• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Czytelnia

Czytelnia, czyli gdzie jeszcze poszerzać wiedzę?

Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę o Excelu, to w tym dziale znajdziesz listę blogów, vlogów, książek i kursów, do których warto zajrzeć. Wybrałam te pozycje, ponieważ sama bardzo często z nich korzystam (albo je napisałam:)). Są tutaj książki, które moim zdaniem warto mieć (ja czasem czytam je do poduszki :)). Ponieważ też sporo dowiaduję się z internetu, na mojej liście jest sporo źródeł elektronicznych (bezpłatnych). Od nich zacznę. Na końcu umieściłam jeszcze inne stronki – nie mają nic wspólnego z Excelem, ale są godne polecenia. 🙂

Uwaga: Niektóre z linków podanych na tej stronie to linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie przekieruje was na stronę sklepu internetowego, w którym możecie kupić wybraną publikację. Jeśli to zrobicie, zarobię na tym drobną prowizję. Was to nic nie kosztuje, a mi pomoże w utrzymaniu bloga. Oczywiście nie namawiam was do kupowania czegokolwiek – raczej zachęcam do kupowania tylko tego, co może się wam naprawdę przydać.

Blogi i vlogi

 • Excel is fun. Mike Girvin to mój ulubiony vloger piszący o Excelu. Jest dla mnie absolutnym guru Excela. Ten człowiek wie o nim dosłownie wszystko! Formuły tablicowe, wykresy, funkcje… Wszystko! Uwielbiam go też za sposób, w jaki tę wiedzę przekazuje. 🙂
 • Leila Gharani. Leila prowadzi cudowny kanał na YouToube’ie, na którym pokazuje bardzo praktyczne, biznesowe zastosowania Excela. U Leili podoba mi się głównie to, że pokazuje ciekawe narzędzia Excela, czy triki wizualizacji danych, a nie jedynie formuły.
 • Witryna poradnikowo-szkoleniowa Andrzeja Słodownika. To strona świetnego trenera Andrzeja Słodownika. Andrzej zna się na… wszystkim. Pisze o Excelu, Wordzie, Power Poincie, WordPressie, a nawet o grafice komputerowej, czyli o PhotoShopie i jemu podobnych programach (które dla mnie są i pewnie zawsze będą czarną magią).
 • Contextures. Debra Dalgleish prowadzi blog o Excelu. Lubię czytać, co pisze o tabelach przestawnych. Podoba mi się też to, że oprócz Excela dorzuca zawsze trochę informacji o sobie jako człowieku (jest babcią).
 • My Online Training Hub. Świetny blog o Excelu prowadzony przez Myndę Treacy. Warto zajrzeć nie tylko ze względu na dużą wiedzę autorki, lecz także dlatego, że często organizuje ona ciekawe webinary (np. o budowaniu dashboardów).
 • Skuteczne raporty. Wreszcie coś polskiego! 🙂 Autor bloga – Bartosz Czapiewski – jest moim autorytetem w zakresie wizualizacji danych, i to nie tylko w Excelu. Na swoim blogu przedstawia ciekawe wskazówki dotyczące szeroko rozumianej wizualizacji danych. Często powołuje się na różne badania naukowe z tej dziedziny  (wiedzieliście, że takie są?:)). Bartosz opowiada, jak tę wiedzę przełożyć m.in. na Excela i Tableau.
 • Excelonomia – blog Kamila Stranza o produktywności. Excel jest jednym z narzędzi, których używa Kamil, aby zwiększać produktywność.
 • Excel User. Blog prowadzony przez Charley’ego Kyda.  Znajdziecie tam przykłady ze świata biznesu.

 

Książki i kursy


Excel 2016 PL. Biblia – John Walkenbach

Książka, którą każdy szanujący się użytkownik Excela powinien mieć. Oczywiście żartuję. 🙂 Jeśli koniecznie chcecie sobie kupić jakąś książkę o Excelu, to polecam właśnie tę. Jest ona dobra zarówno dla początkujących użytkowników, jak i tych zaawansowanych. Wszystko jest w niej opisane po kolei, od Adama i Ewy po rocket science. 🙂 Książka opisuje nawet tabele przestawne (choć w dość okrojonym stopniu) i formuły tablicowe – temat rzadko poruszany, a bardzo interesujący i “magiczny”. Mamy w niej też wstęp do makr w VBA. Jej wadą jest cena – książka jest dość droga, niestety. Na szczęście jak już ją będziecie mieli, żadna inna ogólna książka o Excelu (typu ABC Excel…) nie będzie wam potrzebna.

 

VBA Vademecum profesjonalisty

Programowanie w VBA. Vademecum Walkenbacha – John Walkenbach

Książka napisana przez Johna Walkenbacha. Nazwałabym ją “Biblią VBA w Excelu”. Książka nadaje się nawet dla osób, które o Excelu nie mają pojęcia. Autor zaczyna od ogólnego przedstawienia Excela, aby nauczyć czytelnika obiektowego myślenia o tym programie (co jest niezbędne w późniejszym pisaniu makr). Później Walkenbach opisuje podstawy tworzenia aplikacji w Excelu, czyli pisze o tym, co zrobić, aby powstała aplikacja spełniała wymagania użytkownika i była mu przyjazna (user-friendly). Potem dopiero omawia język VBA. Robi to stopniowo – od zagadnień najprostszych (tj. składnia), po te bardziej skomplikowane (np. formularze użytkownika). Oprócz czystej teorii książka zawiera też sporo praktycznych przykładów makr gotowych do użycia.

 

Zaawansowane i niestandardowe wykresyZaawansowane i niestandardowe wykresy – Malina Cierzniewska-Skweres, Jakub Kudliński

To książka, której – jak widać – jestem współautorką. Publikacja jest dziewiątym tomem cyklu „Excel zaawansowany” wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Książka przedstawia praktyczne przykłady użycia wykresów i co najważniejsze, opisy, jak je stworzyć krok po kroku. A wierzcie mi – wykresy te do łatwych nie należą. Pokazane są też ciekawe triki, np. sposób na automatyczne wyróżnianie wybranego wyniku na wykresie, czy skalowanie osi. Jest również kilka przykładów wykorzystujących linię trendu np. do prognozowania sprzedaży. Książka godna polecenia zwłaszcza dla osób, które w swojej pracy często prezentują dane na wykresach.

 


Budżetowanie w ExceluBudżetowanie w Excelu – Malina Cierzniewska-Skweres, Jakub Kudliński

Kolejna książka autorstwa mojego i Jakuba Kudlińskiego. Została napisana z myślą o osobach, które w swojej pracy tworzą budżety. Opisany jest w niej przykładowy proces budżetowania sprzedaży w Excelu, od przygotowania formatek niezbędnych do zbierania danych, przez ich scalenie, po analizę zebranych danych i porównanie sprzedaży do budżetu. Do opisywanego procesu budżetowania wykorzystywane jest dużo narzędzi, takich jak: tabele przestawne, formatowanie warunkowe, ochrona arkusza i skoroszytu, sprawdzanie poprawności, wykresy. Ze względu na mnogość poruszanych zagadnień, publikacja może okazać się przydatna nie tylko dla analityków. 🙂

 


NAGRODA: Kurs wideo - Tabele przestawneExcel – tabele przestawne. Kurs video. Raporty i analiza danych – Adam Kopeć

Znów pozycja dla osób, które lubią uczyć się przez oglądanie – jak na szkoleniu. Temat tabel został w tym kursie omówiony bardzo obszernie: od prostych i jednocześnie niezbędnych zagadnień (formatowanie czy układ tabeli), aż po bardziej zaawansowane tematy, takie jak model danych czy pola i elementy obliczeniowe. Omówione też zostały nowe funkcjonalności tabel przestawnych (fragmentatory, oś czasu). Autor zaprezentował również inne ciekawe opcje, np. pokazywanie stron filtru raportu i grupowanie dat. Są to standardowe funkcjonalności Excela, nie trzeba więc pisać do nich makr czy dodatkowych formuł. Użytkownicy  niestety często ich nie znają i robią wszystko ręcznie, przez co dodają sobie sporo niepotrzebnej pracy. Kurs prowadzony jest na zrozumiałych przykładach (które można pobrać ze strony wydawnictwa), dzięki czemu można się skupić na samym działaniu tabeli przestawnej, a nie na zrozumieniu skomplikowanego przykładu. Ogólnie mówiąc: fajnie poprowadzony i za rozsądne pieniądze (moją recenzję znajdziesz tutaj).


Excel 2013 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie makr dla arkusza kalkulacyjnegoExcel 2016 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom drugi. Zaawansowane techniki tworzenia makr

Excel 2013 i programowanie VBA. Kursy video – Jarosław Baca

Kurs w formie wideo na temat makr. Dla osób lubiących mieć przedstawione wszystko szybko, konkretnie i z przykładami. Przyznam, że ja też do takich należę, dlatego uważam, że to ogromny plus tego kursu. Kurs posiada 2 części: VBA Poziom 1 i VBA poziom 2 Oczywiście w porównaniu do Walkenbacha, zawiera zdecydowanie mniej zagadnień, jednak uważam, że aby zacząć programować w VBA – zagadnienia zaprezentowane w obu kursach absolutnie wystarczą. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych zabieganych czasach tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na przeczytanie książki od deski do deski. Ten kurs stanowi więc świetną alternatywę dla książek: wszystko podane jest kawa na ławie, wystarczy patrzeć i powtarzać czynności pokazywane na ekranie. Oba kursy trwają po ok. 4 godziny, więc, jak ktoś się uprze, w 1 dzień jest w stanie zobaczyć wszystko (nie mówię: nauczyć się :)). Pełne nazwy kursów to Excel 2013 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie makr dla arkusza kalkulacyjnegoExcel 2016 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom drugi. Zaawansowane techniki tworzenia makr.

 

Promocja i sprzedaż w biznesie online. Autentycznie, bez ściemy i po ludzkuOla Budzyńska

Trochę z innej, nieexcelowej, beczki, ale nie śmiem nie wspomnieć :).
Ola Budzyńska jest Panią Swojego Czasu. Uczy kobiety zarządzania czasem. Prowadzi blog i tworzy kursy online na ten temat. Polecam Olę każdemu, kto jakkolwiek mógłby skorzystać z jej wiedzy i doświadczenia. Sama jednak obserwuję ją z nieco innego powodu: bardzo mi się podoba w jaki sposób prowadzi biznes online. Jest w tym moim guru, mistrzynią, do której mi, małemu żuczkowie, jeszcze spooooro brakuje.
O prowadzeniu biznesu online Ola nagrywa podcast, którego przesłuchałam każdy odcinek i co mogę – wcielam w życie. Jednak spełnieniem moich marzeń było wydanie przez Olę ebooka Promocja i sprzedaż w biznesie online. Autentycznie, bez ściemy i po ludzku.

Powiem tak: pochłonęłam tę książkę jednym kęsem!

Po jej przesłuchaniu (bo jest też w wersji audio) nasuwa mi się jakieś MILION wniosków. Jeden zalicza się do czołówki: mam nadzieję, że już nigdy, przenigdy, nie popełnię tych błędów, jakie popełniłam przy sprzedaży moich webinarowych kursów online o Excelu. Sprzedawałam je na łapu-capu, nie istniał u mnie harmonogram promocji i sprzedaży, przez co miałam mnóstwo obaw i ręce pełne roboty. Dokładnie to, przed czym przestrzega Ola, bardzo dokładnie opisując tworzenie takiego harmonogramu… ech. Mnóstwo błędów popełniłam również w kwestii referencji, wyglądu strony sprzedażowej, … trochę tego było :).

Oprócz technicznych aspektów sprzedaży, wyglądu strony sprzedażowej Ola opowiada też m.in. o tym, jak nie bać się sprzedawać, jak w tej sprzedaży być autentyczną. Niestety, wielu osobom sprzedaż kojarzy się z wciskaniem na siłę niepotrzebnego badziewia, natomiast Ola pokazuje, że to nie tak. Ze sterteotypami niestety nie wygramy, ale możemy wygrać z samą sobą i działać, a nie biadolić!

Powiem tak: jestem w trakcie nadrabiania niedociągnięć, tych, które jeszcze mogę. A inne będą lekcją na przyszłość. Dużo tych lekcji nazbierałam! Po prostu teraz, po przeczytaniu ebooka, widzę co mogę robić lepiej, albo co w ogóle robić! Moja wiedza jest dużo bardziej poukładana. Obym podołała! To jest moja największa obawa. O obawach i czarnych myślach Ola też pisze w książce, co dla mnie jest niesamowicie cenne. Pokazuje bowiem, że każdy ma obawy, ale nie muszą one powstrzymywać nas przed działaniem :).

Gorąco Ci polecam i Olę, i książkę.

Stronki z innej beczki…

 • Andrzej Słodownik. Generalnie ja i grafika się bardzo nie lubimy, ale dzięki Andrzejowi ta nasza znajomość staje się znośna :). Andrzej prowadzi genialny blog o przeróżnych programach, biurowych (w tym Excel), graficznych (wszelkie Adobe-podobne), a nawet o tworzeniu stron www! Z całego serca polecam!
 • Kultura Języka. Blog redaktorki mojego blogu Oli Wasiak o języku polskim.
 • Pani Swojego Czasu. A to jest blog Oli (autorki książki, którą opisałam wyżej).
 • Mosca-sutasz. Blog Ani Wąsowicz-Kiryło o sutaszu. Ania szyje piękną biżuterię z sutaszu. Oprócz tego robi również bransoletki z filcu, również dla dzieci.

Komentarze są wyłączone.