka). Można byłoby kombinować, że jeśli komórka zawiera w sobie wartość „niebieskie” to coś się dzieje. Ja jednak poszłabym w prostotę, czyli rozwiązanie, które nakreśliłam na początku 🙂

 62. Margo komentarz:

  Cześć
  tworzysz bardzo fajne webinaria na okiełznanie excela, w dodatku pokazane w prosty i przyjazny sposób.
  W czasach powszechnej pracy zdalnej często brakuje nam możliwości przysłowiowego „wskazania czegoś palcem”. Mam trochę nietypowe pytanie: W jaki sposób zmienić kursor w excelu i narysować strzałkę czy coś zakreślić na chwilę aby wskazać rozmówcy konkretne dane w arkuszu?

  • Malina komentarz:

   Hej, bardzo się cieszę, że podobają Ci się moje webninary :). Kursor – ja do tego używam darmowego programiku zoomit :).

 63. tomek komentarz:

  Witaj. Zobaczyłem wszystkie Twoje tutoriale i może będziesz w stanie pomóc mi lub dać wskazówki pomocne. Szukam rozwiązania w czasach RODO które pozwoliło by na tworzenie PDF (twój tutorial bardzo pomocny – dziękuję) z hasłem otwierania pobieranym dajmy na to z komórki B2 w arkuszu.

 64. Tomek komentarz:

  Chciałbym zastosować 2 zależne listy rozwijane w tabeli. Dodam że nie jest to excel365. Jak to wykonać w komórce za pomocą PRZSUNIĘCIE oraz PODAJ.POZYCJĘ to już wiem, ale jak to zrobić w miarę prosty sposób w tabeli? Jeśli nie w tabeli to w kolejnych wierszach… Będę wdzieczny za pomoc.

  • Malina komentarz:

   Hej! Tabela kopiuje sprawdzanie poprawności z każdym dodawanym rekordem. Jak ustawisz spr. popr w pierwszym wierszu, dodasz drugi – skopiuje się ono 🙂

 65. Maciek komentarz:

  Witam. Potrzebuję stworzyć grafik tygodniowy – w rzędach dni tygodnia, w wierszach nr pokoju (3 pokoje); w komórkach rozwijalne listy z warunkami: jeżeli w biurze nr 1 siedzi Beata, to automatycznie w tym samym dniu nie mogę wybrać w biurze nr 2 i 3 Anety i Maćka, ale mogę wybrać Krzyśka i Pawła. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
  Z góry dziękuję

  • Malina komentarz:

   Można, oczywiście. Jak mamy mało osób, to nawet można to zrobić zwykłym JEŻELI w zakresie źródłowym do listy rozwijanej. Potem, np. funkcją INDEX można ładnie podpiąć dane do listy rozwijanej. A żeby nie kombinować z Indeksem – można po prostu wskazać sztywny zakres źródłowy dla listy (zadziała, tylko mogą się zdarzyć puste pola na liście).

 66. Mariusz komentarz:

  Cześć. Potrzebuję Twojej pomocy. Opisałaś kiedyś jak zrobić, aby wpisać do komórki inną wartość, niż wybraną z listy rozwijanej.
  Kapitalna sprawa 🙂 W Twoim przykładzie nazwę skróconą zastępowałaś nazwą pełną. Mam jednak mały problem ja potrzebuję aby operator na podstawie długiego opisu kodował dane w postaci cyferek. Najprościej pisząc na liście mam długi opis (ok 200 znaków) po jego wybraniu wstawia się cyferka
  Kłopot z wyświetleniem zawartości listy ponieważ komórka na zapis jest zbyt wąska i nie widzę całej zawartości listy a jedynie klika literek (ile finalnie ma szerokość wiersza). Póki co problem rozwiązałem dodając komentarz do komórki – na jego podstawie operator wybiera właściwy kod z listy.
  Jest na to może jakiś lepszy sposób?

  • Malina komentarz:

   Hej! Hmm… przyznam, że nic ciekawego mi do głowy nie przychodzi… można byłoby stworzyć formularz w VBA, który miałby taką szeroką bardzo listę i byłby wywoływany np. dwukliknięciem w komórkę. Ale wydaje mi się to trochę przerostem formy nad treścią…

   • Mariusz komentarz:

    …może znasz jakiś inny sposób na „kodowanie treści komórek” – niekoniecznie lista rozwijana?

    • Malina komentarz:

     Jeśli dobrze rozumiem pytanie – sprawdzanie poprawności. Można tam ustawić przeróżne warunki dotyczące wartości komórki.

 67. Marian komentarz:

  =SUMA.WARUNKÓW(wykaz!$AI$2:$AI$1547;wykaz!$AC$2:$AC$1547;”>=”&MiesięcznieUstawowe!$A3;wykaz!$AC$2:$AC$1547;”<="&NR.SER.OST.DN.MIES(MiesięcznieUstawowe!$A3;0);wykaz!$AI$2:$AI$1547;"K";wykaz!$AE$2:$AE$1547;"U")
  Ta formuła ma zliczać w ilu wierszach miesięcznie w podanym zakresie występuje litera K i w ilu w podanym zakresie występuje litera U. Jednak formuła podaje wynik 0 w każdym zakresie.

 68. Marian komentarz:

  Jakiej formuły użyć aby z podanego zakresu obliczana była w poszczególnych miesiącach liczba wystąpień litery U a w drugim zakresie liczba wystąpień litery K?

  • Malina komentarz:

   Ja bym do obu przypadków użyła SUMA.WARUNKÓW :). Kryteriami byłby miesiąc (być może w postaci zakresu dat – zależy od danych), a drugim – litera.

 69. Piotr Sykut komentarz:

  Dzień dobry
  Chciałbym prosić o zrobienie odpłatnie kilku rzeczy w excelu. Mógłbym się pewnie nauczyć ale już za stary jestem i niektórych rzeczy nie chce mi się po prostu robić.
  Mam tabelę z cenami: klient, cena z warunkami sprzedaży
  Produktów w cenniku jest może ze 20. Praktycznie każdy z klientów ma 3-5 produktów, które kupuje i lista produktów dla danego klient się rzadko zmienia.
  Na końcu mam taką formatkę do zamówień w fabryce:
  klient, jego unikalny numer, produkt, cena, ilość. Chodzi mi o to, żeby się nie pomylić i nie wpisać przez przypadek produktu, którego on nie kupuje, nie pomylić ceny.

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry – proszę napisać do mnei maila, to podpowiem kontakt do kolegi, który mógłby pomóc 🙂

   • Piotr Sykut komentarz:

    Dziękuję.
    od razu bym napisał na meila zamiast chwalić się indolencją i lenistwem na forum 🙂
    Ale nie mogłem znaleźć nigdzie na stronie.

 70. Jakub komentarz:

  Dzień dobry,
  szukam jakiegoś rozwiązania dla takiego problemu:
  Chciałbym prowadzić rejestr pewnych działań w postaci tabeli.
  Tu proste rzeczy się kończą, chciałbym aby pracownicy mogli wpisywać kolejne wiersze do zablokowanej i chronionej tabeli ale bez możliwości edycji wierszy już obecnych w tabeli.
  Dodany wiersz lub wiersze mogły by wchłaniać się do tabeli np. przy zapisie pliku.
  Próbowałem kombinować z makrem opisanym w artykule Dopisz dane do tabeli w chronionym arkuszu”, niestety z marnym skutkiem.
  Może moglibyście udzielić mi kilku wskazówek i ukierunkowywać na jakieś rozwiązanie.

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry,
   ja myślę, że to trzeba byłoby zrobić za pomocą np. formularza użytkownika (VBA). 🙂

 71. Agnieszka komentarz:

  Dzień dobry
  Muszę poinformować klientów o poziomie zmian cen. W jednej zakładce mam aktualny cennik z kolumnami: NAZWA, KOD EAN, CENA. Do drugiej zakładki kopiuję pozycje które kupuje dany klient -każdy kupuje inne produkty, więc dla każdego chcę wygenerować osobną tabelę z poziomem zmian cen. Dane w drugiej zakładce zawierają tak samo kolumny: NAZWA, KOD EAN oraz DOTYCHCZASOWA CENA. Chciałabym aby wyszukiwało produkt po kodzie EAN w pierwszej zakładce (cenniku aktualnym) i pobierało nową cenę do drugiej zakładki, do kolumny obok ceny dotychczasowej. Klientów jest sporo, więc formuła ułatwiłaby mi to zadanie. Jakiej użyć formuły?
  pozdrawiam
  Agnieszka

  • Malina komentarz:

   Dzień dobry,
   jeśli mamy gotowy drugi arkusz, to zastosowałabym w nim funkcję Wyszukaj.pionowo, która przyporządkuje cenę (np. po kodzie EAN).
   Jeśli nie mamy tego arkusza – pokusiłabym się pewnie o makro, który takie arkusz zrobić z całym dobrodziejstwem inwentarza 🙂

 72. Tomek komentarz:

  Hej.
  W jednej z porad przedstawiałaś jak zrobić listę rozwijaną wielokrotnego wyboru. Super sprawa i bez problemu udało się wszystko zrobić. Mam tylko pytanie. Jak zmodyfikować kody, aby lista miała zastosowanie tylko i wyłącznie do jednej konkretnej kolumny. Szukałem na blogu, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Będę wdzięczy za pomoc.

  • Malina komentarz:

   Hej,
   ja bym spróbowąła zmodyfikować tę linijkę: If Intersect(Target, ZakresSprPopr) Is Nothing Or Wybor = „” Then Exit Sub
   na:
   If Intersect(Target, ZakresSprPopr, Range(„A:A”)) Is Nothing Or Wybor = „” Then Exit Sub
   Zakładając, że w A ma to działać. Zobacz proszę czy zadziała, bo nie testowałam 🙂

 73. Artsie komentarz:

  Dzień dobry

  Z ogromnym zaciekawieniem oglądam Pani filmy wyszukując
  w nich odpowiedzi na problemy i nowe rozwiązania w Excelu.
  Od kilku dni modyfikuje swoje arkusze z użyciem tabel
  i napotkałem pewien problem.
  Wprowadzając w tabeli dowolną regułę po zatwierdzeniu zostaje ona skopiowana na cały kolumną tworząc KOLUMNE OBLICZENIOWĄ.
  Rozpoczęcie wprowadzania danych do dowolnej komórki pod tabelą powoduje automatyczne dodanie nowego wiersza
  i skopiowanie wszystkich reguł.
  Jeżeli zmienię treść zastosowanej reguły w dowolnej komórce to zostanie zmieniona automatycznie całą Kolumna Obliczeniowa, można to przerwać używając funkcji Cofnij, wpisać zmienioną regułę i ręcznie skopiować ją do końca kolumny.

  I teraz pojawił się problem w każdym nowym dodanym wierszu kopiuje się regułą z górnej części Tabeli Obliczeniowej.

  Szukałem informacji w Internecie ale bezskutecznie, myślałem
  o konieczności zapisania reguły z odpowiednim znakiem (@ lub #) nie udało mi się tego rozwiązać i mój zapał do tabel w Excelu trochę przygasł.

  Jeżeli Pani wiedza i doświadczenie pozwoli rozwiązać ten mały problem ja i inni użytkownicy będziemy wdzięczni.
  Gorzej jak okaże się ze ta funkcja tak ma.

  Pozdrawiam serdecznie

 74. Ada komentarz:

  Cześć
  Proszę o pomoc .
  Mam listę czasami do 500 spraw w Excel w 1 arkuszu. W drugim arkuszu mam 20 nazwisk, które muszę przypisać do tych np.500 spraw losowo( czyli ręcznie przypisuję 20 nazwisk do pierwszych 20 spraw, potem do kolejnych 20 itd. aż do końca listy spraw). Jak za pomocą formuły lub kodu VBA automatycznie przypisać te nazwiska do tych 500 spraw? Z góry dziękuję za podpowiedź.
  Agnieszka

 75. Darek komentarz:

  Dzień Dobry,
  Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem excela i mam pewien problem – jest wieloarkuszowy plik z danymi zbieranymi w kolejnych dniach, w pewnych komórkach trzeba sumować dane narastająco dzień po dniu odwołując się do arkusza z poprzedniego dnia np.
  w arkuszu 15.02.2020 w komórce C3=B3+’14.02.2020′!C3
  w arkuszu 16.02.2020 w komórce C3=B3+’15.02.2020′!C3
  w arkuszu 17.02.2020 w komórce C3=B3+’16.02.2020′!C3 itd.
  Co trzeba zrobić żeby kopiując dane i formuły (copy – past) do nowego arkusza automatycznie zmieniało się odwołanie bez konieczności ręcznej zmiany części zawierającej nazwę arkusza „poprzedniego” ? Nazwy arkuszy muszą zawierać identyfikację daty.

  • Malina komentarz:

   Hej,
   można trochę pokombinować z funkcją ADR.POŚR i nazwę poprzedniego arkusza ustalać na podstawie nazwy aktywnego, a raczej daty, której on dotyczy. Ja bym tę datę wpisała w komórce, np. A1. Dzień poprzedni, to będzie A1-1 (i zakładam, że tak się nazywa poprzedni arkusz). Wtedy formuła mogłaby wyglądać tak: =B3+ADR.POŚR(„’”& A1-1 &”′!C3”).

   Albo iść w inną stronę i napisać funkcję w VBA, która zwraca wartość konkretnej komórki z poprzedniego arkusza. Mogłaby mieć taką składnię: =WartPoprzedniArkusz(„C3”). A w środku wyglądałaby mniej więcej tak:
   Function WartPoprzedniArkusz(Komorka_tekst As String)
   WartPoprzedniArkusz = Worksheets(ActiveSheet.Index – 1).Range(Komorka_tekst)
   End Function

   I nie zadziała w pierwszym arkuszu :).

 76. darek komentarz:

  Witam serdecznie. Tworzę nową bazę w excelu i korzystam z nowinek przedstawionych na tym portalu min nt „Czyli wybieranie z listy więcej niż jednej pozycji”. Wszystko pięknie działa, ale mam mały problem.
  Po wstawieniu POLA LISTY i konieczności ukrywania wierszy w którym ten formant jest zastosowany, wiersz się ukrywa ale formant POLE LISTY już nie. We właściwościach pozycjonowania obiektu tego formantu „Przenieś i zmieniaj rozmiar wraz z komórkami” jest nieaktywne.
  Czy jest jakaś możliwość obejścia tego, aby cały wiersz łącznie z formantem POLE LISTY można było ukrywać.

  Dziękuje i pozdrawiam

  • Malina komentarz:

   Hej, też bym szukała we właściwościach formantu. I niestety faktycznie mamy tam tę opcję wyszarzoną. A to koniecznie musi być formant, a nie lista ze sprawdzania poprawności? 🙂

 77. Marcin komentarz:

  Witam,
  Dziękuję za przykłady Makra… Czy mogę prosić o przykład MAKRO, który formatuje dane, do dalszej „obróbki”.
  Z innego systemu eksportowane są dane do excela w taki sposób, że, każdy wiersz uwzględnia przesyłkę/paczkę.
  Kolumna „A” to numer paczki, kolejne kolumny to zawartość paczki (np. kabel, sweter ). Jeżeli mamy 2 pozycje w paczce, to mamy wypełnione Kolumnę „B” i „C”, jeżeli w paczce jest 5 pozycji to mamy wypełnione kolumny „B”, „C”, „D”, „E”, oraz „F”.
  Chciałbym zorganizować dane tak, by dane były tylko kolumnie „A”, i „B” czyli numer paczki W kolumnie A i pozycja w kolumnie B.
  Jeżeli jest wartość w kolumnie „C”, to wstawiamy wiersz poniżej, wypełniając kolumnę „A” z powyższej i przenosząc do kolumny „B” wartość z kolumny „C” powyższego wiersza.

 78. Tomek komentarz:

  Cześć, mam dwa pytania (o ile rozwiązanie jest w ogóle możliwe?):
  1. Mam arkusz, który pełni funkcję szablonu do wydruku. Z innego pliku wklejam tam pewne dane (dwie kolumny, różna ilość wierszy), makro wykonuje na tym pewne operacje. Jest git. Ale.. dwa wersy pod tym miejscem w które wklejam dane jest „razem:” i podsumowanie 2 kolumn. Dane przeklejam przez ctrl+”+”, więc się „razem” przesuwa pod danymi. Ale jak zrobić formułę aby sumowało (w sensie wyliczania dolnego zakresu, bo ilość wierszy jest różna jak pisałem wcześniej)? Nie mogę po prostu zakresu np C13:c200 bo wtedy wynik jest w polu do obliczenia….
  2. druga sprawa jest następująca: Wiem, że można w excelu zrobić pola select, etc. Wiem, że można podstawiać dane ze słowników, czyli wpisuję jedno, a wyświetla się – zgodnie ze słownikiem – drugie. Ale jak zrobić aby słownik podstawiał więcej komórek? Generalnie chodzi o taki efekt, że we wspomnianym formularzu wydruku wpisuję NIP klienta, a słownik podstawia resztę danych. Scalić komórki? Wszystkie dane w jednej? Jest na to jakiś sposób?

  Dzięki i pozdrawiam.

  Twoja strona już wielokrotnie uratowała mi życie 🙂

  • Malina komentarz:

   Tomek, hej,
   to ja po kolei:
   1. Tutaj może najprościej będzie, aby to makro wpisywało „razem” w odpowiednim miejscu? Szukało końca zakresu + 2 wiersze. Ja bym poszła w to.
   2. Nie wiem czy dobrze rozumiem… a czy zwykłe Wyszukaj.Pionowo nei wystarczy tutaj? Zobacz, o to mi chodzi :).

   PS Cieszę się, że mogłam już wielokrotnie pomóc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *