• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
    Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Procentowe odchylenie od planu sprzedaży

Ostatnio opisywałam, jak obliczyć wykonanie planu sprzedaży (tutaj). Teraz opiszę, jak obliczyć, jakie jest odchylenie od planu sprzedaży?

Matematycznie, szukane odchylenie to różnica między pełnym wykonaniem planu (czyli 100%, czyli 1) a faktycznie wykonanym planem:

odchylenie = wykonanie planu – 1

Podobnie jak poprzednio, interesuje nas sprzedaż 10 regionów w 2012 roku. Chcemy obliczyć odchylenie od planu i dodatkowo odchylenie sprzedaży z 2012 roku od sprzedaży z 2011 roku. Tabela wygląda tak:

Tabela danych: odchylenie sprzedaży od planu

Obliczanie wykonania opisałam poprzednio (tutaj). Zajmę się teraz samymi odchyleniami.

Aby je obliczyć, wpisz w komórkę F2 taką formułę:

=C2/D2-1

a w komórkę G2 – taką:

=C2/B2-1

Obie formuły zatwierdź enterem i skopiuj wyniki do pozostałych wierszy. Sformatuj jako procent.

Obliczanie odchylenia sprzedaż 2012 do tej 2011, jak zauważyłeś, liczy się identycznie jak odchylenie od planu. W mianowniku jedynie jest sprzedaż 2011 a nie plan, ponieważ to do sprzedaży 2011 porównujemy sprzedaż 2012 (tak jak wcześniej porównywaliśmy ją do planu).

Oto wynik:

Tabela prezentująca odchylenie sprzedaży od planu i sprzedaży z zeszłego roku

Gotowe!

Jak widać, wszystkim regionom poszło lepiej niż w roku poprzednim – zwiększyli sprzedaż. Jednak nie każdemu udało się zrealizować plan sprzedaży. Można się tutaj jeszcze pokusić o graficzne zobrazowanie w tabeli (np. zaznaczając to kolorami), czy dany region jest powyżej czy poniżej planu (oczywiście wykres też byłby mile widziany). Takie zagadnienie jednak omówię w kolejnych artykułach.

Artykuły pokrewne:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *