fbpx

Jak wyświetlić cudzysłów w wyniku formuły?

08.07.2019 | Analizy sprzedaży, ECP2, Operacje na tekście, Triki, Wykresy

Czyli sposób na oszukanie Excela

Niby taka prosta sprawa: w tytule wykresu chcemy wyświetlić nazwę produktu, którego sprzedaż prezentujemy. Tytuł opiera się na wartości komórki, w której jest formuła, uzależniona od wyboru produktu przez użytkownika. Wszystko byłoby proste, gdybyśmy chcieli wyświetlić TYLKO nazwę produktu, ale my chcemy tak: Sprzedaż dla “Batonik”. Szef się uparł… i ma być tak:

Cały problem z cudzysłowem polega na tym, że umieszczamy w nim tekst w formułach. Jeśli więc go użyjemy – Excel pomyśli, że chcemy wyświetlić w formule tekst. A my chcemy wyświetlić ten znak (“). Jak więc “oszukać” Excela?

Jest na to wieeeele sposobów: można wstawić znak cudzysłowu do oddzielnej komórki, a następnie odwołać się w do niej w formule; można dokleić cudzysłów bezpośrednio do tekstu w komórce. Jeśli jednak nie chcemy odwoływać się do zewnętrznej komórki ani ingerować w wartości – warto sięgnąć po inne metody. Opiszę dalej dwie. Jedna mi się bardziej podoba, druga – trochę mniej. Zobaczymy jak Tobie 🙂

Formatka

Formatka składa się z zakresu, będącego źródłem wykresu (B3:C15) i z dany surowych, z których ten wykres czerpie (B19:D105). Wygląda ona następująco:

Formatka

Formatka

W miejscu, gdzie utworzymy wykres (może być to ten sam arkusz) będzie jeszcze komórka z listą rozwijaną (u mnie H8), z której użytkownik będzie wybierał produkty. Gdzieś obok, w komórce roboczej (u mnie G4) będzie nasza formuła, czyli źródło dla tytułu wykresu. Tam właśnie będziemy wstawiali znak ” tak, aby został wyświetlony przez formułę.

Sposób 1: Funkcja ZNAK

To ten sposób, który bardziej mi się podoba, ponieważ dzięki niemu formuła jest czytelniejsza. Chodzi o użycie funkcji ZNAK. Jest to prościutka funkcja, która wyświetla znak, o numerze podanym jej w argumencie. Numer ten to liczba strony kodowej używanej na danym komputerze. Dal nas najważniejsze jest to, że cudzysłów ma numer 34. Jeśli więc zapiszemy taką funkcję:

=ZNAK(34)

w wyniku otrzymamy: .

Trzeba to teraz podpiąć do naszej formuły (G4):

=”Sprzedaż dla “&ZNAK(34)&H8&ZNAK(34)

Po podpięciu tej formuły do tytułu wykresu (sposób na to opisywałam tutaj), efekt jest taki:

Wynik

Wynik

Sposób 2: Dwa cudzysłowy

Alternatywnym sposobem jest specjalny zapis cudzysłowu w formułach: zamiast jednego znaku “, należy wstawić “”. To będzie dla Excela oznaczało, że ma wyświetlić ten znak. Czyli w naszym wypadku, w komórce z tytułem wykresu powinna znaleźć się następująca formuła:

="Sprzedaż dla "&""""&H8&""""

ewentualnie tak:

="Sprzedaż dla """&H8&""""

Trochę słabo to wygląda, ale zadziała :). Gdyby nazwa produktu nie pochodziła z komórki (czyli prostsza sytuacja), formuła byłaby następująca:

=”Sprzedaż dla “”Snickers”””

Czyli za każdym razem, gdy chcesz wyświetlić znak ” w wyniku formuły – wpisz 2 takie znaki: “”.

Efekt jest identyczny, co użycie funkcji ZNAK:

Wynik

Wynik

I to wszystko. Jestem ciekawa, która metoda Ci się bardziej podoba?

 Tutaj plik z gotowcem do pobrania:

MalinowyExcel Jak wyświetlić cudzysłów używając formuły dw.xlsx

 

A tutaj wersja wideo na YB:

(pojawi się wkrótce)

 

Powiązane produkty:

  • WEBINAR: Listy rozwijane. Tutaj zobaczysz jeszcze inne opcje wykorzystania list rozwijanych na potrzeby wykresów i nie tylko.

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest