fbpx

Jak BARDZO można ukryć arkusz? VeryHidden

11.06.2024 | ECP3, Makra VBA

Podejrzewam, że wiesz, jak ukryć arkusz. Problem jest jednak taki, że średnioogarnięty użytkownik Excela będzie wiedział, jak ten arkusz odkryć. W tym artykule pokażę Ci metodę na takie ukrycie arkusza, żeby tak szybko sobie z tym nie poradził. I to bez zakładania ochrony struktury skoroszytu. 

Załóżmy, że w pliku mamy trzy arkusze i chcemy ukryć arkusz Słownik, w którym znajduje się źródło do listy rozwijanej. Lista rozwijana z kolei jest w arkuszu Dane. Nie chcemy, aby użytkownik zmodyfikował  źródło listy rozwijanej. Oto formatka: 

Formatka

 

Aby bardzo ukryć arkusz, wejdźmy do edytora Visual Basic Alt + F11. 

W okienku Project zaznaczmy arkusz, który chcemy bardzo ukryć, a w okienku Properties ustawmy właściwość Hidden na xlSheetVeryHidden. O tak: 

Ustawienie właściwości Hidden

(Jeśli nie widzisz okienka Properties, to wciśnij klawisz F4, a dla ProjectCtrl + R) 

Kiedy wrócisz teraz do arkusza, okaże się, że tego arkusza nie widać nawet przy próbie odkrycia go! Opcja Odkryj jest wyszarzona, czyli tak, jakby ten arkusz wcale nie był ukryty 😊: 

Efekt bardzo ukrytego arkusza

 

Tadam! 


Zapraszam do filmu na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

 

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać makra i VBA zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 3! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *