• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Szybkie blokowanie komórek

Na jednym ze szkoleń z zaawansowanego Excela pokazywałam uczestnikom jak używać funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. W omawianym ćwiczeniu zawsze szukana była jedna komórka. Należało więc ją zablokować (użyć adresowania bezwzględnego), by potem móc kopiować formułę. Gdy omawiałam ten przypadek, jednocześnie blokowałam komórkę (wstawiałam znaki $). W tym momencie jeden z uczestników szkolenia przerwał mi, mówiąc: Jak pani to zrobiła tak szybko? Chodziło mu oczywiście o to, w jaki sposób zmieniłam adresowanie komórki na bezwzględne, czyli jak wstawiłam jednocześnie dwa znaki $. Byłam zaskoczona, że tego nie wie, ponieważ myślałam, iż każdy, kto pracuje na co dzień z Excelem zna ten „trik”. Okazało się jednak, że na sali było więcej osób, które go nie znały…

Przypomniałam sobie tę sytuację i postanowiłam napisać króciutki artykuł na ten temat. Zaczynamy więc!

W Excelu istnieją trzy rodzaje adresowania:

 1. względne, np. A1
 2. bezwzględne, np. $A$1
 3. mieszane, np. A$1, $A1

Wykorzystuje się je we wszelkiego rodzaju formułach. Domyślnym adresowaniem jest adresowanie względne, czyli takie, które pozwala na zmianę adresu komórki wraz z kopiowaniem formuły. Jeśli chcemy uniknąć tej zmiany stosujemy adresowanie bezwzględne (odwołujemy się za każdym razem do jednej komórki) lub mieszane (odwołujemy się do określonego wiersza lub określonej kolumny).

W przypadku dwóch ostatnich typów adresowania używamy znaków dolara ($), aby powiedzieć Excelowi, który wiersz i która kolumna mają być zablokowane (w przypadku adresowania bezwzględnego jest to zarówno wiersz jak i kolumna).

Znak dolara możemy wstawić oczywiście ręcznie za pomocą klawiszy Shift + 4. Jest to jednak mało wygodne, a przede wszystkim czasochłonne. Zwłaszcza, gdy mamy w formule wiele komórek, które chcemy zaadresować i to jeszcze bezwzględnie (dwa dolary).

Jak to zrobić szybko? Należy posłużyć się klawiszem F4. Wystarczy, że ustawisz kursor w formule w obrębie adresu danej komórki i wciśniesz klawisz F4. Możliwe ustawienia kursora (|):

 • za adresem komórki: =A1|
 • przed adresem komórki:= |A1
 • w obrębie adresu komórki: =A|1

Zawsze mówię, żeby nie uczyć się na pamięć ile razy trzeba wcisnąć klawisz F4, aby uzyskać odpowiednie adresowanie. Wciskasz do skutku :), czyli:

 1. raz, aby nadać adresowanie bezwzględne (np. $A$1)
 2. dwa razy, aby nadać adresowanie mieszane: zablokowany wiersz (np. A$1)
 3. trzy razy, aby nadać adresowanie mieszane: zablokowana kolumna (np. $A1)
 4. cztery razy, aby powrócić do adresowania względnego (np. A1)

I tyle. Takie to proste, a jakie przydatne!

Chcesz się nauczyć adresować komórki?

Wszystkiego dowiesz się z nagrania z webinaru Adresowanie komórek.

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

13 odpowiedzi na „Szybkie blokowanie komórek

 1. fgg mówi:

  A jak zrobić to dla wszystkich odwołań w całej formule jednocześnie ?

 2. Kasia mówi:

  Kupiłam nowy komputer, i nie mam pojęcia, dlaczego f4 nie działa, jest może zastępcza opcja blokowania komórki? Proszę o pomoc 🙂

 3. Marek D mówi:

  witam
  a jak zrobić jak formuła jest w w tabeli i musimy zatrzymać adresowanie ?

 4. Marcin mówi:

  dzięki, pomocne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *