fbpx

Wykonanie planu sprzedaży, czyli jaki to procent?

04.02.2013 | Analizy sprzedaży, ECP2

Częstą operacją, jaką wykonujemy w Excelu, jest obliczenie jakim procentem danej liczby jest inna liczba? Wykorzystujemy to na przykład wtedy, gdy chcemy się dowiedzieć, jakie jest wykonanie planu sprzedaży lub udział naszych akcji w akcjach firmy. W tym artykule pokażę, jak łatwo to obliczyć. Opisywać to będę na przykładzie wykonania planu sprzedaży.

Załóżmy, że mamy do czynienia z 10 regionami sprzedaży. Każdy z nich ma swój plan na 2012 rok. Naszym zadaniem jest określenie, na ile procent plan został wykonany.

Matematycznie wzór wygląda tak:

wykonanie planu = sprzedaż / plan

Wykonanie planu sprzedaży, czyli jaki to procent - formatka

W Excelu należy to zrobić w następujący sposób:

1. W komórce D3 wpisz następującą formułę:

=B3/C3

Zatwierdź enterem.

2. Skopiuj formułę do pozostałych komórek. Możesz to zrobić następująco:

  • przeciągnij czarny kwadracik w prawym dolnym rogu komórki D3, lub dwukliknij ten kwadracik, lub
  • skopiuj formułę w komórce D3 za pomocą skrótu klawiszowego ctrl + c, a następnie wklej ją do pozostałych komórek – za pomocą skrótu klawiszowego ctrl + v,

Powyższe metody, oprócz formuły, skopiują też formatowanie komórek – popraw więc formatowanie.

Istnieje sposób wprowadzania formuły do zakresu komórek, które nie ma wpływu na formatowanie. O tym sposobie możesz przeczytać tutaj.

Wykonanie planu sprzedaży, czyli jaki to procent - wynik, format ogólny

3. Formuła w wyniku da nam liczby całkowite (format ogólny). Wynik jest całkowicie poprawny (ponieważ np. 0,54 = 54%), jednak my chcemy wyświetlić wynik procentowy. Aby go uzyskać – zmień formatowanie komórek na procentowe. Możesz to zrobić, używając skrótu klawiszowego ctrl + shift + 5 lub klikając w ikonkę “%” na karcie Narzędzia główne w sekcji Liczba.

Wykonanie planu sprzedaży, czyli jaki to procent - format procentowy

Gotowe!

Od razu nasuwa się pytanie: “A jakie jest odchylenie od planu?” Kto był poniżej, a kto powyżej i o ile? Jak w łatwy, szybki i przede wszystkim czytelny sposób to pokazać? O tym możesz poczytać tutaj.

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

2 komentarze

  1. Witam,
    mam pytanie:) Mianowicie, mając takie dane jak: nazwa klienta, kwota udzielonego kredytu i marża jak wyliczyć zysk? Pozdrawiam!

    Reply
  2. Chętnie pomogę, jednak proszę o bardziej szczegółowy opis problemu.

    Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *