W standardowym (polskim) ustawieniu typu separatorów liczb w Excelu zapisywane są w postaci 1 234,56. Często musimy poradzić sobie z sytuacją, że po zaimportowaniu danych z zewnętrznego systemu (np. z SAP-a) do Excela musimy poradzić sobie z inną postacią zapisywania liczb, mianowicie 1,234.56. Problem polega na tym, że jako separator tysięcy używany jest przecinek, a jako symbol dziesiętny – kropka. Dzieje się tak dlatego, że podczas importu danych Excel zachowuje źródłowy format liczb. W efekcie do arkusza trafiają liczby wyglądające jak w poniższej tabeli:
Excel traktuje te liczby jako tekst, co można poznać po wyrównaniu ich do lewej krawędzi komórki (liczby wyrównywane są automatycznie do prawej). Jeśli taką tabelę chcemy tylko wydrukować, to nie ma większego problemu, ponieważ rozumiemy, co jest w niej zawarte, i że dane w kolumnie Dochód to liczby, a nie – tekst. Oprócz tego, że taki zapis wygląda nieelegancko, ponieważ w Polsce przyjęty jest inny, to nic specjalnego się nie dzieje. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy mamy zamiar wykonać na tych danych jakieś obliczenia, np. do dochodu dodać zwrot podatku. Na tekście nie da się wykonywać działań matematycznych. A wartości w kolumnie Dochód Excel traktuje obecnie jako tekst. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana tekstu na liczby. W praktyce sprowadza się to do usunięcia przecinków i zamiany kropek na przecinki (a tutaj znajdziesz rozwiązanie tego problemu z użyciem makra). Należy to zrobić w następujący sposób:
1. Zaznacz kolumnę Dochód (to właśnie w niej chcesz dokonywać zmian).
2. Naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + h. Pojawi się okienko Znajdowanie i zamienianie.
3. W polu Znajdź wpisz „,” (przecinek), a pole Zamień na zostaw puste. Naciśnij przycisk Zamień wszystko.
W ten sposób pozbyliśmy się przecinków jako separatorów tysięcy.
4. Ponownie w polu Znajdź wpisz „.” (kropkę), a w polu Zamień na – „,” (przecinek). Naciśnij przycisk Zamień wszystko. Za każdym razem po naciśnięciu przycisku Zamień wszystko Excel wyświetli informację, ilu zmian dokonał.
W ten sposób pozbyliśmy się kropek jako symboli dziesiętnych i zastąpiłam je przecinkami. Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób zamienić tylko drugą kropkę w liczbie na przecinek (np. 1.234.56) zajrzyj tutaj. A tak wyglądają wartości po zamianie (dla Excela są to już liczby – można na nich wykonywać działania matematyczne):
Gotowe!
Podobne zagadnienia:
- Jak zamienić kropki na przecinki za pomocą makra (VBA)?
- Zamiana tylko drugiej kropki w liczbie na przecinek, a usunięcie pierwszej
A oto wersja video:
A tutaj dowiecie się jak zamienić znak gwiazdki lub znak zapytania w komórce. Metoda prosta, a wcale nie taka oczywista…
Dziękuję bardzo za pomoc 🙂
Dzięki!
Bardzo pomocne!
Bardzo pomocne 😀
udało się 🙂
git!
dodam jedynie, że warto sprawdzić w opcjach „zamień” mamy zaznaczony arkusz czy skoroszyt. Zamianę z przecinkiem robię często, ale dziś pół dnia straciłam na poszukiwanie przyczyny, dlaczego dzisiejszy dzień jest wyjątkowy 🙂
Tak – warto pamiętać o tym zwłaszcza, jak niedawno zmienialiśmy tę opcję 😉
Dzięki temu życie stało się prostrze 🙂
🙂 SUPER!!!! O to właśnie chodzi 🙂 Excel czyni życie prostszym 🙂