fbpx

Zero zamiast ujemnego podatku – alternatywa dla funkcji JEŻELI

11.01.2017 | ECP2, HR, Księgowość, Podatki, Wynagrodzenie

Nowy rok nadszedł, a wraz z nim rozliczenia roczne podatków, wypełnianie PIT-ów itp. Pisałam już na blogu o funkcji, która może pomóc w rozliczeniu PIT-u, kiedy mamy wiele różnych PIT-ów 11, czyli uzyskujemy przychody z kilku źródeł/umów. Dziś napiszę o kolejnej takiej funkcji. Przy okazji poruszę techniczny temat, jakim jest zastępowanie liczby ujemnej zerem. W sytuacji podatkowej ma to zastosowanie, gdy z rozliczenia wyjdzie nam ujemny podatek. Takiego oczywiście nie płacimy, więc przy uzupełnianiu PIT-u będziemy wpisujemy zero. Pierwszym rozwiązaniem które się nasuwa jest funkcja JEŻELI. Oczywiście funkcja zadziała, jednak powiem Wam, że strasznie mnie ona denerwuje w tym zastosowaniu, ponieważ muszę dwa razy pisać to samo. W tym wpisie przedstawię więc alternatywne rozwiązanie: co zrobić, aby zamiast liczby ujemnej wpisać zero bez użycia funkcji JEŻELI.

Poniżej uproszczona tabelka przedstawiająca przychody, koszty, podstawę podatku oraz należny podatek. Wszędzie tam, gdzie podatek jest ujemny – chcę wyświetlić zero. Jeśli jest dodatni – chcę wyświetlić wartość tego podatku.

Alternatywa dla JEŻELI - formatka

Formatka

Wersja z JEŻELI

Uprościmy sobie sytuację i policzymy podatek po prostu jako 18% od podstawy podatku. Oczywiście jak pomnożymy liczbę ujemną przez 18% (komórka D1) – również otrzymamy liczbę ujemną. Tego nie chcemy. Czyli tutaj, zamiast liczby ujemnej chcemy w wyniku dostać zero. Zatem formuła w kolumnie Podatek, konkretnie w komórce D4, może wyglądać tak (wersja z JEŻELI):

=JEŻELI(C4<0;0;C4*$D$1)

Oczywiście otrzymamy poprawny wynik (zaokrąglimy na koniec). Tylko zobaczcie: C4 muszę napisać aż 2 razy (tutaj jeszcze pół biedy, ale jakbym miała np. jakieś obliczenie do wykonania, to już gorzej). To właśnie mnie strasznie denerwuje w tym rozwiązaniu.

Zobaczmy więc drugą opcję…

Alternatywa dla JEŻELI

Alternatywą do JEŻELI jest… funkcja MAX. Prościutka, wszystkim znana MAX. Kto by pomyślał 😉 Na szkoleniach zawsze jak omawiam tę funkcję, to dla wszystkich jest prosta i oczywista. Faktycznie tak jest. Jednak mało osób używa jej w innym zastosowaniu niż proste wybieranie największej wartości z jakiegoś zakresu liczb. My oczywiście zrobimy to samo, bo do tego służy w końcu ta funkcja 🙂

Jak już wspomniałam, funkcja MAX wybiera największą wartość z danego zbioru liczb. Jak więc ma do wyboru 7 i 98, to wybierze 98. Jak ma do wyboru -9 i 16, to wybierze 16. Jak ma do wyboru -340 i 0, to wybierze zero. A jak ma do wyboru 786 i 0, to wybierze 786. Tyle. W naszej sytuacji podatkowej, możemy jej dać do wyboru zero (z palca) i wynik mnożenia 18% * podstawa podatku. Wybierze ona zawsze większą z tych wartości. Jeśli podatek będzie ujemny – zero będzie większe. Jeśli dodatni – podatek będzie większy. Cała filozofia.

Zobaczcie jak to wygląda w formule:

=MAX(0;C4*$D$1)

Wynik otrzymamy dokładnie ten sam, co w przypadku funkcji JEŻELI, ale przynajmniej nie będziemy się powtarzać, a sama funkcja zadziała szybciej (choć akurat szybkość dizałania tutaj nie jest krytyczna).

Ponieważ w wyniku dostaniemy należny podatek, wynik należy zaokrąglić do pełnych złotych matematycznie, czyli wrzucimy wszystko w funkcję ZAOKR:

=ZAOKR(MAX(0;C4*$D$1);0)

Otrzymujemy taki wynik:

Alternatywa dla JEŻELI - wynik

Wynik

Podobny trik można zastosować do wszelkich limitów np. kosztów uzyskania przychodu. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Jest jedno ograniczenie tej metody. Możesz o nim przeczytać tutaj.

Powiązane produkty:

 • WEBINAR: Jak zastąpić funkcję JEŻELI w Excelu? Nie zawsze, kiedy rozwiązanie excelowego problemu kojarzy nam się z funkcją JEŻELI – musimy jej używać. Jest szereg innych, często prostszych funkcji, które można użyć zamiast niej, choćby MIN czy MAX. Nie twierdzę oczywiście, że JEŻELI jest zła – wręcz przeciwnie: często jest ona jedynym wyjściem. Jednak nie zawsze i o tym jest webinar.

A póki co plik do pobrania i filmik poniżej:

Plik do pobrania:
MalinowyExcel_Podatek-zero zamiast ujemnych dw.xlsx

 

 

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

12 komentarzy

 1. Wpis jak zawsze świetny. Ja zawsze używałem funkcji jeżeli, teraz zaczne używać funkcji max. Jest jednak jedno “ale”. Niestety w Polsce podatek dochodowy wynosi 19, a nie 18:(

  Reply
  • Cieszę się 🙂
   Z tym podatkiem to zależy jaki 😉 Liniowy – tak, 19% 😉 Ale mniejsza z tym – można sobie zmienić i będzie jaki potrzebujesz 😉

   Reply
 2. Super alternatywa dla JEŻELI 🙂
  Formułka krótka, lekka i zgrabna, przyda się wielokrotnie.
  Dzięki!

  Reply
  • Prawda?:> Też ją uwielbiam i ostatnio namiętnie stosuję 🙂

   Reply
 3. Super blog. Dziś już dwa razy wykorzystałam Twoje podpowiedzi. Najbardziej ucieszyłam się z tej alternatywy dla jeżeli, bo samo jeżeli gryzło się w formule. Dzięki! Pozdrawiam

  Reply
  • Hej Malwina 🙂 Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że moje podpowiedzi Ci się przydają 🙂

   Reply
 4. Uzylam do zupelnie innej rzeczy, ale gdyby nie ten wpis pewnie meczylabym sie jeszcze jakis czas. Dziekuje! 🙂

  Reply
  • Super, bardzo się cieszę!

   Reply
 5. Super pomocne! Bardzo dziękuję:)

  Reply
  • Bardzo się cieszę 🙂

   Reply
 6. A ja mam taki cos chce formule taką.jezęli wynik wynosi 0 to do obliczen np wez 1?

  Reply
  • Hej. Ja bym napisała dokładnie taką funkcję JEŻELI, jak opisujesz 🙂

   Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest