Na jednym ze szkoleń pokazywałam grupie, w jaki sposób zamienić kropki na przecinki (możesz o tym przeczytać tutaj lub tutaj – z użyciem VBA). Zaraz potem Jarek, jeden z uczestników, zapytał mnie, jak usunąć z komórki kreskę i myślnik. Wszystko robi się w taki sam sposób, więc z łatwością odpowiedziałam na jego pytanie. Proste. Ale Jarek nie dawał za wygraną i chciał wiedzieć, jak usunąć gwiazdkę (*).
I tutaj pojawiły się schody… “Yyyyy, eee, nie wiem!”
Jarek potrzebował tej informacji, aby móc usuwać zbędne znaki, jakie klienci dopisywali do numerów towarów w jego zestawieniach. Nie dałam za wygraną, musiałam dowiedzieć się, jak usunąć te gwiazdki.
Sposób okazał się bardzo prosty.
Może najpierw powiem, dlaczego nie można usunąć gwiazdki w taki sam sposób jak np. myślnika, czyli za pomocą narzędzia Znajdź/ Zamień. Otóż dlatego, że gwiazdka jest symbolem specjalnym i oznacza dowolny ciąg znaków. Czyli np. jeśli mam taką sytuację jak na rysunku:
Załóżmy, że chcemy zamienić wszystkie słowa zaczynające się od ciągu znaków ada na Excel. Zamienimy więc 3 słowa: Adamowicz, Ada oraz Adamkiewicz. Zamiast nich będziemy mieli 3 razy Excel.
Nie będziemy oczywiście każdego z tych słów zamieniać ręcznie, ani też wpisywać ich do narzędzia Znajdź/ Zamień. Wpiszemy tam jedynie:
ada*
Powyższy zapis oznacza, że Excel ma zamienić takie ciągi znaków, które zaczynają się od ada, i dalej mają dowolną liczbę dowolnych znaków.
Aby wywołać narzędzie Znajdź/ Zamień, użyj skrótu klawiszowego Ctrl + h. Pojawi się okienko Znajdowanie i zamienianie, do którego wpisz to, co na rysunku poniżej:
Oto, jaki efekt otrzymujemy:
Tak wygląda standardowe użycie gwiazdki. Idąc tym tokiem rozumowania, jeśli wpiszemy do zamiany znak gwiazdki (*), Excel będzie chciał zamienić wszystko. A nie o to nam przecież chodzi. Jak więc powiedzieć Excelowi, aby zamienić lub usunąć znak gwiazdki? Zobaczmy te dane:
Aby usunąć gwiazdkę, należy otoczyć ją tyldą (~), czyli użyć następującego zapisu:
~*~
Naciskamy więc Ctrl + h i wpisujemy: ~*~
Efekt jest następujący:
Jedyne, z czym możecie mieć problem, to wstawienie drugiej tyldy. Mimo że naciskacie klawisz tyldy (pod Esc, Shift + ` ) na klawiaturze, nie wyświetla się ona na ekranie. Nie przejmujcie się – wystarczy wcisnąć np. spację zaraz po wciśnięciu tyldy i ta druga się pojawi (spacja już nie). A z pierwszą tyldą nie ma problemów, bo zaraz później naciskacie gwiazdkę.
Tyle.
Jeśli więc musielibyście kiedyś zamienić gwiazdkę na inny znak, już wiecie, jak to zrobić! Ciekawa jestem, jak często będziecie tego używać.
Analogicznie oczywiście wygląda sytuacja z zamianą znaku zapytania (?). Też należy go otoczyć znakami tyldy. A ktoś wie, co znaczy znak zapytania w tym kontekście?
Redakcja językowa: Aleksandra Wasiak
Fajnie tak mieć na szkoleniu kogoś, dzięki komu dowiesz się czegoś nowego. Osobiście nigdy nie spotkałam się z żadnym znakiem, którego nie mogłam standardowo zamienić. Nigdy też nie musiałam usuwać znaku zapytania. Więc… do czego służy?
Tak, dlatego kocham szkolenia 😉
Znak zapytania oznacza, że chcesz zamienić/ znaleźć dowolny jeden znak. Gwiazdka oznacza dowolny ciąg znaków (niezależnie od długości).
Pozdrawiam
Malina
a co jak mam error “microsoft excel cannot find a match”? kursor jest w komórce, z której chcę pozbyć się *.
A wpisujesz dokładnie tak, jak pokazałam?
Dla jednej komórki działa przycisk “Zamień”, natomiast dla np. zaznaczonej całej kolumny działa przycisk “Zamień wszystko”.
Czy testowałaś podaną metodę również w Open Office, czy analizowałaś to tylk w Excelu?
Małgorzata – używałam tylko w Excelu.
Pozdrawiam
a jak zamienić apostrof ‘ ?
Zależy jaki apostrof 😉 Jeśli to zwykły apostrof w tekście, to przez normalne zamienianie. Jeśli jest to apostrof służący do tego, aby zamienić liczbę na tekst, to polecam metodę opisaną w tym wpisie.
O to chodziło?
Pisząc kilka formuł chciałem widzieć poprzednie, więc dodałem apostrof zwykły przed znakiem =. Niestety później normalne zamienianie nie chciało mi usunąć apostrofu, jakże byłem wtedy nieszczęśliwy….
Kiedyś próbowałem kasować znak = żeby widzieć poprzednie kolumny ale nie potrafie później automatycznie dodać znaku = niepisząc formuły w innych komórkach. Przecież można w innej komórce wpisać formułe =”=”&(komórka w której formuła bez znaku =) ale wtedy przy kopiowaniu formuły zmiania się zakres komórek z formuły. A może znasz magiczny sposób żeby przy kopiowaniu formuły nie zmieniały się zakresy komórek ? 🙂 dodam, że nie wchodzi w grę blokowanie komórek znakami $ bo później w tabeli będę chciał skopiować formułe i tam zmiana zakresu komórek jest porządana 🙂
A tak czyli to niestety ten apostrof, o którym napisałam, że służy do zamieniania liczby na tekst, czyli na początku komórki… Ten niestety się nie zmienia – rozumiem Twój ból… 😉
Magiczny sposób… hmmm. Chyba znam, ale nie wiem, czy to będzie to, o co Ci chodzi 🙂 Jest cudowna funkcja: FORMUŁA.TEKST. Tylko! To też wymaga użycia innej komórki, w końcu to inna funkcja. Jeśli nie to, to przyznam, że ja po prostu wchodzę w pasek formuły i kopiuję tekst formuły.
Daj znać, czy pomogło 🙂
Jeśli bym chciał usunąć tylko gwiazdki na początku wiersza a resztę na końcu lub w środku zostawić? Oczywiście za pomocą znajdowanie i zamienianie.
To może w takim razie np. funkcjami tekstowymi? Będzie pomocne?
Witam wszystkich,
a ja mam taki problem, że nie mogę makrem, które sobie nagrałam (używając do tego zwykłego skrótu CTRL+H), zamienić znaku # na znak =.
Przypuszczam, że znak równości trzeba napisać jakoś sprytniej, ale nie wiem jak. Czy jest na to sposób? Próbowałam z tyldą, podwójne cudzysłowia itp, ale nic to nie dało.
Hej, spotkałam się z tym i powiem szczerze, że nie wiem czemu tak działa, jednak działa. Spróbuj zamienić = na np. Ula :). Mi tak zadziałało 🙂