Dzisiaj (albo: Dzisiej, jak to mówi pani w przedszkolu mojego dziecka) pokażę Wam jak wyświetlić liczby ujemne w nawiasach, a nie ze znakiem minus. Standardowo Excel wyświetla liczby ujemne właśnie ze znakiem minus:
A ja chcę tak:
Sprawa jest jak zwykle prosta, jak się wie, jak ją zrobić 🙂 Jest to kwestia formatowania komórki. Problem jest taki, że w okienku Formatowanie komórki (możesz je wywołać skrótem klawiszowym Ctrl + 1) nie ma takiej opcji:
Liczby ujemne możemy wyświetlić tutaj na czerwono ze znakiem minus, na czerwono bez minusa i na czarno z minusem. W takim przypadku, gdy na liście predefiniowanych formatów nie ma szukanego przez formatu, polecam go sobie napisać samodzielnie. Służy do tego kategoria Niestandardowe…
Formatowanie niestandardowe
Tak jak wspomniałam na początku – jest to temat rzeka. Szczególnie polecam pobawić się datami – potrafi to rozwiązać mnóstwo codziennych problemów i ogranicza do minimum nasze wkurzanie się na Excela 😉
Ok. Do rzeczy. Formatowanie niestandardowe to nic innego jak tworzenie spersonalizowanych formatów liczbowych komórki. To wszystko to, co na liście z formatami niestandardowymi jest pod postacią ###@$^$##;0;%$%;#### 😉 Tak na prawdę każdy format komórki jest pod taką postacią, tylko, żeby nie przerazić użytkownika, Excel pokazuje to w zjadliwej postaci (takiej, jak na rysunku powyżej). Ale jak ustawicie formatowanie np. liczbowe, a potem wejdziecie do kategorii niestandardowe, to zobaczycie te znaczki. I my teraz będziemy pisać swoje formatowanie niestandardowe. Akurat znaczków nie użyjemy (uff!), ale swój kod napiszemy :).
PS. gdybyście jednak chcieli wyświetlić np. separator tysięcy, to już trzeba znaczkami, ale wystarczy wtedy wybrać np. format liczbowy z separatorem tysięci i potem przejść do niestandardowego. Dalej postępować analogicznie, jak opiszę poniżej.
W formacie niestandardowym, komórka o formacie ogólnym ma taki format (w tym artykule piszę o polskim ustawieniu systemu operacyjnego i Excela):
Standardowy
Oznacza to, że cokolwiek wpiszę do komórki, nie będzie formatowane w specjalny sposób (nie mówię o narzucaniu formatu, np. daty czy procentów). Jak wpiszę 1,2345 – dokładnie to zostanie wyświetlone, a nie np. zaokrąglone do 2 miejsc po przecinku. Jak wpiszę 0 – wyświetlę 0, a nie np. 0,00 zł. A jak wpiszę -1, to zostanie wyświetlone -1 itd.
Jedyną zmianą, jaką chcę tutaj wprowadzić, jest wyświetlanie nawiasów zamiast minusa. I tutaj niezbędne jest trochę teorii o formatowaniu niestandardowym.
Liczby dodatnie, ujemne, zero i tekst mogą być w nim inaczej formatowane. Trzeba je tylko napisać w określonej kolejności i oddzielić średnikiem:
Najpierw definiujemy wygląd liczb dodatnich (np. mają być z 2 miejscami po przecinku), potem liczb ujemnych (np. nawiasy zamiast minusów), zera (ma się wyświetlać zawsze z 1 miejscem po przecinku), a potem tekstu (np. zawsze ma się wyświetlać „brak”). W naszym przykładzie chcemy, aby dodatnie wyświetlały się normalnie (czyli standardowo), ujemne w sumie też (czyli też standardowo), tylko zamiast nieszczęsnego minusa (który i tak musimy wpisać w formatowaniu niestandardowym) – wpiszemy nawiasy. Moja propozycja formatowania jest więc taka:
Standardowy;(Standardowy)
Nie powiedziałam nic o zerze i tekście, czyli te elementy będą się wyświetlały normalnie.
W okienku Formatowanie komórek format ten wygląda następująco:
A efekt jest taki:
No i tyle 🙂 Cała filozofia. Jeśli zaś chcesz dowiedzieć się więcej o formatowaniu niestandardowym zrozumieć te wszystkie krzaczki – zobacz webinar o formatowaniu niestandardowym, który prowadziłam w lutym 2019:
I wersja wideo wpisu:
0 komentarzy