Czyli dlaczego warto korzystać z prawidłowego zakresu danych i co dalej z nim robić?
Jakiś czas temu opublikowałam na blogu TEN WPIS, a raczej film na Youtoubie, w którym pokazywałam formułę tablicową obliczającą czas pracy w projektach. Jak to formuła tablicowa – skomplikowana sama w sobie. Ale dało radę.
Natomiast pojawiła się potrzeba rozszerzenia funkcjonalności tabeli gromadzącej dane, a co za tym idzie – formuły. Chodziło o to, że jedne pracownik może pracować jednego dnia w kilku projektach. Czyli w jednej rubryce (dziennej), trzeba było jakoś umieścić dane o kilku projektach.
„O rety!” – pomyślałam. „Co to za monstrum wyjdzie! Funkcje VBA mi najłatwiej stworzyć do tego, albo megaskomplikowaną formułę tablicową…”
„O nie! Nie będę się tak męczyć. To przerost formy nad treścią!” myślałam dalej :).
Zobacz, była taka tabelka:
Gdzie A1, A2 itp. to nazwy projektów, a liczba przed nimi – czas pracy. A chodzi o to, żeby było np.: 4A1; 3A2; 1A3.
Da się prościej. Tylko trzeba przerobić koncepcję.
Dlaczego przerobić powyższą koncepcję? Ponieważ łączy ona dane z analizą tych danych. Danych mamy tutaj dużo: pracownik, czas pracy, nazwa projektu (albo nawet kilka!). Nie ma gdzie tego umieścić w tej tabeli. Jest to sygnał, że trzeba szukać innego rozwiązania. Zmienić koncepcję.
A koncepcja jest taka:
ODDZIEL DANE OD ANALIZY
Na schemacie wygląda to tak:
Dane najlepiej przechowywać w prawidłowym zakresie danych, który wymuszany jest przez obiekt tabela, a analiza w tym przypadku to po prostu tabela przestawna. Daje nam ona mnóstwo możliwości konkretnej analizy danych.
Na poniższym filmie pokazuję jak i co po kolei robimy. Dane tworzę od zera, analizę też :).
Powiązane produkty
- Kurs online Excel w codziennej pracy – mój autorski kurs online o Excelu, podczas którego poukładasz sobie wiedzę z Excela, poznasz jego FUNDAMENTY i mam nadzieję, że polubisz go :). A z pewnością przyspieszysz swoją pracę z tym programem!
- O obiekcie tabela słów kilka – podczas tej lekcji pokazuję czym jest obiekt tabela w Excelu i dlaczego warto z niego korzystać. Daje nam on ogromne możliwości dynamizowania naszych arkuszy, a wiele nowych funkcjonalności Excela wręcz wymaga przechowywanie danych w tymże obiekcie (np. Power Query). Must have każdego użytkownika Excela!
- Tabele przestawne – wprowadzenie – podczas tej lekcji opowiadam o tworzeniu klasycznych tabel przestawnych od podstaw. Jak powinien wyglądać zakres danych? Co, jak i gdzie ułożyć, aby otrzymać czytelny i ładny raport, jakiego potrzebujemy (albo szef potrzebuje;))? Na te pytania odpowiadam podczas tego webinaru.
0 komentarzy