Nie zawsze mamy do czynienia z idealnymi danymi. Do takich z pewnością należą dane miesięczne, rozłożone do pojedynczych arkuszy. Załóżmy, że mamy dane sprzedażowe rozbite na osobne arkusze dla miesięcy, o tak:
Wszystko fajnie do czasu, gdy chcemy stworzyć z tych danych jeden porządny raport, np. w formie tabeli przestawnej. W tym celu przydałoby się połączyć dane z pojedynczych arkuszy w jeden. Mało tego! Kiedy dojdą kolejne arkusze miesięcy, będziemy chcieli, aby były uwzględniane w tabeli przestawnej.
To właśnie pokażę Ci w tym artykule.
W Power Query to bardzo proste. Zobacz te kilka kroków:
- Najpierw trzeba się podłączyć do pliku, zawierającego dane. Czyli menu Dane → Pobierz dane → Z pliku → Ze skoroszytu (w zależności od wersji Excela ta ścieżka może być nieco inna)
- Pojawi się okienko Nawigatora, w którym trzeba podłączyć się do całego pliku (żółta ikona folderu) i zatwierdzić przyciskiem Przekształć dane (w niższych wersjach Excela może to być Edytuj):
- Pojawi się okno Power Query z nowym zapytaniem (o nazwie pliku, więc rozważ zmianę tej nazwy!)
- W tym pliku interesuje nas tylko kolumna z danymi Data, a zatem pozostałe możemy usunąć. Kliknij na kolumnę Data lewym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz opcję Usuń inne kolumny:
5. Pozostałą kolumnę trzeba teraz rozwinąć, korzystając ze strzałek rozwijania. W okienku filtru polecam też odznaczyć opcję Użyj oryginalnej nazwy kolumny jako prefiksu:
- Otrzymaną tabelę jeszcze trzeba trochę stiuningować: po pierwsze promować nagłówki, a zatem karta Narzędzia główne → Użyj pierwszego wiersza jako nagłówków…
- … a następnie odfiltrować nagłówki z innych arkuszy, ponieważ niestety się zaciągnęły (jest metoda, aby się nie zaciągały, ale to innym razem 😉):
Na koniec warto zmienić jeszcze typy danych w kolumnach i dane są gotowe do załadowania do Excela! Wybierz więc Narzędzia główne → Zamknij i załaduj do… i określ miejsce docelowe zapytania.
Powyższe rozwiązanie zawiera jeszcze mnóstwo pól do usprawnień.
Na sam początek jednak wystarczy. Od czegoś trzeba zacząć i się nie przerazić 😊.
Na zdrówko 😉.
Na koniec mam do Ciebie prośbę: pomożesz mi dotrzeć z tym artykułem do szerszego grona? Jeśli zechcesz udostępnić ten artykuł na Facebooku – będę Ci bardzo wdzięczna! Bardzo się starałam, aby ten artykuł był dla Ciebie na tyle wartościowy, by wart był wzmianki 😉. Oczywiście śmiało podeślij go innym osobom mailem lub Messengerem. Będzie mi bardzo miło 😊
Plik do pobrania:
I film na YouTubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:
0 komentarzy