fbpx

Ranking przedszkoli kilku warszawskich dzielnic…

03.11.2017 | Ogłoszenia

Ten wpis jest nietypowy jak na mój blog, ponieważ nie zawiera żadnej technicznej informacji o Excelu, a jedynie prezentuje jego użycie w konkretnej sytuacji. Zostałam poproszona przez Mamy z kilku warszawskich osiedli o analizę ankiety o przedszkolach, do których chodzą/chodziły ich dzieci. Celem tej ankiety było stworzenie rankingu przedszkoli.

Ten wpis to właśnie pokazuje. Pokażę dziś więc jak Excela można wykorzystać na tym polu. Co ciekawe od strony technicznej – nie użyłam tutaj żadnego wykresu ;).

Bring it on!

Informacje ogólne

Ankieta odbywała się on-line i składała z 11 pytań, na które można było odpowiedzieć w skali od 1 (bardzo źle) do 5 (bardzo dobrze). Aby wypełnić ankietę wystarczyło wejść na jej stronę internetową. Pytania w ankiecie były następujące:

Jak oceniasz…

  • Sale i ich wyposażenie
  • Plac zabaw
  • Nauczycielki i opiekunki
  • Wyżywienie
  • Zajęcia darmowe
  • Zajęcia dodatkowe
  • Wycieczki
  • Koszt całkowity przedszkola
  • Współpraca z nauczycielami i dyrekcją
  • Ogólna atmosfera
  • Lokalizacja

Wasze głosy zbierałyśmy przez 12 dni, od 22.10.2017 do 2.11.2017. Łącznie zebrałyśmy 558 ankiet, z czego dalszej analizie podległy 304 ankiety (o tym dlaczego tak – za chwilę). Oceniałyśmy łącznie 73 przedszkola z Wesołej i okolic.

Najwięcej, bo aż 19, osób zagłosowało na przedszkole “Delfinek” w Sulejówku. Natomiast warto żebyście wiedziały, że było aż 24 przedszkola, które zostały ocenione zaledwie przez 1 osobę. Postanowiłam więc, że zestawię ze sobą przedszkola, które zostało ocenione więcej niż 5 razy. Takich przedszkoli było zaledwie 20 (z 73 – pozostałe pokażę Wam w oddzielnym zestawieniu). Średnio na każde przedszkole przypadło 10 ankiet.

Odnośnie samej analizy. Analizowałam surowe dane. Liczyłam średnią ze wszystkich odpowiedzi w danym przedszkolu i w ten sposób powstała średnia ocena ogólna. To samo zrobiłam też dla każdego pytania oddzielnie. Liczyłam prostą średnią, ponieważ ankiet było bardzo mało, więc gdybym odjęła jeszcze np. skrajne wyniki, musiałabym odrzucić kolejne przedszkola…

Przyczyny odrzucenia 254 ankiet

Zapytacie pewnie: czemu wzięłam pod uwagę tylko 304 ankiety, skoro było ich aż 558?

Zrobiłam tak ze względu na to, że zauważyłam, iż ktoś próbował manipulować wynikami. 254 ankiety, które odrzuciłam, dotyczyły zaledwie jednego przedszkola (a przypominam, że w pozostałych maksymalna liczba ankiet, przypadająca na 1 przedszkole to było 19!). Sam ten fakt mnie zdziwił.

Zaczęłam więc drążyć temat i okazało się, że:

  • średnia z 230 z tych ankiet była równa 5.0,
  • podawane były fałszywe maile, których schemat bardzo łatwo było wychwycić (nie mówiąc już o tym, że ankietę “wypełniał” np. Jan Kowalski),
  • godzina wypełniania tych ankiet była praktycznie taka sama, np. 20 ankiet zostało wypełnionych w okolicach godziny 6:00, z minutową różnicą czasu. Takich “slotów” było kilkanaście.

Po odrzuceniu tych najlepszych ankiet, okazało się, że średnia ocen z pytań wyszła zaledwie 3,7. Ponieważ nie mogłam uznać większości ankiet tego przedszkola za wiarygodne, a nie byłam w stanie dojść do tego, który wynik jest prawdziwy – całkowicie wyłączyłam to przedszkole z analizy.

Ciekawi mnie tylko jedna rzecz: z jakiego powodu ktoś miałby manipulować tymi danymi? Hmmm… Jak widać powód jest, skoro ten ktoś tak się w to zaangażował.

Wyniki

Ok, teraz najważniejsze, czyli same wyniki (na końcu artykułu znajdziecie plik do pobrania z tymi wynikami). Żadnych wyników nie będę komentowała – wyciąganie wniosków to już indywidualna sprawa każdej z Was.

Mam tylko do Was prośbę: jak będziecie na nie patrzyły – miejcie proszę świadomość, że są one zupełnie surowe i liczba oddanych głosów na przedszkola była zupełnie różna. Nie można więc porównać ich jedną miarą. Dla ułatwienia – obok każdego przedszkola, w nawiasie podałam liczbę ocen danego przedszkola.

Dodatkowo, tak jak już wcześniej wspomniałam, analizę podzieliłam na 2 części: 1) przedszkola z liczbą ankiet większą niż 5 i 2) przedszkola z liczbą ankiet mniejszą lub równą 5. Po takim podziale zostały mi zaledwie 2 miejscowości do “dużej” analizy: Warszawa i Sulejówek, dlatego jest ona tylko dla nich. Zestawiałam też przedszkola o mniejszej liczbie głosów i je zgrupowałam w Warszawę i pozostałe.

Najlepiej pokazuje to poniższy diagram:

PS Pisząc “Warszawa” mam na myśli te dzielnice/osiedla, które do niej przynależą (np. Wesoła, Rembertów, Stara Miłosna).

Ranking przedszkoli z większą liczbą głosów

Zacznę od oceny ogólnej, a potem zejdę do szczegółów, czyli oceny poszczególnych pytań.

Tal wygląda ranking przedszkoli w Warszawie:

Warszawa, ankiet >5: średnie oceny ogólne

A tak w Sulejówku:

Sulejówek, ankiet >5: średnie oceny ogólne

A teraz średnia odpowiedzi na poszczególne pytania dla Warszawy:

Warszawa,  ankiet >5, cz. 1

Warszawa,  ankiet >5, cz. 2

I dla Sulejówka:

Sulejówek,  ankiet >5, cz.1

Sulejówek cz.1

Sulejówek, ankiet >5,  cz.2

Ranking przedszkoli z mniejszą liczbą głosów

I tutaj podzieliłam wyniki na Warszawę i pozostałe miejscowości.

Warszawa:

Warszawa, ankiet ≤ 5, cz.1

Warszawa, ankiet ≤ 5, cz.2

I to samo dla pozostałych miejscowości:

Pozostałe miejscowości, ankiet ≤ 5, cz.1

Pozostałe miejscowości, ankiet ≤ 5, cz.2

I to tyle. Mam nadzieję, że ranking, który wspólnie zrobiłyśmy będzie choć trochę pomocny dla osób posyłających wkrótce swoje dzieci do przedszkola.

A tutaj możecie pobrać plik z tą samą analizą w Excelu – z pewnością będzie łatwiej oglądać wyniki 😉

Ranking Przedszkoli Wesoła i okolice dw.xlsx

 

 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *