Czyli o formantach formularza…
Załóżmy, że chcemy wpisywać do arkusza 2 liczby, których suma zawsze wynosi 50. Obie te liczby chcemy wpisywać za pomocą takiego suwaka, jak na formatce:
Problem jest jednak taki, że suwak może zmienić tylko wartość jednaj komórki, a nie dwie. Na szczęście ze względu na to, że suma tych liczb zawsze ma dać w wyniku 50, wystarczy, że wpiszemy do arkusza jedną z nich, a druga zostanie wyliczona. Dzięki temu za pomocą suwaka wpiszemy wartość tylko do jednej komórki. Problem solved!
Teraz tylko pytanie, jak to zrobić technicznie?
Wstawianie suwaka
Zacznijmy od wstawienia suwaka, czy raczej paska przewijania, jak to się oficjalnie nazywa ;). Aby to zrobić, należy na karcie Deweloper (tutaj pokazuję jak go dodać), w sekcji formanty, nacisnąć przycisk Wstaw i wybrać z niego Pasek przewijania:
A potem prace plastyczno-techniczne, czyli ręczne rysowanie suwaka takiego, jaki chcemy.
Kolejna sprawa to ustawianie jego właściwości. Czyli klikamy prawym przyciskiem myszy na suwak i z menu kontekstowego wybieramy Formatuj formant.
Wejdziemy do okienka Formatownaie formantu i tam, w zakładce Kontrolka, wybieramy:
- Wartość maksymalna: 50
- Zmiana przyrostowa: 1 (czuli o ile ma się zwiększyć/zmniejszyć wartość, gdy user kliknie w strzałki suwaka)
- Łącze komórki: $D$5 (wskazujemy tę komórkę, do której ma zostać wpisana wartość wybrana za pomocą suwaka)
Wygląda to tak:
Po zatwierdzeniu przyciskiem OK nasz suwak będzie pięknie śmigał.
Formuła, licząca drugą wartość
Teraz pozostaje już napisanie formuły, która liczy drugą wartość. Wpiszemy ją do komórki D6:
=50-D5
Czyli od stałej wartości 50 (mogę ją wpisać z palca lub odwołać się do komórki, która ją zawiera) odejmujemy tę wpisaną przez suwak. That’s it!
PS TO chyba najbardziej skomplikowana formuła, jaką zamieściłam na blogu 😉
Teoretycznie mogłabym na tym zakończyć, ale aż się prosi tutaj, aby ochronić ten arkusz, żeby user na np. nie popsuł formuł albo nie skasował suwaka (przydałoby się też ustawić sprawdzanie poprawności danych, jakby postanowił ręcznie wpisać wartość, ale już bez przesady :)).
Ochrona arkusza
Żeby umożliwić userowi, a konkretnie suwakowi, zmianę tylko komórki D5, należy założyć na arkusz ochronę (reszta komórek i suwak! mają być zablokowane do edycji). Zanim jednak to zrobimy, ustawmy tej komórce możliwość edycji. Domyślnie bowiem każda komórka w Excelu jest zablokowana do edycji, gdy arkusz jest chroniony. My akurat chcemy pozwolić na modyfikację komórki D5, więc w tym celu wchodzimy do formatowania tej komórki (Ctrl + 1). Tak formatowania.
I tam, w zakładce Ochrona wystarczy odznaczyć checkbox Zablokuj:
Warto również w komórce D7 ukryć formułę. Tak na wszelki wypadek, żeby user nie zauważył tego skomplikowanego obliczenia matematycznego :). Żeby to zrobić też należy wejść do formatowania komórki, natomiast zaznaczyć oba checkboxy: Zablokuj i Ukryj:
Ukrycie formuły spowoduje, że nawet jak user zaznaczy komórkę, to w pasku formuły nie zobaczy jaka tam jest formuła. Awesome!
Żeby zadziałało, trzeba teraz ochronić arkusz, czyli np. menu Recenzja/Chroń arkusz. BTW: hasło jest opcjonalne.
I to wszystko :). Pomogłam?
Tutaj znajdziesz plik do pobrania:MalinowyExcel Suwak zmienia 2 wartości jednoczesnie dw.xlsx
A tutaj film wideo z prezentacją powyższych zagadnień krok po kroku:
0 komentarzy