Na jednym ze szkoleń z zaawansowanego Excela pokazywałam uczestnikom jak używać funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. W omawianym ćwiczeniu zawsze szukana była jedna komórka. Należało więc ją zablokować (użyć adresowania bezwzględnego), by potem móc kopiować formułę. Gdy omawiałam ten przypadek, jednocześnie blokowałam komórkę (wstawiałam znaki $). W tym momencie jeden z uczestników szkolenia przerwał mi, mówiąc: Jak pani to zrobiła tak szybko? Chodziło mu oczywiście o to, w jaki sposób zmieniłam adresowanie komórki na bezwzględne, czyli jak wstawiłam jednocześnie dwa znaki $. Byłam zaskoczona, że tego nie wie, ponieważ myślałam, iż każdy, kto pracuje na co dzień z Excelem zna ten „trik”. Okazało się jednak, że na sali było więcej osób, które go nie znały…
Przypomniałam sobie tę sytuację i postanowiłam napisać króciutki artykuł na ten temat. Zaczynamy więc!
W Excelu istnieją trzy rodzaje adresowania:
- względne, np. A1
- bezwzględne, np. $A$1
- mieszane, np. A$1, $A1
Wykorzystuje się je we wszelkiego rodzaju formułach. Domyślnym adresowaniem jest adresowanie względne, czyli takie, które pozwala na zmianę adresu komórki wraz z kopiowaniem formuły. Jeśli chcemy uniknąć tej zmiany stosujemy adresowanie bezwzględne (odwołujemy się za każdym razem do jednej komórki) lub mieszane (odwołujemy się do określonego wiersza lub określonej kolumny).
W przypadku dwóch ostatnich typów adresowania używamy znaków dolara ($), aby powiedzieć Excelowi, który wiersz i która kolumna mają być zablokowane (w przypadku adresowania bezwzględnego jest to zarówno wiersz jak i kolumna).
Znak dolara możemy wstawić oczywiście ręcznie za pomocą klawiszy Shift + 4. Jest to jednak mało wygodne, a przede wszystkim czasochłonne. Zwłaszcza, gdy mamy w formule wiele komórek, które chcemy zaadresować i to jeszcze bezwzględnie (dwa dolary).
Jak to zrobić szybko? Należy posłużyć się klawiszem F4. Wystarczy, że ustawisz kursor w formule w obrębie adresu danej komórki i wciśniesz klawisz F4. Możliwe ustawienia kursora (|):
- za adresem komórki: =A1|
- przed adresem komórki:= |A1
- w obrębie adresu komórki: =A|1
Zawsze mówię, żeby nie uczyć się na pamięć ile razy trzeba wcisnąć klawisz F4, aby uzyskać odpowiednie adresowanie. Wciskasz do skutku :), czyli:
- raz, aby nadać adresowanie bezwzględne (np. $A$1)
- dwa razy, aby nadać adresowanie mieszane: zablokowany wiersz (np. A$1)
- trzy razy, aby nadać adresowanie mieszane: zablokowana kolumna (np. $A1)
- cztery razy, aby powrócić do adresowania względnego (np. A1)
I tyle. Takie to proste, a jakie przydatne!
A jak zrobić to dla wszystkich odwołań w całej formule jednocześnie ?
Należy wejść do edycji komórki (F2), zaznaczyć całą formułę i wcisnąć F4 😉
a co z Excelem 2013 ?
Działa tak samo.
Kupiłam nowy komputer, i nie mam pojęcia, dlaczego f4 nie działa, jest może zastępcza opcja blokowania komórki? Proszę o pomoc 🙂
Czy to jest może komputer lenovo? Wiem, że w niektórych trzeba to zmeiniać w BIOSie. A jeśli inny – poszukaj w panelu sterowania 🙂
Inna opcja to ręczne dodawanie dolarów…
gdzie to jest w panelu sterowania? mam Lenovo
Jeśli nie działa Ci F4 to wciskaj Fn + F4. Jeśli chcesz to zmeinić, żeby wciskać po prostu F4 – na Lenovo (wg mojej wiedzy), trzeba to zmeiniać w BIOS-ie (Hot keys czy coś takiego).
gdzie to jest w panelu sterowania?
witam
a jak zrobić jak formuła jest w w tabeli i musimy zatrzymać adresowanie ?
Widzę, że ktoś już to pytanie zadał – też mnie to interesuje.
dzięki, pomocne
Super, bardzo się cieszę!