fbpx

Przycisk opcji nie działa w chronionym arkuszu!

01.02.2019 | ECP2, Opcje

Czyli nie zawsze jest tak, jak nam się wydaje, a Excel prawdę Ci powie

Tworząc formularze w Excelu zazwyczaj chcemy je później ochronić, aby użytkownicy nic w nich nie napsuli. W tym celu korzystamy oczywiście z ochrony arkusza. Wszystko ładnie pięknie, natomiast gdy tę ochronę zakładamy, to… formularz nagle przestaje nam działać i pojawia się komunikat o chronionej komórce! Pokazuje to poniższy obrazek:

Ale czy to na pewno jest tak, że to formularz, a konkretnie formanty formularza, przestają działać? Dlaczego w takim razie Excel krzyczy, że komórka jest chroniona? Jest na to bardzo prosta odpowiedź, jednocześnie pokazująca, że często problem tkwi zupełnie gdzieś indziej, niż nam się wydaje.

Taki komunikat: Komórka lub wykres, które próbujesz zmienić, są w arkuszu chronionym. Aby wprowadzić zmianę, wyłącz ochronę arkusza. Może zostać wyświetlona prośba o wprowadzenie hasła pojawia się zawsze wtedy, gdy chcemy zmienić wartość zablokowanej komórki. Może tego na pierwszy rzut oka nie widać (i to nas myli!), ale faktycznie chcemy to tutaj zrobić.

Komunikat

Komunikat

Działa to tak: każdy formant formularza podpięty jest do komórki, która wyświetla wartość, oznaczającą wybór użytkownika (tzw. łącze komórki). W zależności od formantu – może to być inna wartość: liczba, PRAWDA/FAŁSZ. Na formatce komórki te ukryłam, ponieważ nie chciałam pokazywać userowi kuchni mojego formularza. Jednak po odkryciu wszystko wygląda tak:

Kuchnia

Kuchnia

Czyli user widzi tylko kolumny A:G, a cała kuchnia, łącznie z komórkami-łączami dla formantów, jest w pozostałych kolumnach. Są one ukryte, żeby user widział tylko to, co go interesuje. Natomiast formularz działa tak, że jeśli user zaznaczy, że jest np. kobietą – do żółtej komórki I4 zostanie wpisana jedynka (1). Jeśli wybierze mężczyznę – do tej samej komórki zostanie wpisana dwójka (2).

Identycznie działa wiek – tylko w komórce I12. User zaznacza opcję i, nawet o tym nie wiedząc, modyfikuje żółte komórki. I wszystko to działa, jeśli arkusz nie jest chroniony. Jeśli jednak założymy ochronę – żółte komórki, domyślnie zablokowane, stają się niemodyfikowalne. I to one powodują wygenerowanie wspomnianego wcześniej komunikatu. Gdyby komórki nie były podpięte do formantów – taki komunikat nie wyświetlałby się. Należy więc odblokować te komórki. Robimy to tak:

  1. Zdejmij ochronę arkusza, jeśli jest założona
  2. Zaznacz komórki, które mają być odblokowane (żółte)
  3. Wejdź do okienka Formatowanie komórki, które można wywołać skrótem klawiszowym Ctrl +1.
  4. Na karcie Ochrona, należy dla obu żółtych komórek, odznaczyć opcję Zablokuj:
Odblokowywanie komórki

Odblokowywanie komórki

Potem należy tylko jeszcze założyć ochronę na arkusz, czyli np. Recenzja/Chroń arkusz. Dopiero teraz wszystko będzie śmigać.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci tą poradą. Jeśli tak, albo jeśli znasz kogoś, komu informacje zawarte w tym artykule mogą się przydać – udostępnij proszę ten wpis. Na Facebooku, Messengerze czy po prostu mailem :). Będę Ci bardzo wdzięczna i ta osoba z pewnością też. W szkole na pewno tego nie uczyli, a w życiu się przydaje!

 

Prezentowany w tym wpisie, gotowy formularz możesz pobrać tutaj:

Malinowy Excel Pole opcji nie działa w chronionym arkuszu n dw.xlsx

A tutaj jest wersja wideo:

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

6 komentarzy

  1. Ochrona Arkusza to jeszcze nic, prawdziwy koszmar zaczyna się kiedy chcemy go udostępnić 🙂 To jest dopiero jazda 😀

    Odpowiedz
    • Hehe :). Excel i jego koszmary 😉

      Odpowiedz
  2. Właśnie spotkałem się z takim problemem, w niedawno przygotowywanym formularzu, odblokowałem zabezpieczenie samego obiektu formularza i po włączeniu ochrony arkusza otrzymywałem dokładnie ten komunikat. Nie mogłem zrozumieć na czym polega błąd. Nie przyszło mi do głowy, że to nie o zabezpieczenie obiektu chodzi ale o komórkę, z którą ten obiekt ma łącze. Taki banał, skupiłem się na obiekcie, a tak jak napisała Malina, problem był w innym miejscu. Świetna porada! Dziękuję.

    Odpowiedz
    • Damian, bardzo się cieszę 🙂

      Odpowiedz
  3. Malina, mam podobny kłopot ale z listą rozwijaną.
    ustawiam poprawność danych, wybieram zakres listy (w osobnym arkuszu)
    chronię arkusz
    działa i można wybierać
    ale….
    gdy zapisuje, zamykam plik. otwieram ponownie … nie działa wybieranie.
    odblokowuje, wchodzę na poprawność danych i… nie ma nic w kryterium poprawności, nic co ustawiałam
    magia???

    Odpowiedz
    • Hmmmm…. to bardzo dziwne zachowanie… A co jest źródłem listy rozwijanej? Zwykły zakres czy formuła? I jaką masz wersję Excela?

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *