fbpx

Uruchamianie makra za pomocą przycisku w arkuszu (VBA)

09.03.2015 | ECP3, Makra VBA, Triki

W poprzednim artykule opisywałam makro, które usuwa wiersze z pustymi danymi. Omawiałam też kilka sposobów na uruchomienie makra: skróty klawiszowe oraz ikonki na wstążce i pasku narzędzi. Były to sposoby, które sąwygodne dla twórcy makra. Klawisz F5 naciskamy, gdy jesteśmy w edytorze VBA, w kodzie. Użytkownik nie będzie z tego korzystał – gwarantuję 🙂 Ze skrótu klawiszowego Alt + F8 też nie skorzysta. Ze wstążki też nie – nie będzie wiedział, gdzie szukać. Trzeba mu trochę uprościć życie. Właśnie – jemu uprościć, a tobie – jako twórcy – zrobić trochę PR-u profesjonalisty 😉 Na szczęście istnieje jeszcze milion innych sposobów, żeby makro odpalić…

Na przykład przyciskiem z poziomu arkusza, co wygląda tak:

Przycisk w arkuszu uruchamiający makro

Przycisk w arkuszu uruchamiający makro

Efektownie, prawda? I nie wszyscy umieją to zrobić 😉 A ty po przeczytaniu tego artykułu będziesz umiał 🙂

Ok. Dość gadania. Żeby wstawić ten przycisk w dowolnym miejscu w arkuszu, należy:

  1. Wybrać Przycisk z menu Deweloper/ Formanty/ Wstaw/ Formanty formularza.

    Wybieranie przycisku

    Wybieranie przycisku

  2. Kursor zmieni się w krzyżyk. Oznacza to, że teraz będziesz rysować przycisk. Rób to trzymając lewy przycisk myszy.

    Rysowanie przycisku

    Rysowanie przycisku

  3. Gdy puścisz myszkę – zakończysz rysowanie i natychmiast pojawi się okienko Przypisywanie makra. Aby przypisać wybrane makro do utworzonego przed chwilą przycisku, należy zaznaczyć je na liście. U mnie jest to makro Usun_puste_wiersze.

    Okno "Przypisanie makra"

    Okno Przypisanie makra

  4. Wybór zatwierdź oczywiście OK.

Powstały przycisk to jeszcze nie jest to, co tygryski lubią najbardziej 🙂 Powstał guzik – fajnie, jednak ma on napisane Przycisk 1. Aby to zmienić, kliknij lewym przyciskiem myszy na ten napis. Przejdziesz wtedy do trybu edycji, w którym możesz już dowolnie zmienić napis (np. na Usuń puste wiersze). Aby zatwierdzić dokonaną zmianę, po prostu kliknij w dowolnym miejscu arkusza.

Parametry przycisku: tekst, wysokość czy szerokość możesz oczywiście zmienić w dowolnym momencie. Tylko uważaj! Używaj do tego zawsze prawego przycisku myszy! Przycisk bowiem już jest aktywny i jeśli naciśniesz go lewym – uruchomisz makro 😉

Ok, ale wracając do zmiany tekstu czy rozmiaru. Kliknij przycisk prawym myszy i wybierz z menu odpowiednią opcję: dla zmiany tekstu jest to oczywiście Edytuj tekst.

Edycja tekstu gotowego przycisku

Edycja tekstu gotowego przycisku

A jeśli chodzi o rozmiar – po tym, jak się pojawi menu kontekstowe – kliknij gdziekolwiek na arkuszu (aby menu zniknęło). Dzięki temu znajdziesz się w edycji przycisku: możesz to poznać po tym, że naokoło przycisku są niebieskie kółka i kwadraty. Jeśli chwycisz za odpowiedni – możesz zmieniać rozmiar przycisku. Aby wyjść z edycji – kliknij gdziekolwiek w arkuszu.

Zwróć uwagę, że menu zawiera również pozycję Formatuj formant. Takie okno pojawi się, gdy ją wybierzesz:

Okno Formatowanie formantu

Okno Formatowanie formantu

Zapewne już widzisz co tutaj można zrobić. Zmiana czcionki, kierunek i wyrównanie tekstu, kolor…. i cuda cuda. Zostawiam to Twojej wyobraźni, tylko błagam: bez fajerwerków. To ma być przede wszystkim użyteczne 🙂 Szczerze mówiąc to ja jestem zwolenniczką prostoty i zostawiam przycisk taki, jaki jest (szary, brzydki, czcionka Arial), ewentualnie zmieniam rozmiar czcionki – w zależności od potrzeb.

Zmieniam tutaj tylko jedną rzecz: ustawiam opcję Przenieś z komórkami, lecz nie zmieniaj rozmiaru na karcie Właściwości. Jest to fantastyczna opcja, dzięki której jak już sobie pracowicie ustawisz wymarzony rozmiar przycisku i np. poszerzysz kolumnę, nad którą jest przycisk – kształt pozostanie taki sam (ten wymarzony). Gdyby tej opcji nie zaznaczyć – przycisk niestety zmieniałby rozmiar za każdym razem, gdy zmieniamy rozmiar komórek (wierszy czy kolumn) nad którymi się znajduje. Tak na marginesie: zupełnie nie rozumiem, czemu twórcy Excela nie ustawili tej opcji jako domyślnej ;(

Na koniec jeszcze dodam, że jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ jest zintegrowane z plikiem. Przycisk w arkuszu „przemieszcza się” razem z plikiem i każdy, kto taki plik otrzyma, będzie w stanie odpalić makro samodzielnie i w łatwy sposób.

Jeszcze raz wynik:

Przycisk w arkuszu uruchamiający makro

Przycisk w arkuszu uruchamiający makro

Koniecznie użyj tego w swoich plikach 🙂

Jeżeli chcesz lepiej poznać makra i VBA zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 3! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *