Czyli jedna prosta opcja, którą będziesz wychwalać pod niebiosa 🙂
Jak dowiedziałam się o tej opcji – cieszyłam się jak małe dziecko! Ileż razy wstawiałam do danych sztuczne dane tylko po to, aby w tabeli przestawnej wyświetlić każdy miesiąc – nawet taki, w którym nie było sprzedaży… Jak się okazuje – wcale nie trzeba tak robić :). Wystarczy włączyć prostą opcję w tabeli przestawnej.
Jeśli tej opcji nie włączymy, wynik zarówno tabeli przestawnej i wykresu przestawnego może być taki:
A tak nie chcemy – łatwiej będzie nam analizować sprzedaż klientów po miesiącach, kiedy będziemy widzieli wszystkie 12 miesięcy, a nie tylko te, w których była sprzedaż. Brak sprzedaży w danych miesiącach jest ważną informacją!!!
A jak jeszcze dorzucimy sobie np. fragmentator, aby łatwo filtrować dane – wykres będzie brzydko “skakał”…
Ok, zobacz więc co to za opcja 🙂
Formatka
Nasza formatka będzie to tabela przestawna, w której prezentujemy po prostu sprzedaż klientów po miesiącach:
Zobacz, że na razie wyświetlane są wszystkie miesiące, ponieważ tabela nie jest filtrowana dla żadnego z klientów. I tak byśmy chcieli, aby pozostało (a nie tak, jak na obrazku na wstępie artykułu).
Ustawianie opcji tabeli przestawnej
1. Po pierwsze potrzebujemy zadać sobie pytanie: w jakim polu chcemy powtarzać wartości, nawet jak nie mam tam danych? U nas będzie to miesiąc (Months).
2. Następnie kliknij w to pole prawym przyciskiem myszy
3. Z menu kontekstowego wybierz Ustawienie pól
4. Z okienka, które się pokaże wybierz zakładkę Układ i drukowanie
5. I zaznacz checkbox: Pokaż elementy bez danych
Wszystkie powyższe kroki prezentuje obrazek poniżej:
Pierwsze efekty są takie (tabela)…
…czyli słabe :). Nie chcemy tych przedziałów, które tabela wyświetliła przed styczniem i po grudniu. Nie ma problemu – wystarczy je odfiltrować z tabeli. Efekt będzie taki:
Tadam! Jedna prosta opcja, a tak cieszy :). Ja ją uwielbiam!!! A Ty?
Jeśli też Ci się ta opcja spodobała – mam do Ciebie prośbę: podziel się tym wpisem ze znajomymi, współpracownikami, którym również może się ona przydać. Jeśli zechcesz udostępnić ten artykuł na Facebooku – będę Ci bardzo wdzięczna! Bardzo się starałam, aby ten artykuł był dla Ciebie na tyle wartościowy, by wart był wzmianki ;). Oczywiście śmiało podeślij go innym osobom mailem lub Messengerem. Będzie mi bardzo miło:)
Powiązane produkty
- Tabele przestawne – wprowadzenie, podczas tej lekcji opowiadam o tworzeniu klasycznych tabel przestawnych od podstaw. Jak powinien wyglądać zakres danych? Co, jak i gdzie ułożyć, aby otrzymać czytelny i ładny raport, jakiego potrzebujemy (albo szef potrzebuje;))? Na te pytania odpowiadam podczas tego webinaru.
- O obiekcie tabela słów kilka – podczas tej lekcji pokazuję czym jest obiekt tabela w Excelu i dlaczego warto z niego korzystać. Daje nam on ogromne możliwości dynamizowania naszych arkuszy, a wiele nowych funkcjonalności Excela wręcz wymaga przechowywanie danych w tymże obiekcie (np. Power Query). Must have każdego użytkownika Excela!
- Nagrywanie makr – podczas tej dwugodzinnej lekcji dowiesz się jak w sprytny sposób nagrywać całkiem inteligentne makra
- Kurs Excel w codziennej pracy – mający na celu uporządkować Twoją wiedzę na temat Excela. Jest świetny zarówno dla osób, które chcą uporządkować swoją wiedzę, zdobywaną do tej pory “po omacku”, jak i takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Excelem.
MalinowyExcel Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży w TPn dw.xlsx
I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:
Niestety ale ta opcja jest umnie niekatywna. Jakie mogą być tego powody? Office 2019, aktywny. Filtr Dni miesiąca w boxie Kolumny zawiera wartości od 1 do 31 zaś pokazuje tylko do 15. Nie ma zastosowanych filtrów, warunków i formatowań w tym zakresie.
Hej, a w danych jaki masz zakres dni?