fbpx

Zmiany sprzedaży bez JEŻELI?

10.05.2018 | Analizy sprzedaży, ECP2

Czyli o funkcji WYBIERZ i ZNAK.LICZBY

W poprzednim wpisie pokazywałam nową funkcję w Excelu – WARUNKI. Świetna funkcja logiczna, która może być świetną alternatywą dla funkcji JEŻELI. Do wpisu nagrałam też film, który wrzuciłam na YouTube. Tamże właśnie Bill Szysz napisał coś, co było powodem powstania tego posta: pokazywany przeze mnie przypadek da się zrobić w ogóle bez funkcji JEŻELI. Przyznam, że nigdy nawet do głowy mi nie przyszło, żeby zrobić ten case inaczej niż JEŻELI, a tu proszę – podobno się da :).

No to wymyśliłam sposób i faktycznie – da się :). I o tym będzie dzisiaj.

Dane do zadania wyglądają identycznie, jak poprzednio: mamy dwie kolumny ze sprzedażą z 2 różnych lat i chcemy sprawdzić czy był między nimi wzrost sprzedaży, spadek czy może brak zmian. Oto formatka:

Formatka

Formatka

Zaczynamy…!

Żeby w pełni zrozumieć rozwiązanie tego case’a, najpierw przyjrzyjmy się 2 funkcjom, które posłużą do rozwiązania tego problemu: WYBIERZ i ZNAK.LICZBY.

Funkcja WYBIERZ

Ta funkcja wydaje się kompletnie bezużyteczna na pierwszy rzut oka, bo jedyne co robi, to wyświetla odpowiedni swój argument. Odpowiedni, czyli ten, który wskazał użytkownik. Jeśli mielibyśmy np. taką funkcję:

=WYBIERZ(2;"spadek";"brak zmian";"wzrost")

To funkcja dałaby w wyniku brak zmian. Zrobiłaby tak, ponieważ jej pierwszy argument ma wartość 2. Oznacza to dla niej, że ma wyświetlić wartość drugiego argumentu (pierwszy, czyli nasze 2, jest pomijane w tej wyliczance). Gdybyśmy chcieli wyświetlić “wzrost”, w pierwszym argumencie powyższej funkcji trzeba byłoby wyświetlić 3. I tak dalej…

Na razie wydaje się mało przydatna, ale moment 🙂

Funkcja ZNAK.LICZBY

Ta funkcja z kolei umie stwierdzić jaki jest znak wpisanej do jej argumentu liczby. Wynik zwraca w postaci:

  • -1 dla liczb ujemnych
  • 0 dla zera
  • 1 dla licz dodatnich

I to całe jej czary. W naszej sytuacji możemy za pomocą tej funkcji zbadać znak różnicy między sprzedażą 2017 i 2016, czyli schematycznie: ZNAK.LICZBY(sprz2017-sprz2016). Wyniki będą następujące: w przypadku…

  • spadku -> -1
  • braku zmian -> 0
  • wzrostu -> 1

A teraz sobie to wszystko połączymy…

Formuła docelowa

Pewnie już widzicie do czego zmierzam. Chcę użyć funkcji ZNAK.LICZBY, by ustaliła numer argumentu, który ma wyświetlić WYBIERZ. Problem jest jednak taki, że wybierz potrzebuje liczb naturalnych, określających jej argumenty, ale ZNAK.LICZBY takowych nie zwraca… Na szczęście jest prosty myk, żeby wybrnąć z tej sytuacji. Do wyniku funkcji ZNAK.LICZBY, w któej oczywiście zbadamy różnicę między sprzedażą 2017 i 2016, dodamy po prostu 2. Wtedy:

  • -1 –> 1
  • 0 –> 2
  • 1 –> 3

I bingo!

Jak to umieścimy w pierwszym argumencie funkcji WYBIERZ, to ta zwróci nam odpowiedni opis. Czyli mamy taką formułę:

=WYBIERZ(ZNAK.LICZBY(D4-C4)+2;"spadek";"brak zmian";"wzrost")

Efekt dostajemy identyczny, jak zagnieżdżonym JEŻELI, czy opisywaną przeze mnie ostatnio funkcją WARUNKI:

Wynik

Wynik

Fajne? Mi się bardzo podoba 🙂

Powiązane produkty:

  • WEBINAR: Jak zastąpić funkcję JEŻELI w Excelu? Nie zawsze, kiedy rozwiązanie excelowego problemu kojarzy nam się z funkcją JEŻELI – musimy jej używać. Jest szereg innych, często prostszych funkcji, które można użyć zamiast niej, choćby MIN czy MAX. Nie twierdzę oczywiście, że JEŻELI jest zła – wręcz przeciwnie: często jest ona jedynym wyjściem. Jednak nie zawsze i o tym jest webinar.

A tutaj plik z gotową formułą do pobrania:

MalinowyExcel Zmiany sprzedaży bez JEŻELI dw.xlsx

I wersja wideo:

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

6 komentarzy

  1. Za każdym razem poznaje nowe funkcje albo przypominam sobie tę o których już zapomniałem 🙂

    Reply
    • Ekstra, o to chodzi! )

      Reply
  2. Da się prościej.
    =D4-C4
    Format niestandardowy: “wzrost”;”spadek”;”brak zmian”

    Reply
    • Hehe, pewnie 🙂

      Reply
  3. Łojej! Zbyt skomplikowane. Wolę warunkować lub jeżelić. 🙂

    Reply
    • Hehe, też zadziała 🙂

      Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *