• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
    Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tworzenie listy niestandardowej

Zastanawialiście się kiedyś skąd Excel wie, że po piątku jest sobota, albo po maju jest czerwiec? Można to łatwo sprawdzić poprzez wpisanie do dowolnej komórki arkusza jednego z dni tygodnia czy dowolnego miesiąca i przeciągnięcie tego wpisu w dół. Excel automatycznie wypisze nam pozostałe dni czy miesiące.

A myśleliście o tym, że cudownie by było, gdyby mógł w ten sposób wypisać np. wszystkie działy w naszej firmie, nazwiska wszystkich handlowców czy choćby pory roku? A czy jeszcze nie cudowniej by było, aby po tym później sortował tabele i tabele przestawne? Ech, rozmarzyłam się 🙂

Jest to oczywiście możliwe (wszystko!) i w dzisiejszym wpisie pokaże Wam jak zdefiniować taką listę niestandardową (bo tak to się fachowo nazywa). A w planach na kolejne wpisy mam właśnie sortowanie danych i tabel przestawnych według wpisów na takiej liście.

Załóżmy, że mam takie działy u siebie w firmie…

Działy

Działy

Trik jest bardzo prosty.

Należy po kolei:

1. Zaznaczyć te wpisy w komórkach, które mają utworzyć listę niestandardową, czyli w naszym przypadku A4:A11.

2. Przejść do menu Plik/ Opcje/ Zaawansowane/ Edytuj listy niestandardowe…:

Opcje

Opcje

3. Pojawi się okienko Listy niestandardowe, w którego lewej części należy zaznaczyć NOWA LISTA, wcisnąć przycisk Importuj i zatwierdzić OK. W sekcji okienka oznaczonej na rysunku numerem 2 powinien pojawić się adres zaznaczonego wcześniej zakresu A4:A11. Jeśli by ci się zapomniało go zaznaczyć – nic straconego: możesz po prostu go teraz wskazać, stojąc w tym okienku.

Importowanie listy

Importowanie listy

4. Lista działów powinna wskoczyć na pole Listy niestandardowe i od tej pory Excel już będzie pamiętał tę kolejność na twoim komputerze. Jeśli zmienisz komputer, albo skorzystasz z komputera kolegi – tam nie zadziała. No chyba, że n a tych komputerach też zdefiniujesz te listy.

To tyle. Pliku nie załączam, ponieważ nie ma czego 🙂 Natomiast film oczywiście jest:

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Tworzenie listy niestandardowej

  1. Grażyna mówi:

    Dzięki, przyda się. Jeszcze raz dziękuję za poradę. Kiedyś robiłam taką listę, ale nie importowałam, tylko ręcznie po kolei dopisywałam pozycje. I to mi schodziło się długo. Dzięki za poradę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *