fbpx

Pokaż miesiące bez sprzedaży (tabela przestawna)

02.06.2020 | Analizy sprzedaży, ECP2, Tabele przestawne

Czyli jedna prosta opcja, którą będziesz wychwalać pod niebiosa 🙂

Jak dowiedziałam się o tej opcji – cieszyłam się jak małe dziecko! Ileż razy wstawiałam do danych sztuczne dane tylko po to, aby w tabeli przestawnej wyświetlić każdy miesiąc – nawet taki, w którym nie było sprzedaży… Jak się okazuje – wcale nie trzeba tak robić :). Wystarczy włączyć prostą opcję w tabeli przestawnej.

Jeśli tej opcji nie włączymy, wynik zarówno tabeli przestawnej i wykresu przestawnego może być taki:

Wyświetlanie miesiący bez sprzedaży tabela przestawna - przedstawienie problemu

Miesiące bez sprzedaży nie są wyświetlane…

A tak nie chcemy – łatwiej będzie nam analizować sprzedaż klientów po miesiącach, kiedy będziemy widzieli wszystkie 12 miesięcy, a nie tylko te, w których była sprzedaż. Brak sprzedaży w danych miesiącach jest ważną informacją!!!

A jak jeszcze dorzucimy sobie np. fragmentator, aby łatwo filtrować dane – wykres będzie brzydko “skakał”…

Ok, zobacz więc co to za opcja 🙂

Formatka

Nasza formatka będzie to tabela przestawna, w której prezentujemy po prostu sprzedaż klientów po miesiącach:

Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży tabela przestawna Formatka

Formatka

Zobacz, że na razie wyświetlane są wszystkie miesiące, ponieważ tabela nie jest filtrowana dla żadnego z klientów. I tak byśmy chcieli, aby pozostało (a nie tak, jak na obrazku na wstępie artykułu).

Ustawianie opcji tabeli przestawnej

1. Po pierwsze potrzebujemy zadać sobie pytanie: w jakim polu chcemy powtarzać wartości, nawet jak nie mam tam danych? U nas będzie to miesiąc (Months).

2. Następnie kliknij w to pole prawym przyciskiem myszy

3. Z menu kontekstowego wybierz Ustawienie pól

4. Z okienka, które się pokaże wybierz zakładkę Układ i drukowanie

5. I zaznacz checkbox: Pokaż elementy bez danych

Wszystkie powyższe kroki prezentuje obrazek poniżej:

Malinowy Excel Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży tabela przestawna Ustawianie opcji

Ustawianie opcji

Pierwsze efekty są takie (tabela)…

Malinowy Excel Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży tabela przestawna Pierwsze efekty

Pierwsze efekty

…czyli słabe :). Nie chcemy tych przedziałów, które tabela wyświetliła przed styczniem i po grudniu. Nie ma problemu – wystarczy je odfiltrować z tabeli. Efekt będzie taki:

Malinowy Excel Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży tabela przestawna Efekt końcowy

Efekt końcowy

Tadam! Jedna prosta opcja, a tak cieszy :). Ja ją uwielbiam!!! A Ty?

Jeśli też Ci się ta opcja spodobała – mam do Ciebie prośbę: podziel się tym wpisem ze znajomymi, współpracownikami, którym również może się ona przydać. Jeśli zechcesz udostępnić ten artykuł na Facebooku – będę Ci bardzo wdzięczna! Bardzo się starałam, aby ten artykuł był dla Ciebie na tyle wartościowy, by wart był wzmianki ;). Oczywiście śmiało podeślij go innym osobom mailem lub Messengerem. Będzie mi bardzo miło:)

 

Powiązane produkty

 • Tabele przestawne – wprowadzenie, podczas tej lekcji opowiadam o tworzeniu klasycznych tabel przestawnych od podstaw. Jak powinien wyglądać zakres danych? Co, jak i gdzie ułożyć, aby otrzymać czytelny i ładny raport, jakiego potrzebujemy (albo szef potrzebuje;))? Na te pytania odpowiadam podczas tego webinaru.
 • O obiekcie tabela słów kilka – podczas tej lekcji pokazuję czym jest obiekt tabela w Excelu i dlaczego warto z niego korzystać. Daje nam on ogromne możliwości dynamizowania naszych arkuszy, a wiele nowych funkcjonalności Excela wręcz wymaga przechowywanie danych w tymże obiekcie (np. Power Query). Must have każdego użytkownika Excela!
 • Nagrywanie makr – podczas tej dwugodzinnej lekcji dowiesz się jak w sprytny sposób nagrywać całkiem inteligentne makra
 • Kurs Excel w codziennej pracy – mający na celu uporządkować Twoją wiedzę na temat Excela. Jest świetny zarówno dla osób, które chcą uporządkować swoją wiedzę, zdobywaną do tej pory “po omacku”, jak i takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Excelem.

 

Plik do pobrania:

MalinowyExcel Wyświetlanie miesięcy bez sprzedaży w TPn dw.xlsx

 

I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

2 komentarze

 1. Niestety ale ta opcja jest umnie niekatywna. Jakie mogą być tego powody? Office 2019, aktywny. Filtr Dni miesiąca w boxie Kolumny zawiera wartości od 1 do 31 zaś pokazuje tylko do 15. Nie ma zastosowanych filtrów, warunków i formatowań w tym zakresie.

  Reply
  • Hej, a w danych jaki masz zakres dni?

   Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest