fbpx

Jak wyodrębnić numer kontrahenta z konta księgowego

09.01.2024 | ECP2, Księgowość, Operacje na tekście

Czyli o tym, jak wyciągnąć wartość po ostatnim myślniku-separatorze 

W tym artykule pokażę Ci dwa sposoby na wyodrębnienie tekstu, znajdującego się po ostatnim myślniku, będący separatorem w numerze konta księgowego. Takie konto zawiera kilka separatorów-myślników, jednak nie ma żadnej reguły, mówiącej o pozycji tych myślników – każdy może być w różnym miejscu. Jedyne, co wiemy, to to, że jest ich kilka, a wartość za ostatnim z nich, to numer kontrahenta, który chcemy wyodrębnić. 

Formatka wygląda następująco: 

Formatka

Na powyższym obrazie zaznaczyłam na czerwono wartości, które będziemy wyodrębniać. Brzmi skomplikowanie, ale na spokojnie poradzimy sobie z tym. Pokażę Ci 2 formuły: 

  1. Formuła korzystająca z funkcji TEKST.PO, funkcji dostępnej w Office 365 
  2. Formuła korzystająca z klasycznych funkcji, dla użytkowników starszych wersji Excela 

Do dzieła! 

Metoda 1: funkcja TEKST.PO 

Funkcja TEKST.PO idealnie nadaje się do naszego zadania, czy wyodrębnienia numeru kontrahenta, który znajduje się w numerze konta księgowego po ostatnim myślniku. 

W tej sytuacji myślnik jest separatorem, których niestety w każdym koncie może być różna liczba. Niestety więc nie można po prostu wskazać, żeby został wyciągnięty tekst po trzecim myślniku, co byłoby najłatwiejsze. Na szczęście, dzięki funkcji TEKST.PO, wyodrębnienie ostatniego, czyli pierwszego od końca, jest równie łatwe. 

Wystarczy do tego jedna funkcja: 

=TEKST.PO(D4;"-";-1) 

I finito 😊. Wynik wygląda tak:

Wynik funkcji TEKST.PO

Minus tej metody wciąż jest taki, że ta genialna funkcja =TEKST.PO(D4;”-“;-1) TEKST.PO, jest dostępna w wersji subskrypcyjnej Excela, czyli 365. Zatem starsze wersje po prostu jej nie zrozumieją i zwrócą błąd. Dlatego poniżej pokazuję Ci przykładowy sposób na zrobienie tego samego klasycznymi funkcjami. 

Metoda 2: klasyczne funkcje tekstowe 

Pokażę Ci moją ulubioną metodę na poradzenie sobie z taką sytuacją i będzie to „rozstrzelenie” tekstów, znajdujących się między separatorem, u nas myślnikiem -. 

Trik polega na tym, aby zamienić myślnik na dużo-spacji. Dużo spacji, czyli np. 20. Zakładam bowiem, że numer mojego konta księgowego nie będzie dłuższy niż 20. Jeśli by był – warto dać tutaj taką liczbę, aby na pewno była większa niż ten numer. Tak na wszelki wypadek 😉. 

Do zamiany myślnika na spacje użyjemy funkcji PODSTAW: 

=PODSTAW(D4;"-";POWT(" ";20)) 

Zauważ, że zamiast ręcznie pisać 20 spacji, użyłam funkcji POWT, która umie powtórzyć dany tekst określoną liczbę razy. Jest to fajna metoda dla leniwych, którym nie chce się pisać tych 20 spacji, a jednocześnie bardziej przyszłościowa, gdybyśmy mieli jakieś długaśne teksty, których znaków nie chciałoby nam się liczyć. 

Efekt tej formuły jest następujący: 

Efekt po podstawieniu spacji

Zobacz, że teraz bez problemu możemy zastosować zwykłą funkcję prawy, np. na 20 znaków (na pewno zahaczymy numer kontrahenta i na pewno nie dojedziemy do poprzedniego numeru): 

=PRAWY(PODSTAW(D4;"-";POWT(" ";20));20) 

Efekt jest teraz taki: 

Efekt po zastosowaniu funkcji PRAWY

Mamy więc teraz niepotrzebne spacje. Na szczęście do tego idealnie nadaje się funkcja USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY, w którą po prostu wrzucimy wszystko, co do tej pory napisaliśmy: 

=USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY(PRAWY(PODSTAW(D4;"-";POWT(" ";20));20)) 

I voila! Oto wynik: 

Wynik po zastosowaniu funkcji klasycznych

Obie metody super – pierwsza banalnie prosta, a druga niezmiernie pomysłowa 😉. 

Plik do pobrania:

https://malinowyexcel.pl/wp-content/uploads/2024/01/MalinowyExcel-Tekst.Po-DW.xlsx

I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

2 komentarze

  1. Świetny artykuł i film 🙂

    Reply
    • Bardzo się cieszę, zę CI się podobały!

      Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *