fbpx

Obliczanie ceny brutto w oparciu o różne stawki VAT

03.03.2013 | ECP1, Podatki, Procenty

Tym razem pokażę jak obliczyć cenę brutto, znając cenę netto i kod podatku VAT (A, B, D) . Dodatkowo omówię sposób szybkiego zliczania cen brutto za produkty posiadające ten sam kod podatku VAT, czyli opodatkowane w ten sam sposób. Z sytuacją taką mamy do czynienia np. na paragonach fiskalnych – tam znajdziemy informację o stopniu opodatkowania produktów oraz o sumie złotych, które zapłaciliśmy za produkty z danej grupy podatkowej. Tak wygląda formatka, którą będę uzupełniała formułami, aby osiągnąć żądany efekt.

Formatka

Formatka


Najpierw koniecznie trzeba zdefiniować wysokości poszczególnych stawek VAT oraz przypisanie ich do kodów. Ja zrobiłam to tak, jak na rysunku:

Obliczanie ceny brutto w oparciu o różne stawki VAT - definicja stawek

A teraz zajmijmy się właściwą pracą 😉

Na liście znajdują się różne produkty, z ceną netto i kodem VAT. Naszym zadaniem jest wyświetlenie stawki procentowej VAT w oparciu o kod, obliczenie ceny brutto oraz podsumowanie wydatków na produkty z różnymi stawkami VAT. Zaczynamy!

Przypisanie stawki VAT na podstawie kodu VAT

W tym celu posłużymy się funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO. W komórkę O3 wpisz następującą formułę i skopiuj ją do pozostałych komórek:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(M3;$I$2:$J$4;2;0)

Konieczne jest zablokowanie zakresu I2:J4, gdyż ma on pozostać niezmienny. Dla każdego produktu bowiem odwołujemy się do tego samego zakresu, w którym zdefiniowałam stawki VAT.

Do obliczenia ceny brutto posłużę się następującą formułą (komórka P3):

=ZAOKR(N3*(1+O3);2)

Kwestie obliczania cen brutto, netto oraz stawki podatku VAT omawiam tutaj.

Sumowanie cen brutto za produkty z poszczególnych grup VAT

Teraz pozostało już tylko zsumowanie cen brutto za produkty z poszczególnych grup VAT. Użyję w tym celu funkcji SUMA.JEŻELI. W komórkę P14 wpisz następującą formułę i skopiuj ją do pozostałych komórek:

=SUMA.JEŻELI($M$3:$M$10;O14;$P$3:$P$10)

I znów blokuję zakresy M3:M10 i P3:P10, gdyż w każdej następnej formule chcę się do nich odwoływać.

A oto wynik:

Wynik wpisania formuł

Wynik wpisania formuł

Gotowe!

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie podstawowym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 1! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest