fbpx

Sortowanie list niestandardowych np. dni tygodnia

08.06.2017 | ECP1, Operacje na tekście, Triki

W poprzednim wpisie pokazywałam jak tworzyć listy niestandardowe w Excelu, a dziś pokażę jak po nich sortować. Oczywiście możemy też sortować po już istniejących listach np. po dniach tygodnia. Dokładnie to pokażę w dzisiejszym wpisie. Sposób jest prościutki i szybki. Zobaczcie z jakimi danymi mamy do czynienia:

Dane do sortowania

Dane do sortowania

Naszym zadaniem będzie posortowanie powyższej listy po dniu kontroli, który ktoś zapisał słownie jako dzień tygodnia. Zwykłe sortowanie (A-> Z) nie zda egzaminu, ponieważ Excel posortuje alfabetycznie, czyli zacznie od czwartku i skończy na wtorku. Do sortowania wykorzystamy właśnie listy niestandardowe. Jak to zrobić?

1. Zaznacz dowolną komórkę w danych do sortowania. Jeśli zakres jest ciągły (nie ma w nim pustych wierszy czy kolumn) – nie musisz go zaznaczać. Excel będzie wiedziała, że chcesz posortować cały zakres.

2. Kliknij w menu Dane przycisk sortowania. Uruchomisz w ten sposób kreator sortowania.

3. W tym kreatorze wybierz kolumnę, według której chcesz sortować (u mnie jest to Dzień kontroli) i kolejność sortowania jako Lista niestandardowa:

Ustawienia sortowania

Ustawienia sortowania

4. Następnie w okienku Listy niestandardowe wybierz tę listę, według której chcesz sortować, czyli poniedziałek, wtorek,…. Wszystkie ustawienia widać na rysunku powyżej.

5. Po zatwierdzeniu obu okien otrzymamy taki wynik:

Wynik

Wynik

I cała filozofia 🙂 Mam nadzieję, że się przyda- enjoy!

Pliku nie załączam, ponieważ nie ma tam żadnej funkcji do skopiowania, ale film tradycyjnie jest:

Miło mi będzie jak zostawisz komentarz pod tym wpisem czy na YB, a tym bardziej jak rozpowszechnisz informację o tym triku dalej, np. na Facebooku 🙂 Jest wtedy większa szansa, że informacja o tym, jak sortować np. dni tygodnia dotrze do zainteresowanych. A podejrzewam, że jest ich sporo 🙂

Powiązane wpisy:

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie podstawowym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 1! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

2 komentarze

  1. Ładnie napisane. Klarownie. Dzięki.

    Reply
    • Super, bardzo się cieszę 🙂

      Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest