Czasem mamy do czynienia z niezbyt porządnymi danymi, które mimo wszystko chcemy przekształcić na prawidłowy zakres danych, czyli na postać tabelaryczną. O tak:
Albo tak:
Power-Querowcy powiedzieliby: pivotowanie danych. Tak, dokładnie coś takiego chcemy zrobić, tylko bez Power Query, a korzystając jedynie z formuł Excela. W tym artykule pokażę Ci dokładnie to i wykorzystam do tego funkcje ZAWIŃ.WIERSZE i ZAWIŃ.KOLUMNY. Obie te funkcje dostępne są w Excelu 365.
1. Jak działa funkcja ZAWIŃ.WIERSZE
Przyjrzyjmy się pierwszej sytuacji, czyli mamy dane pod sobą w jednej kolumnie lub wierszu. Dane te tworzą czwórki: ID, Imię i nazwisko, Produkt, Cena. I takimi czwórkami są połączone w jedną kolumnę. Naszym celem jest stworzenie czterech kolumn – odpowiednio dla każdej informacji (ID, Imię i nazwisko, Produkt, Cena). Czyli taka sytuacja:
Aby przerobić to na prawidłowy zakres danych, wystarczy użyć funkcji ZAWIŃ.WIERSZE, np. w komórce D4 (najpierw będziemy naprawiać zakres pionowy):
=ZAWIŃ.WIERSZE(B3:B38;4)
Funkcja ta potrzebuje od nas zakresu (zawsze jednokolumnowego lub jednowierszowego) i liczby docelowych kolumn, na jakie ma podzielić zakres. U nas będą to oczywiście 4 kolumny. Efekt jest taki:
Natomiast w przypadku zakresu poziomego, formuła wygląda następująco:
=ZAWIŃ.WIERSZE(D2:O2;4)
I efekt jest taki:
2. Jak działa funkcja ZAWIŃ.KOLUMNY
W przypadku danych ułożonych „tematycznie”, czyli np. wszystkie ID pod sobą, potem wszystkie nazwiska pod sobą itd., użyjemy analogicznej funkcji ZAWIŃ.KOLUMNY.
Taką sytuację mam na myśli:
Funkcję wpiszę do komórki D3:
=ZAWIŃ.KOLUMNY(B3:B18;4)
I efekt jest analogiczny:
Jak widać bardzo proste funkcyjki, a robią potężną robotę 👏!
I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:
0 Comments