fbpx

Prosta lista zadań dzięki polu wyboru (CheckBox)

29.10.2024 | ECP2, Formatowanie warunkowe, Formuły i funkcje, Opcje

Celem jest stworzenie listy zadań: jeśli zadanie jest wykonane, to chcemy mieć możliwość odhaczenia go. Wtedy też ma zostać ono skreślone na liście zadań i powiększyć się pasek postępu, informujący o procencie wykonanych zadań. Efekt ma być taki: 

Lista zadań

No to do dzieła! 

1. Wstawianie checkboxa

Mamy do dyspozycji obiekt tabela (o nazwie tbZadania) z dwiema kolumna: Wykonane i Zadanie. W kolumnie Wykonane będzie checkbox, a w drugiej – nazwa zadania do wykonania. O tak: 

Formatka

Aby do kolumny Wykonane wstawić checkbox, należy zaznaczyć komórki tej kolumny i z menu Wstawianie wybrać Pole wyboru. Efekt będzie następujący:

Wstawione checkboxy

Pamiętaj, że kolor checkboxów możesz zmienić tak, jak każdy tekst w komórce, czyli np. korzystając z przycisku kolorowania czcionki na karcie Narzędzia główne. 

Checkboxy są już gotowe do działania! Jeśli na nie klikniesz, to zaznaczą się, a jeśli są już zaznaczone – odznaczą. 

Zauważ, że komórka zawierająca zaznaczony checkbox ma wartość PRAWDA, a odznaczony – wartość FAŁSZ. O tak: 

Wartości checkboxów

 

Mając to na uwadze, możemy jechać dalej. 

 

2. Skreślanie wykonanych zadań 

Teraz, aby zaznaczenie checkboxa powodowało skreślenie zadania na liście, użyjemy formatowania warunkowego. Formatować będziemy komórki w kolumnie Zadanie, więc zaznaczmy tę kolumnę i przejdźmy do formatowania warunkowego: Narzędzia główne → Formatowanie warunkowe → Nowa reguła → Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować. W okienku Formatowanie warunkowe wpisz następującą, arcy-skomplikowaną 😉, formułę: 

=B5 

Pamiętaj, że jeśli checkbox jest zaznaczony, to ta komórka, B5, będzie miała wartość PRAWDA, a zatem formatowanie warunkowe będzie działało. Jeśli ma wartość FAŁSZ, czyli checkbox jest odznaczony, formatowanie warunkowe nie zadziała. 

Następnie wybierz takie formatowanie, jakie chcesz zastosować w przypadku wykonanego zadania. U mnie jest to skreślony, pochylony i szary tekst: 

Formatowanie warunkowe tekstu

 

A oto efekt: 

Sformatowany tekst

 

3. Formatowanie checkboxa

Teraz warto sformatować sam checkbox. Jeśli jest zaznaczony – chcę, aby był szary.

Zaznacz więc kolumnę Wykonane i przejdź do Narzędzia główne → Formatowanie warunkowe → Nowa reguła → Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować.

Tutaj formuła będzie identyczna:

=B5

Ale formatowanie inne, ponieważ nie będziemy nic przekreślać ani pochylać:

Formatowanie warunkowe checkboxa

 

I wynik jest następujący: 

Sformatowany checkbox

 

4. Pasek postępu wykonanych zadań (progress bar) 

To teraz wisienka na torcie, czyli graficzna reprezentacja wykonanych zadań w postaci paska postępu. Znowu wykorzystamy tutaj formatowanie warunkowe. 

Pasek progresu umieszczę w komórce B3 nad tabelą. W tej komórce wpiszemy więc formułę, wyliczającą procent wykonanych zadań. O taką: 

=SUMA(tbZadaniaYT[Wykonane]*1)/ILE.NIEPUSTYCH(tbZadaniaYT[Wykonane]) 

Zauważ, że funkcja SUMA sumuje kolumnę Wykonane tabeli i mnoży ją razy 1. Robi to po to, aby przekonwertować wszystkie wartości PRAWDA na 1, a FAŁSZ na zera. Potem podsumuje wynik i wyjdzie prawidłowa liczba. 

Funkcja ILE.NIEPUSTYCH (ang. COUNTA) natomiast liczy, ile komórek jest zapełnionych, nieważne jaką wartością. 

W wyniku otrzymujemy więc prosty procent, który będziemy formatować. Pamiętaj, że procenty to liczby od 0 do 1. Te liczby będą więc wyznaczały nam granice formatowania warunkowego. 

Mając zaznaczoną komórkę B3 wejdź do Narzędzia główne → Formatowanie warunkowe → Paski danych i wybierz pasek, który Ci się najbardziej podoba. 

Excel automatycznie wstawi go do komórki. Wynik nie jest jednak tym, co potrzebujemy. 

Będziemy więc edytować regułę formatowania warunkowego. Wejdź zatem do Narzędzia główne → Formatowanie warunkowe → Zarządzaj regułami, wybierz regułę z paskiem postępu i kliknij Edytuj. Następnie ustaw wartości minimalną i maksymalną na Liczba. Dla wartości minimalnej wpisz zero, a dla maksymalnej – jeden. O tak: 

Formatowanie warunkowe paska postępu

 

Efekt wszystkiego jest następujący: 

Lista zadań

 

Voila! 


Plik do pobrania:

https://malinowyexcel.pl/wp-content/uploads/2024/10/MalinowyExcel-CheckBox-Lista-zadan-DW.xlsx

 

I film na Youtubie, gdzie pokazuję powyższe rozwiązanie:

 

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *