fbpx

Jak zablokować możliwość przewijania arkusza? ScrollArea

04.06.2024 | ECP3, Makra VBA, Opcje

Czasem chcemy spowodować, aby użytkownik widział tylko określoną część arkusza. Możemy to osiągnąć poprzez ukrywanie wierszy i/lub kolumn (tutaj pokazywałam jak to zrobić) albo poprzez odpowiednie ustawienie właściwości ScrollArea interesującego nas arkusza. I właśnie o tym drugim sposobie jest ten artykuł. 

Załóżmy, że mamy takie dane: 

Formatka

 

Chcielibyśmy, aby użytkownik zawsze widział na ekranie tę tabelkę. Oczywiście w zależności od rozmiaru jego ekranu może zobaczyć również pozostałą część arkusza, jednak nie chcemy, aby miał możliwość przewijania scrollem myszki czy suwakami w dół lub w prawo. 

Aby zablokować mu tę możliwość, otwórzmy edytor VBA, czyli skrót klawiszowy Alt + F11. 

W okienku Project należy wybrać z listy arkuszy ten arkusz, w których chcemy uniemożliwić scrollowanie (przewijanie arkusza). U nas jest to arkusz Arkusz1 (Dane): 

Okienko Project i wybór arkusza

Następnie w okienku Properties (poniżej, a jeśli go nie widzisz, to kliknij klawisz F4), we właściwości ScrollArea wpisz adres zakresu, do którego ma być ograniczone scrollowanie, np.: A1:D17. O tak:

Ustawianie właściwości ScrollArea

 

Podczas wpisywania adresu możesz pominąć dolary ($) – zostaną one automatycznie dopisane, gdy zatwierdzisz wpis Enterem.

Od tej pory nie będzie możliwości pionowego i poziomego przewijania arkusza! Oczywiście mogą się zdarzyć lekkie „drgania”, ale nic poza tym.

I, tak jak pisałam wcześniej, wciąż będzie można powiększyć Excela na cały ekran, co umożliwi pokazanie większej ilości komórek niż tylko te ze wskazanego zakresu. Nie jest to zatem metoda na ukrycie tychże komórek, ale na uniemożliwienie przewijania poziomego i pionowego.


 

Zapraszam do filmu na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

https://youtube.com/shorts/0ia426VDhbs?feature=share

 

 

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać makra i VBA zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 3! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest