fbpx

Kalkulator okresu wypowiedzenia

07.12.2017 | ECP2, HR

Czyli od kiedy pracownik nabywa prawa do dłuższego okresu wypowiedzenia?

Ten wpis wziął się z realnej potrzeby (jak w sumie wszystkie wpisy na moim blogu ;)) określenia konkretnej daty, kiedy pracownik nabywa prawo do okresu wypowiedzenia. Data ta jest potrzebna do informacji o warunkach zatrudnienia i metodę na jej obliczenie opisuję w niniejszym artykule.

Na podstawie art. 36 KP, w zależności od czasu, jaki pracownik przepracował w danej firmie przysługuje mu okres wypowiedzenia określonej długości:

 • po przepracowaniu 6 miesięcy: 1 miesiąc,
 • po przepracowaniu 3 lat: 3 miesiące.

Jest tak w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony (po szczegóły prawne odsyłam do KP – ja prawnikiem nie jestem, więc wpis ten nie jest poradą prawną).

W tym wpisie pokażę Wam jak w Excelu można określić daty, w których pracownik nabywa prawa do tych okresów wypowiedzenia. Użyję jednej prościutkiej funkcji, aby to określić. BTW: uwielbiam ją za swoją potęgę i prostotę :). A tak wygląda formatka:

Formatka

Formatka

Czyli do komórki C6 wystarczy wpisać datę podpisania umowy, a kalkulator sam na wyliczy daty nabycia praw do konkretnych okresów wypowiedzenia (C9 i C10).

“Tyle i tylko tyle” 🙂

Prawidłowe wpisanie daty

Pierwszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać to to, aby prawidłowo wpisać datę do arkusza. Polecam wpisać ją w formacie: rrrr-mm-dd. To powinno zadziałać. Jeśli nie zadziała, to zerknij w prawy dolny róg swojego ekranu (na pewno często tam zaglądasz, zwłaszcza pod koniec dnia pracy ;)) i wpisz datę tak, jak tam jest. Wtedy na pewno będzie dobrze.

Na moim komputerze wygląda to tak:

Prawy dolny róg ekranu

Prawy dolny róg ekranu

Więc ja mam książkowo (ale sobie tak ustawiłam). W systemie operacyjnym Windows 10 domyślnym formatem daty jest data “po polsku”, czyli w takim formacie: dd.mm.rrrr. Jeśli masz taką datę – wpisz tak i zadziała.

Najważniejsze jest, aby po wpisaniu data została wyrównana do prawej strony. Jeśli tak będzie – jesteśmy w domu, bo mamy pewność, że wpisaliśmy datę, a nie tekst, który wygląda jak data. Jeśli tak się stało – możemy jechać dalej.

Okres wypowiedzenia: 1 miesiąc

Prawo do miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik nabywa po 6 miesiącach pracy. Czyli kolejny dzień po przepracowaniu 6 miesięcy to jest nasza szukana data. Przykładowo jeśli pracownik został zatrudniony 2018-02-13, to 6 miesięcy minie mu 2018-02-12. Szukaną datą będzie więc 2018-08-13.

Po excelowemu robimy to tak, że do naszej daty zatrudnienia dodajemy 6 miesięcy. Funkcją, która jest do tego dedykowana jest funkcja NR.SER.DATY. Ona to właśnie robi: dodaje określoną liczbę miesięcy do daty. U nas trzeba dodać 6, więc formuła w komórce C9 jest następująca:

=NR.SER.DATY(C6;6)

Gdzie w pierwszym argumencie tej funkcji (C6) jest data zatrudnienia, a w drugim – liczba miesięcy, którą należy do niej dodać. Wszystko. Taki mamy tego efekt:

Data po 6 miesiącach

Data po 6 miesiącach

Okres wypowiedzenia: 3 miesiące

Tutaj sytuacja będzie analogiczna technicznie, tylko dodawać będziemy 3*12 miesięcy, czyli 36 miesięcy. Po 3 latach bowiem pracownik nabywa prawo do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Taka będzie formuła w komórce C10:

=NR.SER.DATY(C6;3*12)

Oczywiście w drugim argumencie możesz wpisać 36. Ja lubię widzieć skąd się wartość bierze, więc pozwoliłam Excelowi rozwiązać to skomplikowane działanie ;). Wynik otrzymamy taki:

Wynik

Wynik

Tyle! Bardzo proste i skuteczne użycie funkcji NR.SER.DATY. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

Tutaj wersja wideo zaprezentowanej metody:

A tutaj plik do pobrania:

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

4 komentarze

 1. witam
  czy okres wypowiedzenia liczymy od np. pierwszej daty zawarcia umowy na okres próbny tj. np. umowa na okres próbny trwała od 01/09/2017 do 30/11/2017 czy od daty zawarcia umowy na czas określony do 01/12/2017 do 27/02/2018.
  proszę o pomoc

  Reply
  • Witam,
   przyznam, że wolę się nie wypowiadać w sprawie prawa pracy – nie czuję się ekspertką w tym temacie ;(

   Reply
 2. Kalkulator działa nieprawidłowo. Szkoda zestresowanych ludzi wprowadzać w dodatkowy błąd.
  Jeśli ktoś pracuje określony czas, uprawniający do np. 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia i otrzyma to wypowiedzenie, z zachowaniem okresu świadczenia pracy, to sam ten okres wypowiedzenia, podczas którego pracownik świadczy ciągle prace wydłuża staż pracy i będzie wpływać na okres wypowiedzenia w taki sposób że pracownik może nabyć praw do 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
  Prawidłowo działający kalkulator jest na witrynie portalu kadrowego.

  Reply
  • Michał, dzięki za komentarz. Celem tego artykułu było stworzenie kalkulatora służącego jako pomoc przy określeniu warunków zatrudnienia w informacji na podst. Art.29 par.3 kp.

   Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest