Początek roku to gorący okres podatkowy – rozliczanie PIT-ów. Rozliczając PIT, warto więc wiedzieć
jak w Excelu obliczyć podatek dochodowy 18%
Jest to bardzo proste. To kolejny przykład obliczania procentu z danej liczby. Matematycznie wygląda to następująco:
Podatek dochodowy = podstawa podatku * procent podatku
Zastrzeżenie: Na wstępie zaznaczę również, że dołożyłam wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym artykule były kompletne i rzetelne. Nie jestem jednak doradcą podatkowym, nie biorę więc żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie tych informacji ani za ewentualne szkody wynikłe z ich wykorzystania. Artykuł ten nie jest poradnikiem podatkowym.
W Excelu można zrobić to tak:
1. W komórce B1 wpisz podstawę podatku, a w B2 – procent podatku. Podstawa podatku powinna być tutaj już po odjęciu kosztów uzyskania przychodu i odpowiednich składek ZUS.
2. W komórce B3 wpisz następującą formułę (na razie bez zaokrągleń):
=B1*B2
Zatwierdź enterem.
Tak samo, jak przy obliczaniu rabatu (możesz o tym przeczytać tutaj), w formule odwołuję się do komórki B2, a nie do wartości podatku dochodowego „18%”. Robię tak, ponieważ odwołanie do komórki jest rozwiązaniem uniwersalnym – po zmianie wpisu w komórce B2 (tu: procent podatku), wynik formuły zmieni się automatycznie. Dzięki temu w funkcji nie będzie trzeba niczego poprawiać.
3. Podatek dochodowy w naszym przykładzie wynosi 180 zł. W tym przykładzie, zarówno podstawa podatku jak i wyliczony podatek są liczbami całkowitymi. Pamiętaj jednak, że obie te wartości powinny być zaokrąglone do pełnych złotych. Aby to zrobić, należy skorzystać z funkcji ZAOKR() – przeczytaj o tym tutaj. Jeśli interesuje cię bardziej „zaawansowane” obliczanie podatku – z progami podatkowym – zachęcam do przeczytania o tym tutaj. A jeśli chcesz poznać świetną funkcję, która pomoże ci rozliczyć PIT – zajrzyj tutaj.
Czy czasami podatek dochodowy od kwoty 1000zł nie powinien wynosić 152,54zł?
Hej, w tym artykule pokazuję liczenie podatku od podstawy podatku w prosty sposób, czyli nawet bez zaokrągleń, dla jednego progu itp. Stąd taka kwota.