fbpx

Oddziel dane od analizy!

30.03.2020 | Czas pracy, ECP2, HR, Tabele, Tabele przestawne

Czyli dlaczego warto korzystać z prawidłowego zakresu danych i co dalej z nim robić?

Jakiś czas temu opublikowałam na blogu TEN WPIS, a raczej film na Youtoubie, w którym pokazywałam formułę tablicową obliczającą czas pracy w projektach. Jak to formuła tablicowa – skomplikowana sama w sobie. Ale dało radę.

Natomiast pojawiła się potrzeba rozszerzenia funkcjonalności tabeli gromadzącej dane, a co za tym idzie – formuły. Chodziło o to, że jedne pracownik może pracować jednego dnia w kilku projektach. Czyli w jednej rubryce (dziennej), trzeba było jakoś umieścić dane o kilku projektach.

“O rety!” – pomyślałam. “Co to za monstrum wyjdzie! Funkcje VBA mi najłatwiej stworzyć do tego, albo megaskomplikowaną formułę tablicową…”

“O nie! Nie będę się tak męczyć. To przerost formy nad treścią!” myślałam dalej :).

Zobacz, była taka tabelka:

Pierwotna tabelka

Pierwotna tabelka

Gdzie A1, A2 itp. to nazwy projektów, a liczba przed nimi – czas pracy. A chodzi o to, żeby było np.: 4A1; 3A2; 1A3.

Da się prościej. Tylko trzeba przerobić koncepcję.

Dlaczego przerobić powyższą koncepcję? Ponieważ łączy ona dane z analizą tych danych. Danych mamy tutaj dużo: pracownik, czas pracy, nazwa projektu (albo nawet kilka!). Nie ma gdzie tego umieścić w tej tabeli. Jest to sygnał, że trzeba szukać innego rozwiązania. Zmienić koncepcję.

A koncepcja jest taka:

ODDZIEL DANE OD ANALIZY

Na schemacie wygląda to tak:

Koncepcja

Koncepcja

Dane najlepiej przechowywać w prawidłowym zakresie danych, który wymuszany jest przez obiekt tabela, a analiza w tym przypadku to po prostu tabela przestawna. Daje nam ona mnóstwo możliwości konkretnej analizy danych.

Na poniższym filmie pokazuję jak i co po kolei robimy. Dane tworzę od zera, analizę też :).

 

 

Powiązane produkty

  • Kurs online Excel w codziennej pracy – mój autorski kurs online o Excelu, podczas którego poukładasz sobie wiedzę z Excela, poznasz jego FUNDAMENTY i mam nadzieję, że polubisz go :). A z pewnością przyspieszysz swoją pracę z tym programem!
  • O obiekcie tabela słów kilka – podczas tej lekcji pokazuję czym jest obiekt tabela w Excelu i dlaczego warto z niego korzystać. Daje nam on ogromne możliwości dynamizowania naszych arkuszy, a wiele nowych funkcjonalności Excela wręcz wymaga przechowywanie danych w tymże obiekcie (np. Power Query). Must have każdego użytkownika Excela!
  • Tabele przestawne – wprowadzenie – podczas tej lekcji opowiadam o tworzeniu klasycznych tabel przestawnych od podstaw. Jak powinien wyglądać zakres danych? Co, jak i gdzie ułożyć, aby otrzymać czytelny i ładny raport, jakiego potrzebujemy (albo szef potrzebuje;))? Na te pytania odpowiadam podczas tego webinaru.

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest