fbpx

Wykres PRZESTAWNY: TOP5 najlepszych klientów

06.02.2024 | Analizy sprzedaży, ECP2, Tabele przestawne, Wykresy

W tym artykule pokażę Ci jak w Excelu zrobić wykres prezentujący pięciu klientów z największą sprzedażą. Najprościej będzie to zrobić za pomocą tabeli przestawnej i filtrowania. W wyniku otrzymamy oczywiście wykres przestawny. O tak: 

Wynik

Przyjrzyjmy się danym, jakimi dysponujemy: jest to niezbyt szeroka tabela z danymi o sprzedaży klientów (na obrazku widać niezbędny wycinek tej tabeli). Najważniejszy jest dla nas fakt, że dane te są danymi surowymi, jeszcze w żaden sposób niezagregowanymi. Każdy klient może zatem występować w tej tabeli wiele razy. 

Dodatkowo – sprawa czysto techniczna – nasze dane są przechowywane w obiekcie tabela o nazwie tbDane: 

Formatka

Do dzieła! 

 

1. Tworzenie tabeli przestawnej 

Pierwszym korkiem będzie stworzenie tabeli przestawnej z danych w obiekcie tabela tbDane. Ustaw się zatem gdzieś w obrębie tej tabeli i wybierz Wstawianie/Tabela przestawna. Z okienka tworzenia tabeli przestawnej wybieramy, jak na obrazku. Ja umieściłam tabelę przestawną w istniejącym już arkuszu – oczywiście Ty umieść ją, gdzie uważasz: 

Tworzenie tabeli przestawnej

Po zatwierdzeniu OK otrzymujemy następujący wynik: 

Tabela przestawna zaraz po utworzeniu

Prawie dobrze 😊. Teraz pozostaje kwestia sformatowania danych (polecam bez miejsc dziesiętnych i z separatorem tysięcy) oraz – oczywiście – przefiltrowanie tabeli pod względem wysokości sprzedaży. 

 

2. Wybieranie TOP5 klientów 

Potocznie mówimy, że chcemy zobaczyć pięciu najlepszych klientów. Najlepszych oznacza, że mają największą sumę sprzedaży (w naszych danych będzie to kolumna Wartość [PLN]). A technicznie w tabeli przestawnej użyjemy filtru, któremu każemy wybrać 5 najlepszych wyników. 

Aby to zrobić, rozwiń filtr przy kliencie, wybierz Filtry wartości/Pierwsze 10. Następnie wybierz, że interesuje Cię górne 5 elementów na podstawie Suma z Wartość [PLN]. O tak: 

Filtrowanie TOP5 klientów

Efekt będzie następujący: 

Efekt filtrowania tabeli przestawnej

Teraz warto byłoby jeszcze posortować tę tabelę według pola Suma z Wartość [PLN], a zatem ustaw się w dowolnej komórce tego pola, np. L5, i uruchom sortowanie, np. poprzez Dane/Sortuj ZA. Efekt będzie następujący: 

Posortowana tabela przestawna

Teraz pozostaje nam już tylko stworzyć wykres przestawny 😊. 

 

3. Tworzenie wykresu przestawnego 

To już będzie pikuś. Wystarczy, że ustawisz się gdzieś w tabeli przestawnej, wejdziesz do menu Wstawianie/Wykres kolumnowy lub słupkowy/ Wykres słupkowy grupowany i otrzymasz taki efekt: 

Wykres przestawny zaraz po stworzeniu

Wygląda mało apetycznie, zatem trochę go sformatujemy: 

  1. Usuwamy legendę, linie siatki i oś poziomą – wszystko wyklikaj z zielonej ikony plusa obok wykresu:

Wybór elementów wykresu przestawnego

2. Dodajemy etykiety danych – w zielonym plusiku wystarczy je zaznaczyć
3. Kategorie (klientów) na osi y chcemy zobaczyć w odwrotnej kolejności: zaznacz oś y, wejdź do jej formatowania (Ctrl + 1) i zaznacz opcję Kategorie w kolejności odwrotnej
4. Usuwamy szare przyciski pól: kliknij prawym na dowolny z nich i wybierz opcję Ukryj wszystkie przyciski pól na wykresie
5. Na koniec możemy jeszcze edytować tytuł wykresu – albo ręcznie zmień mu treść, albo skorzystaj z dynamicznego tytułu. Tutaj opisuję jak to zrobić. 

Efekt wszystkiego jest następujący: 

Wynik

 

Ogromnym plusem tego rozwiązania jest jego DYNAMIKA. Jeśli tylko dojdą nowe dane do tabeli tbDane, wystarczy tylko odświeżyć tabelę przestawną, a całe filtrowanie i sortowanie zaktualizuje się według najnowszych danych. Po prostu CUDO! 

Mam nadzieję, że Ci się podobało i przyda się 🙌. 


 

Plik do pobrania:

https://malinowyexcel.pl/wp-content/uploads/2024/02/20240206-MalinowyExcel-Wykres-TOP5-klientow-Excel-PBI.xlsx

 

I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

 

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest