Czyli prosty sposób na skuteczną komunikację z użytkownikiem
Makra możemy wywoływać na wiele sposobów. Z części z tych sposobów korzystamy na etapie tworzenia kodu, niektóre dzieją się same (zdarzenia), a inne – mają być wygodne dla użytkownika. Do tych z pewnością należą skróty klawiszowe i… przyciski. Zazwyczaj korzystamy z formantów formularza (pisałam o tym tutaj). Metody super, bo działają.
Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej (a zakładam, że skoro czytasz ten artykuł, to chcesz ;)), warto zamiast zwykłego przycisku z napisem (np.: Drukuj), użyć przycisku graficznego. Jest to o tyle fajna metoda, że użytkownik nie musi się wczytywać w tekst na przycisku (a takie wczytywanie jest to szczególnie uciążliwe, gdzie przycisków jest kilka!), tylko rzuca okiem na grafikę i od razu wie co robi dany przycisk.
Przykład:
Najlepsze jest to, że takie graficzny przycisk zrobimy od początku do końca sami, bez jakichś specjalnych umiejętności – cały czas będziemy korzystać z wbudowanych możliwości Excela. Nie musimy angażować grafika komputerowego :).
Jest kilka etapów zrobienia graficznego przycisku:
- Wybór grafiki
- Tworzenie obrazu
- Formatowanie obrazu
1. Wybór grafiki – ikony
Najciekawsza część :). Co ma znajdować się na przycisku? Na pewno coś związanego z funkcją tego przycisku, z makrem, które ma odpalać. Dla drukowania będzie to drukarka, dla odświeżenia – pewnie jakieś półokrągłe strzałki, a do wysłania maila – koperta. Niech to będzie symbol. Im prostszy rysunek, tym lepiej. Doskonale nadają się do tego ikony – graficzne symbole ukryte pod obrazkiem kaczki w menu Wstawianie:
Ta opcja jest jednak dostępna w Office’ie 365 (z podłączonym Internetem!). Jeśli masz starszą wersję Excela – polecam Ci pobrać grafiki z Internetu (uważaj tylko na ich prawa autorskie).
Załóżmy, że będziemy tworzyć przycisk drukowania. Poszukam więc w Kaczce ikonki z drukarką – znajduje się ona w kategorii Technologia i elektronika:
Można wybrać kilka ikon jednocześnie i wstawić je hurtowo do arkusza przyciskiem Wstaw. Ja wybrałam tylko jedną drukarkę (tę pierwszą) – wstawiła mi się czarna:
Teraz kwestia zmiany koloru na taki, jak i Ci się podoba – ja wybiorę granatowy (Narzędzia grafiki/Formatowanie/ Wypełnienie grafiki).
Jednak to jeszcze nie koniec. Te excelowe ikony nie mają tła. Przycisk ma mieć. Wstawimy więc teraz zwykły kwadrat (lub prostokąt – zależy jaki kształt przycisku chcesz mieć), czyli menu Wstawianie/Kształty i odpowiednio go formatujemy (ja nadam kolor szary wypełnienia i bez obramowania).
Teraz chcemy drukarkę nałożyć na kwadrat, czyli ustalić wygląd przycisku. Problem jest jednak taki, że drukarkę wstawiliśmy najpierw, czyli jest ona na spodniej warstwie, a chcielibyśmy, aby była na wierzchu. Zaznaczmy więc drukarkę i wybierzmy: Narzędzia grafiki/Formatowanie/Przesuń do przodu. Taka jest różnica:
Warstwy są już w dobrej kolejności, więc teraz kwestia rozmiaru. To kwestia gustu, natomiast ja polecam, aby ikona była znacznie mniejsza niż kwadrat. Lepiej to będzie wyglądało na docelowym przycisku.
Ok, teraz wyśrodkowanie. Zaznaczmy więc zarówno drukarkę i kwadrat (z klawiszem Shift), i wybieramy z menu Narzędzia grafiki/Formatowanie/Wyrównaj/ Wyrównaj do środka w pionie, i za chwilę to samo, tylko z opcją Wyrównaj do środka w poziomie:
Dalej to już kwestia gustu – ja polecam jednak, aby ikona była znacznie mniejsza niż kwadrat. Lepiej to będzie wyglądało na docelowym przycisku:
Na koniec można, ale nie trzeba, te kształty ze sobą zgrupować. Nie trzeba, ponieważ i tak są nam potrzebne tylko na chwilę, ponieważ zaraz zrobimy z nich obraz…
2. Tworzenie obrazu
… czyli zaznaczamy oba kształty, kopiujemy je (Ctrl + V) i wklejamy jako obraz z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy):
A obraz jest o tyle fajny, że mamy mnóstwo predefiniowanych opcji jego formatowania. I z nich właśnie będziemy teraz korzystać.
3. Formatowanie obrazu
Najpierw wybierzemy styl obrazu. Mam na myśli jeden z wbudowanych w Excela:
Wyboru stylu zaznaczonego myszką obrazu dokonujemy klikając strzałeczkę w dół obok wizualizacji stylów (zaznaczona na żółto na obrazku powyżej). Ja najbardziej lubię style:
- ścięta z perspektywą i
- z odbiciem i perspektywą w prawo.
Same w sobie te style głowy nie urywają, ale po lekkich modyfikacjach efekt jest OK. Oto porównanie obu przed modyfikacjami:
Żeby te obrazki wyglądały jak przyciski dokonamy pewnych zmian w efektach obrazu. Po pierwsze usuniemy obrót, czyli Narzędzia obrazów/ Formatowanie/ Efekty obrazów/ Obrót 3-W/ Brak obrotu. Już samo w sobie wygląda nieźle, choć dla mnie trochę „za bardzo”:
Ja bym je jeszcze trochę wypłaszczyła, czyli zmniejszyła skos na np. 4 pkt (Narzędzia obrazów/ Formatowanie/ Efekty obrazów/ Skos/ Opcje 3-W / Górny skos/ Wysokość i Szerokość):
Można usunąć jeszcze cień (Narzędzia obrazów/ Formatowanie/ Efekty obrazów/ Cień/ Brak) i wyjdzie coś takiego:
Wyglądają jak przyciski i są subtelne. Oczywiście można jeszcze tak się pobawić i osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Ja na tym etapie uważam, że są wystarczająco dobre. Do przycisku (tak na prawdę jest to obrazek) możemy podpiąć teraz dowolne makro i będzie śmigać.
Ja mam porobiony cały zestaw takich przycisków w jednym pliku i – jak potrzebuję- po prostu wybrane przyciski stamtąd kopiuje i wklejam gdzie trzeba. Polecam zrobić tak samo!
Pliku nie załączam, bo nie ma czego :).
Ale film na YB oczywiście jest:
Powiązane produkty:
- WEBINAR: Nagrywanie makr – podczas którego dowiesz się jak w sprytny sposób nagrywać całkiem inteligentne makra
Super artykuł. Fajna sprawa z takimi gotowymi przyciskami.
Bardzo się cieszę, że Ci się podoba i przyda :). Taki szczegół, a cieszy oko 🙂
Brakuje linka, który przenosi do filmu jak zrobić makro na drukowanie. Ogólnie film świetny – dobra robota.
Cieszę się, że Ci się podoba 🙂
Przydatny poradnik 🙂
A jak sprawić aby tak stworzony przycisk nie pojawiał się na wydruku? (podobnie jak objekty AktiveX)
Hej, trzeba to ustawić we właściwościach, najlepiej tam wejść poprzez Ctrl + 1. 🙂