Zależna lista rozwijana – automatyczne usuwanie podkategorii po zmianie kategorii (VBA)

Czyli zależne listy rozwijane – kolejna odsłona

To już któryś z kolei wpis o zależnych listach rozwijanych. Dziś jednak będzie trochę inaczej, ponieważ samych list nie będę tykać, tylko pokażę jak skasować wpis na zależnej liście rozwijanej, po zmianie wyboru z pierwszej listy (tej, od której jest zależna).

Formatka jest prosta: potrzebujemy dwóch list rozwijanych (żółte pola): pole kategorii i pole podkategorii:

Formatka

Formatka

Po wyborze kategorii, do pola podkategorii wczytuje się odpowiednia lista rozwijana, w zależności od wyboru kategorii (o tym, jak to zrobić pisałam np. tutaj). Problem jednak polega na tym, że jak wybierzemy jakąś kategorię i podkategorię, a potem zmienimy kategorię – wybrana wcześniej podkategoria zostanie i, oczywiście, nie będzie pasowała do nowej kategorii. Można ją oczywiście wykasować, ale mi chodzi o to, aby trochę użytkownika wyręczyć i zrobić, aby Excel sam kasował wartość podkategorii, gdy zmieni się kategoria. Natomiast to już jest pole do popisu dla VBA i o tym będzie dzisiejszy wpis.

Zanim jednak przejdziemy do VBA – nazwijmy żółte komórki. Lubię to robić, zwłaszcza w VBA, ponieważ jak powołuję się na nazwę komórki, jestem wtedy niezależna od jej adresu.

Nazywanie komórek

Najprostszą metodą na nazwanie komórki jest zaznaczenie jej i wpisanie nazwy do pola nazwy (pole po lewej stronie od paska formuły). Na obrazku zaznaczyłam komórkę C3 (kategoria) i w polu nazwy nadałam jej nazwę Kategoria. Nadanie nazwy trzeba zatwierdzić Enterem:

Nadawanie nazwy komórce

Nadawanie nazwy komórce

To samo trzeba zrobić dla komórki C5 – ja jej nadałam nazwę Podkategoria.

Jak już to mamy zrobione – można przejść do pisania makra, a konkretnie zdarzenia arkusza.

Treść makra

Właśnie, nasze makro będzie zdarzeniem, czyli powiemy Excelowi, żeby za każdym razem, jak zmieni się konkretna komórka (Kategoria) – kasował wartość innej komórki (Podkategorii). Ma to robić “sam z siebie”, czyli nie będziemy naciskać żadnego przycisku, żeby takie coś się stało. To jest właśnie zdarzenie.

Żeby takie zdarzenie stworzyć, należy:

1. Otworzyć edytor makr, najlepiej skrótem klawiszowym Alt + F11.

2. Następnie na liście VBAProject kliknąć dwa razy w arkusz, w którym takie zdarzenie ma powstać. U mnie jest to arkusz Dane.

3. Następnie w oknie, które pojawi się po prawej stronie, z lewej górnej listy rozwijanej należy wybrać Worksheet, a z prawej – Change.
W ten sposób utworzymy procedurę zdarzenia arkusza, działającą na zmianę w tym arkuszu (Private Sub Worksheet_Change). Tekst, który pojawi się w okienku – zostawiamy, a w jego środek będziemy wpisywać kod makra.

Efekt i kroki postępowania pokazuje poniższy obrazek:

Tworzenie procedury zdarzenia

Tworzenie procedury zdarzenia

A sam kod, który trzeba wpisać, jest taki:

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

  If Target.Address = Range("Kategoria").Address Then
    Range("Podkategoria").ClearContents
  End If

End Sub

Jak to działa?

Makro sprawdza, czy adres zmienianej komórki (Target) jest adresem komórki, którą nazwaliśmy Kategoria. Jeśli jest – makro kasuje zawartość komórki Podkategoria. I cała filozofia 🙂

Efekt jest taki, że jak zmienimy kategorię – od razu zostanie skasowana podkategoria, czyli dokładnie to, o co chodziło :).

W tym rozwiązaniu pokazałam metodę działającą na jednej komórce. Co jednak, gdy takich komórek, które chcemy kasować mamy więcej? Np. w tabeli? O tym piszę tutaj.

Oto wersja wideo tego rozwiązania:

 

I plik z gotowym kodem do pobrania:

Powiązane wpisy:

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Zależna lista rozwijana – automatyczne usuwanie podkategorii po zmianie kategorii (VBA)

 1. MariuszS mówi:

  Jeśli mam kilka takich list rozwijanych powiązanych ze sobą i chce żeby w każdej dział kod automatycznego usuwania to jak to zapisać?

  • Malina mówi:

   Ja bym tutaj skorzystała z instrukcji Intersect, jeśli miałoby być więcej komórek, które miałyby podlegać takim zmianom. Czyli if not Intersect (Zakres1, Zakres2) then …instrukcje kasujące… end if

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *