• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Kontakt

 

Jeśli masz jakieś excelowe pytanie – zadaj je proszę na grupie Malinowy Excel na Facebooku. Oprócz możliwości zadawania pytań, organizuję na niej live’y, podczas których rozwiązuję pracę domową z Webinarów. Warto dołączyć 🙂

facebook-iconAktualności i informacje o najnowszych wpisach znajdziesz na Facebooku.

 

yb-iconWszystkie dotychczasowe filmy z kolei na moim kanale na YouToube’ie (czasem pojawiają się tam nawet szybciej, niż wpis na blogu ;)).

Mam też do Ciebie prośbę: jak piszesz z jakimś pytaniem o Excela – napisz proszę o co konkretnie chodzi, łącznie z podaniem wręcz konkretnych komórek i z plikiem z przykładem. Im dokładniej opiszesz problem – tym większa szansa, że go zrozumiem i będę umiała pomóc. Maile w stylu “chcę obliczyć czas pracy, plik w załączeniu” po pierwsze niemiło mi się czyta, a po drugie nic mi nie mówią.

Preferuję kontakt mailowy (malina [at] malinowyexcel.pl). Czytam wszystkie maile, jednak, ze względu na dużą ich ilość, nie odpowiadam na wszystkie.

 

96 odpowiedzi na „Kontakt

 1. weforyou mówi:

  hi Malina… do you still remember me? …

  i would like to have a chat with you but dont know how to reach you. Please send me your phone no. or any other way to contact you like SKYPE. Looking Forward reading from you and remain with best regards.

  Armin (the former CRM guy at Saint Gobain) 😉

  • Malina mówi:

   Hi Armin!

   Of course I remember you! You are not-to-forget person! I also remember our CRM project and I still have the Stgr button You gave me 😉 You know now where to find me 🙂

   KR
   Malina

 2. Dawid mówi:

  Dzień dobry,

  znalazłem panią na YT, mam pewien problem z excele, a mianowicie chciał bym aby szukał mi nazwy “Okucie” i jeżeli je znajdzie to przenosi zawartość od D do J na inny arkusz, czy jest to możliwe..?

 3. TG mówi:

  Super stronka.
  A jest jakieś dobre rozwiązanie (krok po kroku) dla kalendarza, za pomocą którego można wstawiać datę w komórkę (jedną kolumnę przeznaczam na wstawianie dat) i jakiś zegar, za pomocą którego będę wstawiał godzinę??

  Pozdrawiam
  TG

  • Malina mówi:

   Hej, dzięki!
   Prostej metody to niestety nie znam ;(. Trzeba byłoby kombinować coś z kontrolką kalendarza wstawianą dynamicznie w zależności od zaznaczonej komórki. Ale to już zdarzenia w VBA…

   • TG mówi:

    Wiem, wiem, że to już VBA 🙂
    Jestem laikiem co do VBA, ale i raczkuje w excelu (bo dla mnie to kombajn jest).
    Dzisiaj doszedłem do tego, że najlepszą opcją była by dla mnie kalendarz z zegarem, że w komórkę wstawiam sobie datę i godzinę, ze względu na to, że chce przeliczać daty na dni, ale i na rbh, przy minimalizacji wprowadzanych danych w excela (tutaj za jednym razem chce wstawiać date i godzinę, a nie ,,błąka,, się po komórkach)

    • Malina mówi:

     Pewnie 🙂
     Możesz wstawić ręcznie (wiem, wiem;)). Czyli np. taki wpis do komórki: 2017-10-27 22:09. Normalnie ze spacją. Wiem, że to niewygodne, ale przynajmniej wejdzie…
     Jeśli wstawiasz dzisiejszą datę to polecam Ctrl + ;, a dla godziny Ctrl + : :).
     No i z pełną świadomością wiem, że to nie rozwiązuje problemu…

     Pozdrawiam
     Malina

 4. TG mówi:

  Skróty klawiszowe znam, ale to nie ja pracować na arkuszu będzie kilka osób i chce zrobić taki formularz, który będzie przyjazny dla wszystkich.
  Znasz może metodę na taki kalendarz i zegar?

  • Malina mówi:

   Hej, to już trzeba kontrolką kalendarza przez formularze VBA. Czyli obsluga zdarzeń i formularz. Prostej drogi niestety nie znam.

 5. TG mówi:

  A co z łączeniem danych z dwóch plików (w tym samym folderze sie znajdują).
  Chodzi mi o kopiowanie całkowite tabeli, ale z zachowaniem łączy, że jak w pliku nr 2 coś zmieniam to mi się aktualizuje w pliku 1. Jest może gdzieś jakiś tutorial, etc.? A może Ty znasz sposób?

 6. Paweł Kostrubiec mówi:

  Świetna strona, bardzo pomocna! Jednak mam pytanie bo nie mogę sobie poradzić.
  w komórce A1 mam sumę z komórek od a2:a27, w komórkach od b2:b27 mam wpisane nazwy państw i tu teraz moje pytanie, czy można tak zrobić aby jak wpiszę zamiast nazwy kraju słowo b/ś to suma z komórki a1 pomniejszy się o 1?
  Przykładowo mam 26 w A1 i wpisałem b/ś do jednej z komórek b2:b27, to chciałbym aby w a1 pokazało mi 25.Mama nadzieję ze wie Pani o co mi chodzi 🙂

  • Malina mówi:

   Cieszę się, że widzisz wartość w przekazywanej przeze mnie treści!
   Chyba wiem, o co chodzi 🙂 . Napiszę o tym artykuł 🙂
   Pozdrawiam
   Malina

  • JurekB mówi:

   Pewnie problem już został rozwiązany, ale pozwolę sobie dopisać się. Najprostsze, co mi przychodzi do głowy, to taka formułka, wpisana w komórce A1:
   =SUMA.JEŻELI(B2:B27;”b/ś”;A2:A27)
   Pozdrawiam.

 7. Paweł mówi:

  Witam.
  Czy jest może artykuł o auto sortowaniu tabeli? Konkretnie są to rozgrywki sportowe, gdzie po wpisaniu wyniku, zespół automatycznie przemieszcza się w górę lub w dół w zależności od ilości pkt., różnicy bramek, ilości zdobytych bądź straconych goli.

 8. Dawid mówi:

  Witam, mam takie pytanko. Mam pomysł na drobny biznes. Otóż chciałbym coś przygotwać w excelu i ten plik nastepnie z tą treścią sprzedawać. Czy jest to legalne? Czy mogę sprzedawawać coś co przygotowałem w excelu?

  Dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam
  Dawid

  • Malina mówi:

   Witam. Myślę, że jeśli jest to Pana treść, to czemu nie. Natomiast jest to jedynie moje zdanie, nie jestem prawnikiem. Najlepiej będzie skonsultować to właśnie z takowym 🙂

 9. Tomasz mówi:

  Witam, bardzo spodobała mi się seria filmów na YT jako że z Excelem mam styczność w pracy to muszę się mobilizować i pogłębiać wiedzę a te filmiki świetnie się do tego nadają. Jeśli mogę coś zaproponować z repertuaru HR to ostatnio walczyłem z grafikiem pracowników zmianowych w systemie 5-brygadowym na 2018 rok oraz tzw szychtownicami czyli planem pracy opartym na grafiku. Sprawa okazała się bardzo trudna jak na moje nikłe umiejętności i sporo się napracowałem żeby stworzyć i jedno i drugie. Chętnie bym się dowiedział jak stworzyć taki grafik w prosty sposób a później oprzeć na nim plan pracy dla każdej z brygad zmianowych. Pozdrawiam.

 10. michal mówi:

  Cześć
  Super blog!

  Mam problem:
  Jak klikam lewym przyciskiem myszy na kolumne A a potem prawym przyciskiem to mam na szaro (zablokowane) opcje: ‘wstaw’, ‘usun’, ‘wyczysc zawartosc’. Jak to odblokowac?

  • Malina mówi:

   Hej, dziękuję bardzo.
   Odnośnie Twojego pytania – najprawdopodobniej masz zablokowany arkusz. Należy go odblokować, np: Recenzja/Chroń arkusz. Jeśli jest założone hasło – trzeba je podać, aby zdjąć ochronę. Jeśli nie ma – odblokowanie nastąpi zaraz po kliknięciu 🙂

 11. Maciej mówi:

  cześć
  Mam pytanie.
  dotyczące excela of course.
  pomogła bys mi i wyjasnila czy przy pomocy powerQuery jestem w stanie automatycznie importować dane z jednego folderu, wielu plików, z różnych arkuszy w taki sposób by kazdy zaimportowany arkusz osadzał się w pliku docelowym na odrębnym arkuszu?

  • Malina mówi:

   Hej,
   z tego co rozumiem chcesz zaimportować wiele arkuszy (z wielu plików) do jednego pliku. Specjalistką od PowerQuery nie jestem, ale wydaje mi się, że musiałbyś tworzyć oddzielne zapytania do tego ;(. Co innego, gdybyś z tych wszystkich arkuszy chciał wyciągnąć jakąś jedną tabelę, będącą wynikiem transformacji danych z tych arkuszy. Natomiast głowy sobie nie dam za to uciąć, bo dopiero uczę się PowerQuery. Polecam Ci natomiast kanał na YB Bill Szysz. On jest moim autorytetem w Power Query 🙂

 12. Damian mówi:

  Cześć
  Nie udało mi sie znaleźć informacji z jakiego miasta pochodzisz.
  Szukałem tego i pytam, bo chciałem zapisać sie na kurs (doczytałem, że jestes trenerką).
  🙂

  • Malina mówi:

   Hej! Szkolenia prowadzę w Warszawie, także zapraszam 🙂 Tutaj możesz zobaczyć szczegóły. Ale może też zainteresuje Ciebie inna forma szkolenia, mianowicie szkolenie on-line? To jest niezależne od miasta ;). W kwietnu 2018 organizuję takie szkolenie. Może taka forma będzie dla Ciebie ok?

 13. Janusz mówi:

  Dzień dobry.
  Na wstępie napiszę, że jestem mile zaskoczony prowadzoną przez Ciebie stroną. Informacje są wręcz łopatologicznie podane, a wyjaśnienia jasne. Gratuluję pomysłu i życzę, również sobie, dalszych wspaniale opisanych tematów.
  Mam natomiast pytanie do tematu Zależna lista rozwijana w komórce. Czy, a jeśli to jak, można spowodować automatyczna aktualizacje listy zależnej? Nie chodzi oczywiście o konkretny wybór z pozycji tej listy, a automatyczne tworzenie listy (podlisty) zależnej po wybraniu pozycji z listy podstawowej. W moim wypadku niektóre pozycje z listy podstawowej reprezentowane są przez tylko jeden wpis w liście zależnej i dodatkowe klikanie w listę zależną nie jest eleganckim rozwiązaniem. Licząc na odpowiedź – może i nowy, osobny temat – pozdrawiam.

  • Malina mówi:

   Dzień dobry i cieszę się, że blog Ci się podoba! 🙂
   Odnośnie Twojego pytania – czy chodzi o to, że jeśli na zależnej liście rozwijanej jest tylko jeden wpis, to ma on być automatycznie wstawiany do komórki? Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:
   1) na stałe ustawić tam formułę, żeby podbierała się pierwsza wartość z zależnej listy rozwijanej (ale będzie to działać również do dłuższych list), ze wszystkimi wadami i zaletami formuły 😉
   2) albo makro, które wykryje taką sytuację i wpisze pierwszą wartość, jeśli trzeba.

   Co myślisz?

   Pozdrawiam,
   Malina

 14. Mateusz mówi:

  Dzień dobry!
  Mam pytanie w jaki sposób zrobić w w jednej komórce listę rozwijaną, z której wybieram np. Nazwa Państwa a obok w kolumnie do wybranego przeze mnie kraju, pojawia się np. stolica, a w następnej kolumnie język urzędowy. Chodzi też o to abym mógł wpisywać “z palca” do odpowiednich komórek nazwy stolic czy też języków urzędowych, a Excel zapamiętywał te wartości dla odpowiedniej wartości z listy np. Wybieram z listy Polskę wpisuję obok w kolumnę Warszawa, w nast. kolumnę wpisuję język polski. Następnie zmieniam państwo z listy rozwijanej np. na Francję i znowu obok w tych samych komórkach mogę wpisać inną stolicą i inny język ale po powrocie do kraju z listy na Polskę ponownie pojawia się zapisana wcześniej Warszawa i odpowiednio język polski.

  Pozdrawiam serdecznie
  Mateusz 🙂

  • Malina mówi:

   Hej!
   Żeby coś takiego działało należy napisać makro, które, np po naciśnięciu przycisku, wpisywałoby nowe wartości do tabeli, która gromadzi te wszywstkie informacje i jest jednocześnie źródłem listy i funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, któa wyświetla dane na postawie nazwy kraju. Aby można było wpisać te wartości z palca i jednocześnie mieć w tej samej komórce formułę – należy zastosować makro opisane np. tutaj.

   Przyznam, że ciężkie zadanie i bez programowania się nie obejdzie. A nie można po prostu uzupełniać ręcznie tej tabeli źródłowej?:>
   Pozdrawiam
   Malina

 15. Anna mówi:

  Witaj,
  Jak napisać formułę dla takiej zależności:
  Obliczyć jaki dodatek do wynagrodzenia dostanie pracownik, jeżeli:
  – za każde dziecko po 200 zł
  – jeżeli posiada przynajmniej 3 dzieci to dodatek wychowawczy 800 zł.

  Pracownicy mają 1, 2,3,4 itd. Nie potrafię sobie wyliczyć tego drugiego punktu, czyli dodatku 800 zł przy posiadaniu 3 dzieci.

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc! 😉

  • Malina mówi:

   Hej,
   czy dobrze rozumiem, że za 3 dzieci i więcej dostaje się ryczałt 800 zł? Jeśli tak, to możesz to zrobić np. funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO (coś jak w tym wpisie). Jeśli nie, to też w taki sposób można, podając oczywiście odpowiednie wartości przy liczbie dzieci w przeszukiwanej tabelce.
   Pomogłam? 🙂

 16. karson mówi:

  Witam. Zrobiłem listę rozwijaną w Excel zgodnie z filmem https://www.youtube.com/watch?v=PA_fkcXTOZw. – tylko zamiast kobieta i mężczyzna wpisałem obecność – nieobecność, a wartość zwrotu ustaliłem na 0 i 1. Po wybraniu obecność pojawia się wartość 1 a przy nieobecności 0. Wszystko działa tylko, jak ją skopiowałem – bo chciałem mieć kilka takich list w jednym arkuszu to zaznaczenie opcji obecność powodowało, że we wszystkich skopiowanych listach również zaznaczała się opcja obecność i odwrotnie. Zaznaczenie nieobecność, wszędzie obecność zmieniała się na nieobecność. Jak to wyeliminować, żeby zaznaczona opcja dotyczyła tylko jednej tabeli w arkuszu a nie wszystkich

  • Malina mówi:

   Hej,
   po skopiowaniu list – każdej została przypisana dokładnie ta sama komórka z wynikiem. Aby rozwiązać ten problem – należy każdej liście ustawić inną komórkę wynikową. Czyli klikasz na listę prawym przyciskiem myszy, wybierasz opcję “Formatuj formant” i zmieniasz komórkę wynikową. I zadziała 🙂

 17. Irena mówi:

  Czy jest możliwosc zrobic formulką tak że by naprzykład są dwie kolumny z datami i w trzeciej liczyło ilość miesięcy a w czwartej jeżeli jest przekrocenia 18 mies sygnalizowało?

 18. Monika mówi:

  dzień dobry,
  w tabeli płatności mam: przelew ok 14.07.2018
  14.07.2018 jest na czerwono, bo to płatność mniejsza niż dzisiejsza data. Chodzi mi o to, żeby 14.07.2018 z czerwonego zmienił się na czarny, jeżeli przelew nok zamienimy na przelew ok, żeby już nie było czerwone do zapłaty.
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

  • Malina mówi:

   Hej,
   zakładając, że datę masz w kolumnie C, a w E informację OK/NOK, możesz zastosować taką formułę w formatowaniu warunkowym: =ORAZ($C7<$C$2;$E7="NOK").
   Pozdrawiam
   Malina

 19. Staszek mówi:

  Witam
  Mam tabelę w której sa zapisane kody
  1TAR5
  2RZA6
  1CZUD2
  1RB1
  1KROS4
  w jaki sposób mozna je rozdzielić aby rozbiło to na 3 kolumny tak jak poniżej, aby liczby i litery były w osobnych kolumnach.
  1 TAR 5
  2 RZA 6
  1 CZUD 2
  1 RB 1
  1 KROS 4

 20. Tomasz mówi:

  Dzień dobry.
  Próbuje stworzyć formułę (ale niestety z kiepskim rezultatem dlatego proszę o pomoc) która w wyniku dawała by mi ilość miesięcy między datami.
  Wartość początkowa to data z dnia dzisiejszego (=dziś()) a druga to data z przeszłości. (np. dziś to 2018-10-05 a data z przeszłości to 2018-09-23). W wyniku chciałbym otrzymać ilość miesięcy między tymi datami. Wg. funkcji =DATA.RÓŻNICA(D8;DZIŚ();”m”) po sformatowaniu komórki „niestandardowo – mm” otrzymuję wynik 1. A ja chciałbym aby wynik prawidłowy dla moich potrzeb to 2 (w tym okresie wystąpiły dwa miesiące – wrzesień i październik).
  Generalnie chodzi mi o to by w wyniku było ile miesięcy wystąpiło w tym czasie a nie ile miesięcy upłynęło od daty początkowej.
  Mam nadzieję, że nie zaplotłem za bardzo
  Pozdrawiam

  • Malina mówi:

   Dzień dobry,
   ja bym zrobiła tak: =MIESIĄC(D4)-MIESIĄC(D5)+1, gdzie D4 to data od, D5 to data do. Użycie funkcji DATA.RÓŻNICA tutaj faktycznie nie pomoże, ponieważ ta funkcja liczy faktyczną różnicę. A ta nasza różnica jest dość sztuczna, dlatego funkcja nie działa zgodnie z oczekiwaniami.
   O to chodziło?

 21. Kamil Szymczak mówi:

  Droga Malino,
  Skorzystałem z twoich tabel dotyczących zliczania czasu pracy.
  Jestem prawie w miejscu gdzie twoje tabelki liczą po prostu wszystko niezbędne do wyliczania pensji. “ALE” no właśnie, brakuje mi tylko wyliczenia godzin nadliczbowych NOCNYCH. Czy mogę mieć prośbę do Ciebie, żebyś pokazała w jaki sposób wyłuskać takie szczegóły.

  • Malina mówi:

   Hej Kamil,
   przyznam, że nawet do tego się zabierałam z jednym z czytelników, tylko coś jeszcze nam nie grało. Jak “zagra” to opublikuję :).

 22. Adam mówi:

  Dzień Dobry,

  czy może mi Pani powiedzieć jak w excelu zrobić wzór by np. pobierał treść z komórki np. A10 i nazywał tą treścią plik po zapisaniu jako pdf. Zaznaczę, że plik excela ma np. 20 różnych kart. Czyli otwieram excela na konkretnej karcie i zapisuję jako pdf, W tym momencie chcę by nazwa pliku pdf była taka jak treść w komórce A10.

 23. Marcin mówi:

  Mam problem:
  Czy da radę zrobić tak, że po wyborze z (Poprawność danych- zakres komórek) z komórki A1 masażu, który trwa 20 minut to zapisze się zakres tylko w komórce A1, a jak wybierzemy masaż 40 minut to po wyborze z (Poprawność danych-zakres komórek) zapisze się zakres w komórce A1 i A2 lub chociaż A2 będzie zablokowana.
  Szukałem wszędzie i nigdzie nie mogę tego znaleźć. Prośba o pomoc. Chciałby zrobić grafik dla masażysty, ale możliwie prosty w taki sposób, że ma on tylko możliwość wyboru jaki masaż wykonuje i i po tym wyborze automatycznie w wierszach blokuje się czas.

  • Malina mówi:

   Rozumiem, że chodzi o wpisywanie wartości do odpowiednich komórek?
   Tutaj może warto skorzystać z formuły lub formatowania warunkowego? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach: jak wygląda ten grafik? Gdzie user wybiera rodzaj masażu? Czy w grafiku czy jakoś poza nim? Jesli w grafiku, to można, najlepiej formatowaniem warunkowym, zrobić kolorowanie odpowiedniej ilości komórek pod taką listą rozwijaną. Pomysłów dużo – pytanie dokładnie o co chodzi 🙂

 24. Marcin mówi:

  A może zrobiłaby mi Pani taki plik w libraoffice .ods
  Oczywiście za to zapłacę

 25. Mateusz mówi:

  Hej Malina 🙂 Od kilku dni szukam sposobu na rozwiązanie mojego problemu. Sprawa wydaje się banalna na pierwszy rzut oka, aczkolwiek nie potrafię sobie z nią poradzić. Pracuje w firmie transportowej w której samochody ciężarowe jeżdżą po Europie, a co za tym idzie tankują paliwo na firmowej stacji paliw oraz stacjach paliw na świecie. Prowadzę excela z danymi: Kierowca, Marka samochodu, Nr Rejestracyjny Samochodu, Ilość Litrów wlana do baków, Licznik kilometrów oraz gdzie było tankowane, jeżeli było tankowanie u nas to jest oddzielny arkusz, jeśli na świecie to oddzielny. Ilość samochód w firmie przekracza 30, a ja muszę wyliczać średnią ze spalania każdego samochodu. Chciałbym stworzyć takiego excela, który po wpisaniu obojętnie do którego arkusza (nieważne czy tankowany u nas na bazie czy po za nią), automatycznie pobierze dane (cały wiersz-kierowca, samochod, nr rej, ilosc litrow, kilometry) i wrzuci go do arkusza w którym obliczam średnią spalania dla tego właśnie samochodu. Z góry dziękuję za podpowiedź, Pozdrawiam!

  • Malina mówi:

   Mateusz, hej,
   ja bym tutaj szła w Poqwer Query, które będzie się podłączało do obu arkuszy (dane w nich powinny być w obiektach tabela) i odpowiednio podsumuje dane. Takie rozwiązanie wydaje mi się najprostsze 🙂

 26. Radek mówi:

  Witaj, potrzebuje wykonać listę rozwijaną gdzie źródłem będzie inny skoroszyt i dane z dwóch kolumn połączone w jedna pozycje na liście.
  Chodzi o to , że jeśli zaznaczam zakres danych z dwóch kolumn jednocześnie , to pokazuje mi oczywiście bład.
  Jak sie za to zabrać?

  • Malina mówi:

   Hej,
   a może warto pobrać źródło do listy za pomocą Power Query, żeby zabezpieczyć się przed odwołaniami do pliku? Ja bym w to szła. Odnośnie wskazania dwóch kolumn jako źródła – nie da rady ;(. Można np. w kolumnie roboczej złączyć te teksty, natomiast nie wiem, czy taki efekt Cię zadowoli?

 27. Tomasz mówi:

  Witam
  czy jest możliwe wykorzystanie google translate w excelu do automatycznego przetłumaczenia wielu komórek tekstowych w jednej kolumnie. mogę prosić o pomoc ?

 28. malgoska mówi:

  Pracuje w spółdzielni mieszkaniowej i w związku z reorganizacją stanowisk dostałam zadanie opracowania arkuszy do “rozliczania faktur” na koszty. Z większością arkuszy sobie poradziłam. Mamy jednak faktury, na podstawie których robimy okresowe rozliczenia mediów (co, cwu, zw). Wstępnie zrobiłam tzw. tabelki zbierające dla poszczególnych mediów (za cały okres rozliczeniowy, dla każdego medium osobno), ale problem pojawia się z analizami kosztów dla prezesa. Czasami jest potrzebna analiza za 3 miesiące, a czasami za 5 lub 6. Dodam tylko, że używamy w większości MS Office 2007/2010 i większość pań nie jest bardzo biegła w korzystaniu z formuł itp. Czy mogłabyś podpowiedź, jakieś rozwiązanie? W chwili obecnej dział techniczny dane do rozliczenia sumuje raczej ręcznie…

 29. Godziny zaległe mówi:

  Dzień dobry
  Zrobiłem obliczanie czasu pracy na podstawie Pani formuł ze strony https://malinowyexcel.pl/rownowazny-czas-pracy-i-wynagrodzenie-za-nadgodziny/ a dokładnie godziny zaległe (=JEŻELI(E7>F7;E7-F7;0)) tylko, ze jeżeli w komórkach nie ma rozpoczęcia i zakończenia godzin pracy wyswietla mi 8 godz (w komórce zaległe). co podlicza mi za cały miesiąc.W tabeli którą Pani zrobiła już są wpisane godziny rozpoczęcia i zakończenia.Czy jest jakis sposób aby przy pustych polach rozpoczęcie i zakończenie pracy w komórce “zaległe” wyswietlało się 0 godzin?

  • Malina mówi:

   Dzień dobry,
   oczywiście, można to zrobić np. tak: =JEŻELI(ILE.NIEPUSTYCH(B2:C2)=0;0;…). Ten wielokropek w ostatnim argumencie oznacza poprzednią formułę 🙂

 30. Łukasz mówi:

  Witam serdecznie, bardzo pomogła mi Pani w swoich dwóch artykułach o zależnych listach rozwijanych. W moim arkuszu mam kilka błędów których nie mogę zrozumieć, jeśli ma Pani chęci to mogę przesłać plik w następnej wiadomości. Teraz jednak mam pytanie jak pomnożyć komórkę np A1 w której muszę umieścić liczbę wraz z jednostką np 100 kg/ha z komórką A3 w której mam tylko jakąś liczbę. W komórce A2 będącej wynikiem mnożenia wyskoczy błąd ze względu, że nie mogę pomnożyć zapisu 100 kg/ha, a jedynie 100. Dodam,że w komórce A2 mam jeszcze inną jednostkę tj kg N/ha ale tam za pomocą symbolu “&” udało mi się wprowadzić ją na stałe do formuły, cały szkopuł polega jak pomnożyć 100 kg/ha razy 10 tak żeby nie wyskoczył błąd. Ta wartość 100 kg/ha przenosi się automatycznie do innej komórki w arkuszu więc zależy mi żeby liczba 100 była zapisana wraz z jednostka kg/ha. Pozdrawiam.

 31. Małgorzata mówi:

  Cześć. Mam problem z przygotowaniem danych do korespondencji seryjnej. Chodzi o przerobienie dużej ilości danych dot. rozliczeń. W danych źródłowych mam kilka wierszy, które dotyczą jednego mieszkańca… a na potrzeby korespondencji seryjnej potrzebne byłyby te dane w jednym wierszu. Mogę podesłać przykładową bazę danych.

 32. Karol mówi:

  Dzień dobry,

  Zainspirowany Pani Blogiem i materiałem na YT. Udało mi się stworzyć szablon faktury VAT rozbudowany o szablon stawek VAT w jej podsumowaniu. Dodałem nawet listę rozwijaną nazwa towaru z dodatkowego arkusza. Działa super. Mam jedną/dwie zagwozdki:
  1.) Dodatkowy arkusz (tj. asortyment) rozbudowałem o stawkę podatku VAT np. 23, 8%, 5% etc. Teraz chciałbym aby po wybraniu towaru z listy na fakturze VAT w polu stawka VAT automatycznie podstawiała się wartość stawki.
  Nie wiem jak się do tego zabrać?

  2) Faktura VAT jest wielopozycyjna zajmie kilka stron wydruku, stąd też chciałbym aby na każdej ze stron drukowało się podsumowanie ze stawkami VAT, też nie wiem jak to ustawić.

  Ps. Będę śledził Pani blog, w końcu nauczę się excela.

  • Malina mówi:

   Dzień dobry, cieszę się, że mogłam pomóc :).
   Odnośnie stawek VAT, to tutaj zastosowałabym np. WYSZUKAJ.PIONOWO pobierające stawkę na podstawie id towaru.
   Odnośnie wydruku – najprościej byłoby ustawić automatyczne powtarzanie wierszy na każdej stronie (tzw. tytuły wydruku, tutaj o tym pisałam). Choć dla mnie to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ takie podsumowanie drukowałoby się na górze, a ja wolałabym na dole strony. No i na ostatniej pojawi się dwukrotnie, co tez jest kiepskie… Można byłoby rozwiązać to makrem – łatwiejszym, albo trudniejszym :). Można zrobić w oddzielnym, roboczym arkuszu formatkę faktury dla np. 100 pozycji tak, aby wydruk był taki, jaki chcemy, a makro (albo sprytna formuła) sprawdzałoby ile tych stron fizycznie trzeba wydrukować i tyle by drukowało.
   Takie pomysły przychodzą mi do głowy 🙂

   • Karol mówi:

    Dziękuję, po stokroć. Spróbuje opanować funkcję wyszukaj pionowo.

    Pytanie kolejne, odnośnie literatury czy nowe wydania Biblii excela np. z 2013 można wykorzystać do Excela 2007, bo na takim pracuję?

    • Malina mówi:

     Proszę bardzo :).
     Odnośnie Biblii Excela – co do zasady tak, możena wykorzystać. Jedyne różnice to w 2013 będą opisane dodatkowe funkcjonalności tej wersji. Jednak jakieś 99,9% informacji będzie takich samych 🙂

 33. Emaliko mówi:

  W arkuszu google stworzony jest formularz, który w kolejnych wierszach ma zestawienie faktur; wiersz rozpoczyna się od wyboru kategorii kosztu (lista rozwijana z blokadą), później są komórki do samodzielnego wpisania zawartości. Ostatnia komórka w wierszu to checkbox który zatwierdza fakturę (checkbox TAK/NIE). Czy istnieje jakaś metoda, aby zablokować cały wiersz do edycji, jeśli checkbox zatwierdzenia ma wartość “TAK”? nie chodzi mi o zmianę koloru wiersza przez formatowanie warunkowe, tylko o uniemożliwienie dalszej edycji danych w wierszu, jeśli został on już zatwierdzony.

 34. Leon mówi:

  Widziałem taki format DATY “100645044” jaka do data i jak się taki format tworzy ?

 35. Łukasz mówi:

  W jednej kolumnie tabeli chciałbym mieć np. 15 wierszy, a w drugiej np. 11. czy da się to w jakiś sposób zrobić?

 36. Agnieszka Zamorowska mówi:

  witam

  stworzyłam arkusz, aby wskazał mi koniec kolejnych następujących po sobie zadań tworzących jeden projekt. Każde z zadań ma okresloną długość czasu, która z biegiem pracy się skraca względem innych danych, ale nie jest to skracanie równomierne (tzn. okazuje się że pierwotna długość czasu była trochę, zafałszowana więc i czas końcowy się zmienia względem niej dynamicznie (do funkcji “teraz” dodałam czas który zostaje do końca). Czasy początkowe i końcowe kolejnych zadań są uzależnione od poprzednich i również zmieniają się dynamicznie. Problem jest tylko taki, ze po uwzględnieniu 8 godz (w osobnej tabelce) pracy i uwzględnieniu przerw (praca mobilna, ale 2 przerwy w ciągu dna stałe) wychodzi mi że niektóre zadania kończę w godzinach kiedy nie pracuję, np. pojawiają się godziny w środku nocy. A więc wynik nie jest prawdziwy. Jak zrobić żeby mając dynamiczną (zmieniającą się) datę końcową projektu odliczyć przerwy i uwzględnić tylko godziny pracy, bez godzin wolnych?

 37. Piotr mówi:

  Hej
  Potrzebuję zbudować formułę listy rozwijanej w której jeśli wybiorę na przykład Warszawę to w polu pokaże się liczba kilometrów a nie nazwa Warszawa lub Poznań to pojawi się liczba kilometrów do Poznania a nie słowo Poznań. Jak to zrobić??

 38. Piotr mówi:

  Dzień dobry,

  czytając ostatnio Pani bloga natrafiłem na artykuł “Lista rozwijana wielokrotnego wyboru” w excelu. Bardzo mi to pomogło w tworzeniu listy natomiast natrafiłem na inny problem. W jaki sposób można stworzyć kod w VBA który pozwoliłby na wypełnienie całej tabeli? W tej chwili jesteśmy w stanie z jednego Pola listy wypełnić jedną komórkę, a chciałbym móc wypełnić kilka komórek. Czy jest to wgl możliwe? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 39. zapytanie mówi:

  Cześć,
  Mam pytanie, czy tworząc zależną listę rozwijaną w danej komórce mogę to w jakiś sposób skopiować? I czy jest opcja wyboru kilku opcji z pozycji listy? (np. wybrać kolor zielony i czerwony)
  Chciałabym skrócić sobie robotę przy wynikach z ankiety (pytania wielokrotnego wyboru) do pracy magisterskiej.
  Nie wiem czy zostałam dobrze zrozumiana bo nie posługuję się na co dzień słownictwem baz danych.
  Pozdrawiam, Karolina

  • Malina mówi:

   Hej Karolina,
   jeśli chodzi o wiele wpisów w komórce, wybranych z listy rozwijanej, to polecam ten wpis. Jest to sprawdzanie poprawności, które da się skopiować, jak najbardziej. Choć przyznam, że jeśli będziesz później analizowała wyniki, to odradzam wpisywanie kilku wyników do jednej komórki. Lepiej mieć kilka wierszy, nawet jeśli powtarzasz w nich część informacji. Analizując wyniki pobłogosławisz takie rozwiązanie, a będziesz się wkurzała na kilka odpowiedzi w jednej. Jeśli oczywiście to będzie jakaś ilościowa analiza 🙂

 40. Artur mówi:

  Witam mam pytanie: szukam funkcji która po wpisaniu liczby z kropką zamieni mi automatycznie na liczbę z przecinkiem.

  pozdrawiam

 41. Sylwia mówi:

  Dzień dobry,

  Oglądam Pana porady na YT i szukam rozwiązania mojego problemu. Wiele już zdziałałam do tej pory dzięki udostępnionym filmikom, natomiast jedna kwestia nadal mnie nurtuje, a mianowicie chodzi o wybieranie z listy rozwijanej stanowiska i filtrowanie możliwości przyporządkowania do działu, w którym faktycznie występuje to stanowisko. Najlepiej byłoby przesłać Pani wizualizację problemu w postaci screen’ów. Proszę o kontakt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *