• Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu
    Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Oddziel dane od analizy!

Czyli dlaczego warto korzystać z prawidłowego zakresu danych i co dalej z nim robić?

Jakiś czas temu opublikowałam na blogu TEN WPIS, a raczej film na Youtoubie, w którym pokazywałam formułę tablicową obliczającą czas pracy w projektach. Jak to formuła tablicowa – skomplikowana sama w sobie. Ale dało radę.

Natomiast pojawiła się potrzeba rozszerzenia funkcjonalności tabeli gromadzącej dane, a co za tym idzie – formuły. Chodziło o to, że jedne pracownik może pracować jednego dnia w kilku projektach. Czyli w jednej rubryce (dziennej), trzeba było jakoś umieścić dane o kilku projektach.

“O rety!” – pomyślałam. “Co to za monstrum wyjdzie! Funkcje VBA mi najłatwiej stworzyć do tego, albo megaskomplikowaną formułę tablicową…”

“O nie! Nie będę się tak męczyć. To przerost formy nad treścią!” myślałam dalej :).

Zobacz, była taka tabelka:

Pierwotna tabelka

Pierwotna tabelka

Gdzie A1, A2 itp. to nazwy projektów, a liczba przed nimi – czas pracy. A chodzi o to, żeby było np.: 4A1; 3A2; 1A3.

Da się prościej. Tylko trzeba przerobić koncepcję.

Szukasz szkolenia z Excela dla HR?

Mogę je dla Ciebie poprowadzić tradycyjnie lub on-line

Najbliższy termin: 21-22 lipca 2020
Zobacz szczegóły

Dlaczego przerobić powyższą koncepcję? Ponieważ łączy ona dane z analizą tych danych. Danych mamy tutaj dużo: pracownik, czas pracy, nazwa projektu (albo nawet kilka!). Nie ma gdzie tego umieścić w tej tabeli. Jest to sygnał, że trzeba szukać innego rozwiązania. Zmienić koncepcję.

A koncepcja jest taka:

ODDZIEL DANE OD ANALIZY

Na schemacie wygląda to tak:

Koncepcja

Koncepcja

Dane najlepiej przechowywać w prawidłowym zakresie danych, który wymuszany jest przez obiekt tabela, a analiza w tym przypadku to po prostu tabela przestawna. Daje nam ona mnóstwo możliwości konkretnej analizy danych.

Na poniższym filmie pokazuję jak i co po kolei robimy. Dane tworzę od zera, analizę też :).

 

 

Powiązane produkty

  • Kurs online Excel w codziennej pracy – mój autorski kurs online o Excelu, podczas którego poukładasz sobie wiedzę z Excela, poznasz jego FUNDAMENTY i mam nadzieję, że polubisz go :). A z pewnością przyspieszysz swoją pracę z tym programem!
  • O obiekcie tabela słów kilka – podczas tej lekcji pokazuję czym jest obiekt tabela w Excelu i dlaczego warto z niego korzystać. Daje nam on ogromne możliwości dynamizowania naszych arkuszy, a wiele nowych funkcjonalności Excela wręcz wymaga przechowywanie danych w tymże obiekcie (np. Power Query). Must have każdego użytkownika Excela!
  • Tabele przestawne – wprowadzenie – podczas tej lekcji opowiadam o tworzeniu klasycznych tabel przestawnych od podstaw. Jak powinien wyglądać zakres danych? Co, jak i gdzie ułożyć, aby otrzymać czytelny i ładny raport, jakiego potrzebujemy (albo szef potrzebuje;))? Na te pytania odpowiadam podczas tego webinaru.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli TAK, zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia
o o nowościach na blogu.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach na tym blogu. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać (szczegóły).

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *