• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Jak zamienić kropki na przecinki?

W standardowym (polskim) ustawieniu typu separatorów liczb w Excelu zapisywane są w postaci 1 234,56. Często musimy poradzić sobie z sytuacją, że po zaimportowaniu danych z zewnętrznego systemu (np. z SAP-a) do Excela musimy poradzić sobie z inną postacią zapisywania liczb, mianowicie 1,234.56. Problem polega na tym, że jako separator tysięcy używany jest przecinek, a jako symbol dziesiętny – kropka. Dzieje się tak dlatego, że podczas importu danych Excel zachowuje źródłowy format liczb. W efekcie do arkusza trafiają liczby wyglądające jak w poniższej tabeli:

Liczby w formacie do zamiany (1,234.56) - dla Excela: tekst

Excel traktuje te liczby jako tekst, co można poznać po wyrównaniu ich do lewej krawędzi komórki (liczby wyrównywane są automatycznie do prawej). Jeśli taką tabelę chcemy tylko wydrukować, to nie ma większego problemu, ponieważ rozumiemy, co jest w niej zawarte, i że dane w kolumnie Dochód to liczby, a nie – tekst. Oprócz tego, że taki zapis wygląda nieelegancko, ponieważ w Polsce przyjęty jest inny, to nic specjalnego się nie dzieje. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy mamy zamiar wykonać na tych danych jakieś obliczenia, np. do dochodu dodać zwrot podatku. Na tekście nie da się wykonywać działań matematycznych. A wartości w kolumnie Dochód Excel traktuje obecnie jako tekst. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana tekstu na liczby. W praktyce sprowadza się to do usunięcia przecinków i zamiany kropek na przecinki (a tutaj znajdziesz rozwiązanie tego problemu z użyciem makra). Należy to zrobić w następujący sposób:

1. Zaznacz kolumnę Dochód (to właśnie w niej chcesz dokonywać zmian).

2. Naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + h. Pojawi się okienko Znajdowanie i zamienianie.

3. W polu Znajdź wpisz “,” (przecinek), a pole Zamień na zostaw puste. Naciśnij przycisk Zamień wszystko.

Zamiana przecinka na nic

W ten sposób pozbyliśmy się przecinków jako separatorów tysięcy.

4. Ponownie w polu Znajdź wpisz “.” (kropkę), a w polu Zamień na – “,” (przecinek). Naciśnij przycisk Zamień wszystko. Za każdym razem po naciśnięciu przycisku Zamień wszystko Excel wyświetli informację, ilu zmian dokonał.

Zamiana kropki na przecinek

W ten sposób pozbyliśmy się kropek jako symboli dziesiętnych i zastąpiłam je przecinkami. Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób zamienić tylko drugą kropkę w liczbie na przecinek (np. 1.234.56) zajrzyj tutaj. A tak wyglądają wartości po zamianie (dla Excela są to już liczby – można na nich wykonywać działania matematyczne):

Liczby w poprawnym formacie - dla Excela: liczby

Gotowe!

Podobne zagadnienia:

A oto wersja video:

A tutaj dowiecie się jak zamienić znak gwiazdki lub znak zapytania w komórce. Metoda prosta, a wcale nie taka oczywista…

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

10 odpowiedzi na „Jak zamienić kropki na przecinki?

 1. Anonymous mówi:

  Dziękuję bardzo za pomoc 🙂

 2. Anonymous mówi:

  Dzięki!

 3. Anonymous mówi:

  Bardzo pomocne!

 4. Tomasz Galik mówi:

  Bardzo pomocne 😀

 5. Anonymous mówi:

  udało się 🙂

 6. Anonymous mówi:

  git!

 7. Anonymous mówi:

  dodam jedynie, że warto sprawdzić w opcjach “zamień” mamy zaznaczony arkusz czy skoroszyt. Zamianę z przecinkiem robię często, ale dziś pół dnia straciłam na poszukiwanie przyczyny, dlaczego dzisiejszy dzień jest wyjątkowy 🙂

 8. tomekup mówi:

  Dzięki temu życie stało się prostrze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *