fbpx

Prosty budżet domowy – tabela danych

29.07.2014 | Budżet domowy, ECP2, Tabele

Cykl artykułów Prosty budżet domowy w Excelu rozpocznę od pokazania wam, jak stworzyć najważniejszy arkusz w pliku, czyli arkusz DANYCH.

Jest on najważniejszy, ponieważ jego funkcją jest gromadzenie danych o waszych wydatkach i przychodach. Na ich podstawie zaś możecie zorientować się co do stanu finansów w przeszłości. Tak, wiem – przeszłość to dopiero połowa sukcesu, ale za to niezbędna połowa 😉 Na tej podstawie możemy później zarówno stworzyć raporty przychodów i wydatków (wszelkie wykresy i tabele), jak i prognozować przyszłość. Z tymi prognozami różnie bywa, cały czas trzeba tworzyć tzw. forecasty (czyli ponowne prognozy), ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości (jeszcze! ;)). Jednak zawsze możemy spróbować 🙂 Dla nas liczy się to, żeby zorientować się, czy np. stać nas na zakup (wynajem) mieszkania i jak duży możemy mieć wkład własny.

Tak, to wszystko będzie możliwe dzięki naszemu budżetowi domowemu, który w bardzo łatwo można stworzyć w Excelu. Najtrudniejsze będzie moim zdaniem konsekwentne uzupełnianie danych :), do czego jednak gorąco zachęcam! Polecam zbierać paragony – już sam fakt, że je gromadzimy pomaga zwrócić uwagę na to, na co wydajesz pieniądze 😉

Dodatkowo w cyklu artykułów o budżecie domowym pokażę, jak używać tabel przestawnych – narzędzia, którego boi się większość użytkowników Excela. Zobaczycie, że nie taki diabeł straszny, jakim go malują 🙂

Ok, dość gadania i do dzieła!

Otwórz nowy skoroszyt Excela, zapisz go – polecam nazwę w stylu Budżet_domowy.xlsx ;).A teraz pierwszy arkusz!

Tabela do wpisywania danych o przychodach/ wydatkach

Pierwszy arkusz nazwij DANE (dwa razy kliknij w obecną nazwę arkusza). To w nim teraz będziemy działać.
W tym arkuszu stworzymy tabelę, w której będziemy zapisywać wydatki. Zaczniemy od wpisania nazw pól.

Proponuję następujące pola (ich wpisywanie rozpocznij od komórki A1):

Data – data wydatku/przychodu
Nazwa – twoja nazwa wydatku/przychodu, np: prezent dla Mamy na urodziny
PLN – wysokość wydatku/przychodu
In/Out – zdefiniowanie, czy jest to przychód, wydatek, a może inwestycja?
Kategoria – kategoria danego wydatku/przychodu, np: Ubrania
Rodzaj – czy jest to przychód/wydatek stały, dorywczy, związany z jakimś celem (np. chcesz sobie kupić komputer i odkładasz na to pieniądze) lub sytuacją awaryjną (nagle trzeba było kupić lodówkę, bo się zepsuła).
Osoba – do kogo przypisany jest ten koszt: może to być członek rodziny, jak również np. samochód czy mieszkanie. Pole dodatkowe – budżet zadziała bez niego.
Sposób płatności – w jaki sposób dokonana została płatność – stworzyłam to pole ze względu na kartę kredytową (faktyczna płatność w innym terminie niż poniesiony wydatek może być dwuznaczna)
Komentarz – tutaj masz możliwość zapisania wszelkich uwag do danej płatności
Rok – pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla rok
Mc – pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla miesiąc
Rok-mc – pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla rok połączony z miesiącem (np. 2014-07)

Jeszcze kilka słów odnośnie do pola sposób płatności. W moim budżecie domowym nie rozgraniczam kont, z jakich schodzą mi pieniądze (np. przy płatnością karta płatniczą). Jednak jeśli masz taką potrzebę, zanotuj to w tym polu. Warto wtedy wpisywać tutaj nazwy tych kont, np. Millenium. Jeśli jednak – tak jak mi – wystarczy ci rozgraniczenie karta kredytowa i pozostałe – wpiszesz tutaj karta kredytowa (puste pola oznaczać będą pozostałe). Możesz też użyć podziału na ROR, gotówkę, kartę płatniczą.

Po wpisaniu pól do arkusza mamy następujący wynik:

Teraz stworzymy z tego tabelę. Poniżej opisuję moją ulubioną metodę.

1. ustaw się w dowolnej wypełnionej komórce, np. F1

2. z menu Narzędzia główne wybierz Formatuj jako tabelę i ustaw formatowanie, które ci się najbardziej podoba.

3. pojawi się okienko Formatuj jako tabelę (obrazek poniżej), w którym koniecznie zaznacz moja tabela ma nagłówki. Tekst wpisany przez ciebie do arkusza to właśnie nagłówki tej tabeli.

Po zatwierdzeniu OK, wynik jest następujący:

Prosty budżet domowy w Excelu - gotowa tabela

4. ostatnim etapem jest nazwanie tabeli. Ja nazwę ją tb_DANE. Aby to zrobić, ustaw kursor w dowolnym miejscu tabeli i z menu Narzędzia tabel/ projektowanie w sekcji właściwości wpisz nazwę tb_DANE. Tak, jak na rysunku poniżej:

Prosty budżet domowy w Excelu - nazywanie tabeli

Teraz wystarczy już tylko zacząć wpisywać dane :). Tabele są o tyle cudowne, że powiększają się, gdy wpisujemy do nich kolejne dane. A jeszcze bardziej cudowne w nich jest to, że oparte na nich tabele przestawne aktualizują źródłowy zakres do rozmiaru tabeli.

W następnych artykułach będę mówiła o kategoriach wydatków. Niech was to jednak nie powstrzymuje przed rozpoczęciem wpisywania danych! Kategorie uzupełnicie później. Specjalnie publikuję ten wpis jeszcze w lipcu, byście mogli od sierpnia zacząć spisywanie wydatków 😉

A w najbliższych artykułach omówię krok po kroku, jak stworzyć:

1. słowniki, np. kategorie wydatków i
2. formuły w tabeli z danymi, ułatwiające wpisywanie wydatków.

Zachęcam do śledzenia cyklu i przede wszystkim do stworzenia swojego budżetu domowego. Jeśli macie ciekawe pomysły, przemyślenia na ten temat, koniecznie napiszcie w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa waszych opinii 🙂

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

10 komentarzy

  1. przydałoby się jeszcze swego rodzaju podsumowanie, a więc ile w tym miesiącu wydaliśmy na jedzenie, ile na książki, a ile na prąd
    poza tym, coś, czego mi brakuje w moim budżecie – sumowanie zaległych płatności. formuła, która spowoduje, że jeśli czegoś nie zapąłciłam (eh, życie), to mi to “przeskoczy” na nastepny miesiąc. i zsumuje się z wydatkiem za nastepny miesiąc właśnie.

    Reply
    • Witaj,

      oczywiście podsumowania będą. To, co teraz opisuję (i jeszcze będę, ponieważ trochę tego jest) to są arkusze pozwalające jedynie gromadzić dane. Niedługo jednak przejdę już do omawiania podsumowań/ analiz (tabelki, wykresy itp. ;).

      A czy mogłabyś podać przykład takiej “zaległej płatności”? Z tego co rozumiem, musisz wprowadzać do Excela dane, że należy coś zapłacić, aby potem być w stanie sprawdzić, czy zostało to już zapłacone. Opisz proszę szerze – to bardzo ciekawe zagadnienie.

      Pozdrawiam
      Malina

      Reply
    • no na przykład w sierpniu miałam zapłacić 100 zł za kablówkę. i nie zapłaciłam. zatem ta stówka automatycznie pojawia mi się we wrześniu. we wrześniu też nie zapłąciłam, więc w październiku już pojawi mi się 100 (sierpień)+100 (wrzesień)+100 (październik). wiesz, chodzi o to, żeby wiedzieć w razie czego jakie ma się w sumie zaległości.

      Reply
  2. A ja zamiast excela wolę program komputerowy który jest dedykowany pod prowadzenie budżetu domowego.
    Polecam wszystkim, zwłaszcza że program jest darmowy
    http://www.opiumsoft.pl/finanse-domowe

    Reply
    • Witaj Jurek,

      pewnie, jak Ci wygodnie 🙂 Chętnie zobaczę sobie ten program. Słyszałam też o Kontomierzu i Microsoft Money.

      Pozdrawiam
      Malina

      Reply
  3. A jak wygląda u Ciebie gromadzenie danych w skali roku? W tym jednym arkuszu zbierasz wszystkie przychody i wydatki czy dla każdego miesiąca masz osobny arkusz? 🙂

    Reply
    • Mam wszystko w jednym arkuszu – w tabeli danych. Właśnie o to chodzi w zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu – żeby potem móc łątwo analizować dane 🙂

      Reply
  4. rozumiem, że narazie tylko sie to wypełnia a program sambedzie podliczać/obliczac?

    Reply
  5. Bardzo ciekawy, sensowny artykuł. Właśnie mam zamiar zacząc panowac nad wydatkami.. Dziękuję za te pomocne wpisy.

    Reply
    • Sławek, super, bardzo się cieszę i życzę Ci powodzenia!

      Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *