• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
  Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Proste łączenie danych z kilku plików w jeden plik

Czyli najprostszy z możliwych sposobów na łączenie danych z plików

Jeśli masz w jednym folderze wiele plików o tej samej strukturze – możesz szybko połączyć dane z tych plików w jeden zbiorczy plik. Potrzebujesz tylko Power Query i dosłownie kilka kliknięć myszką.

W moim przykładzie są dane sprzedażowe poszczególnych przedstawicieli handlowych – każdy ma swój plik nazwany jego imieniem. W każdym z tych plików znajduje się jeden arkusz, nazwany Sales, gdzie jest zakres z danymi do scalenia.

Zobacz dalej, jakie to proste…

Założenia

Zanim pokażę Ci tę prościutką i przyjemną metodę łączenia danych z plików – sprecyzuję w jakich okolicznościach można w ogóle tej metody użyć. Od razu mówię: w najprostszych z możliwych :).

 • pliki znajdują się w jednym folderze,
 • jeden arkusz z danymi do scalenia w plikach źródłowych,
 • jednakowa liczba kolumn w scalanych zakresach,
 • jednakowe nazwy kolumn w scalanych zakresach.

Założenia te obrazuje poniższy obrazek:

Założenia

Założenia łączenia plików

Jak widać – najprostsza sytuacja z możliwych: pliki w jednym miejscu, o identycznej strukturze. Ale często taką własnie sytuację mamy :).

Pamiętaj tylko, że do wykonania tego zadania potrzebne jest Power Query: od wersji 2016 w górę jest to wbudowana funkcjonalność; w 2010 i 2013 – należy doinstalować dodatek.

Kolejne czynności

 1. Najpierw mówimy Power Query skąd chcemy zaimportować dane, a jest to folder z naszymi plikami źródłowymi, czyli (nawigacja Excela 2016 i wyższych): Dane/ Pobierz dane/ Z pliku/ Z folderu:
Nawigacja

Nawigacja

2. Następnie, w okienku z obrazka poniżej wskazujemy folder, w którym znajdują się nasze pliki źródłowe (ze sprzedażą handlowców). Po wybraniu folderu – klikamy OK:

Okienko Wskaż folder

Okienko Wskaż folder

3. Pojawi się podgląd plików z wybranego folderu. Klikamy dalej Połącz/ Połącz i edytuj:

Łączenie

Łączenie

4. Kolejny krok to wybór szablonowego arkusza. Na jego podstawie Power Query stwierdzi z jakimi plikami ma do czynienia – klikamy w nazwę arkusza, u mnie to Sales. Krok ten zatwierdzamy OK:

Wybór arkusza szablonowego

Wybór arkusza szablonowego

5. Ostatni krok to już tylko załadowanie danych do Excela, czyli Plik/ Zamknij i załaduj. Przy tej instrukcji dane zostaną załadowane do nowego arkusza. Jeśli zaś chcesz, aby zostały załadowane do już istniejącego arkusza, polecam Ci opcję: Plik/ Zamknij i załaduj ▼ /Zamknij i załaduj do… i tam możesz wybrać gdzie dokładnie chcesz umieścić wynikowe dane:

Wybór miejsca umieszczenia danych

Wybór miejsca umieszczenia danych

Gotowe, połączone dane wyglądają tak:

Wynik

Wynik

Jak widać dostaliśmy bardzo ładną informację o nazwach plików źródłowych, z których pochodzą dane. W naszym przypadku akurat informacja ta nie jest potrzebna, ponieważ mamy już kolumnę z przedstawicielami handlowymi, natomiast nie zawsze tak musi być. Jeśli chcielibyśmy jedną z tych kolumn usunąć – trzeba byłoby to zrobić w edytorze Power Query, którego celowo w tym wpisie nie dotykam bardziej.

Rozwiązanie to jest mega proste, co czyni je cudownym! Każdy może je wykonać. Jest niestety mało eleganckie, ponieważ tworzy “śmietnik” w zapytaniach. Zobacz, ile ich zostało wygenerowanych (Dane/ Zapytania i połączenia):

Bardzo dużo zapytań

Bardzo dużo zapytań…

Ale coś za coś… Sami oceńcie na ile to rozwiązanie się Wam przyda i na ile jesteście w stanie zaakceptować to “niedociągnięcie” ;).

 

A na koniec wersja wideo tego rozwiązania:

Powiązane produkty

 • Power Query – wstęp dla laików – Celem tej lekcji jest wprowadzenie w magiczny świat Power Query wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z tym cudownym narzędziem. Coś tam kiedyś słyszeli, coś widzieli, ale jeszcze nic samodzielnie nie robili.
 • Kurs online Mistrz Power Query, Adam Kopeć. Kurs jest dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z Power Query, pokrywa zagadnienia od początkowych do bardziej zaawansowanych, jak parametryzacja czy tworzenie własnych funkcji.
  Podany link jest linkiem afiliacyjnym, czyli jeśli kupisz kurs za jego pośrednictwem – ja dostanę drobne wynagrodzenie.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Proste łączenie danych z kilku plików w jeden plik

 1. Ula mówi:

  Wow! Faktycznie proste. Moje pliki zawierają kolumny do dodawania, nie wersy. Czy tymi funkcjami da się też liczyć kolejne kolumny?

  • Malina mówi:

   Hej Ula :). Jeśli dodasz te kolumny wszędzie z takimi samymi nazwami – jak najbardziej będzie OK (żeby PQ miało co dopasować do siebie) 🙂

 2. Marcin mówi:

  Power QUERY jest bardzo pomocne, ale ostatnio stanąłem przed następującym problemem: jak w o365, gdzie nie ma POWER QUERY zaciągnąć dane do Arkusza 1 z pozostałych arkuszy??
  Wszystko w obrębie jednego pliku, ale excel w o365 jest bardzo ubogi :/

  • Malina mówi:

   Hmmm… jeśli nie PQ to może VBA? Tylko to już kawałek kodu…
   Ale jak to w O365 nie ma PQ? Zobacz zakładką Dane:

 3. Mirek mówi:

  A jak jest jeden folder główny i w nim są podfoldery i w każdym podfolderze jest plik Excela to już się nie da… 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *