fbpx

Regiony alfabetycznie w tabeli przestawnej?

27.06.2017 | Tabele przestawne

Czyli sortowanie list niestandardowych w tabeli przestawnej

Excel doskonale zna nazwy i kolejność np. dni tygodni czy miesięcy. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w dowolną komórkę dowolny dzień tygodnia i przeciągnąć ten wpis do kolejnych komórek. Excel tę kolejność zna, ponieważ ma zdefiniowane listy niestandardowe, które o tym mówią. Mało tego – my użytkownicy możemy stworzyć swoje własne listy, np. z działami naszej firmy, czy regionami sprzedaży (opisywałam to tutaj). Natomiast jak już chcemy nasze dane posortować według np. dni tygodnia – Excel głupieje i sam z siebie tego nie zrobi. Trzeba zastosować metodę, którą opisywałam tutaj. Natomiast już w tabelach przestawnych Excel sobie “przypomina”, że przecież zna kolejność dni tygodnia i sam z siebie sortuje według nich tabelę przestawną. Bez naszej ingerencji. Problem jednak pojawia się, gdy nie chcemy, aby tak sortował, ponieważ akurat kolejność naszych regionów sprzedaży chcemy mieć w tym wypadku alfabetyczną …

Takie coś chciała jedna z uczestniczek szkolenia Excel w HR, które prowadziłam. Przyznam, że nie wiedziałam tego od tak i chwilkę pogrzebałam… Odpowiedź okazała się bardzo prosta. Zobaczcie sami!

Czyli załóżmy, że przedstawiamy wynagrodzenia pracowników w regionach naszej firmy i w naszym Excelu mamy zdefiniowaną listę niestandardową: Wschód, Zachód, Północ, Południe.

Tabela przestawna przedstawiająca te dane, wygląda tak:

Sortowanie domyślne

Sortowanie domyślne

Zauważ, że regiony są posortowane dokładnie tak, jak lista niestandardowa. Aby jednak posortować je alfabetycznie, należy:

1. Kliknąć w dowolnym miejscu tabeli przestawnej prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać Opcje tabeli przestawnej.

2. Pojawi się okienko jak na obrazku i z niego wybieramy zakładkę Sumy i filtry i odznaczamy opcję Użyj list niestandardowych podczas sortowania:

Potrzebna opcja

Potrzebna opcja

Żeby posortować tabelę przestawną według regionu, wystarczy teraz ustawić się w dowolnej komórce tego pola w tabeli (np. K6) i kliknąć jeden z dwóch przycisków sortowania na karcie Dane (A->Z, Z->A).

I to tyle. Cała filozofia. Efekt jest taki:

Wynik

Wynik

Pliku do pobrania nie zamieszczam, bo nie ma co z niego kopiować 🙂 Tutaj tylko ustawiamy opcję. Natomiast film tradycyjnie jest:

Powiązane artykuły:

  • Tworzenie listy niestandardowej
  • Sortowanie list niestandardowych np. dni tygodnia

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest