fbpx

Jak ustalić numer kwartału?

03.10.2017 | Analizy sprzedaży, Daty i czas, ECP2, HR, Księgowość

Czyli trochę o funkcji ZAOKR.GÓRA i WYBIERZ

Excel oferuje nam mnóstwo funkcji daty i czasu. Wystarczy tylko, że w prawidłowy sposób (tutaj dowiesz się jak) wpisać datę i użyć odpowiedniej funkcji, aby dowiedzieć się np. jaki miesiąc czy dzień tygodnia jest w tej dacie.

Inaczej sytuacja wygląda z kwartałem. Nie ma dedykowanej funkcji, która określa kwartał w tak prosty sposób, jak np. wspomniany rok. Sami więc musimy sobie z tym poradzić i taki sposób wymyślić. Na szczęście jest to bardzo proste i w dzisiejszym wpisie pokażę Ci na to 2 sposoby.

Malinowy Excel Jak ustalić kwartał w Excelu


Oto formatka:

Formatka

Formatka

Ustalenie miesiąca

Pierwszym krokiem będzie ustalenie miesiąca. Z tym Excel radzi sobie świetnie – jest do tego gotowa funkcja MIESIĄC. Jej jedynym argumentem jest data, z której miesiąc ma być wyliczony.

Wykorzystamy kolumnę pomocniczą, w której wpiszemy taką formułę (komórka C4):

=MIESIĄC(B4)

Po skopiowaniu w dół mamy informację o miesiącu każdej daty. Teraz pora na ustalenie kwartału i pokażę 2 sposoby, którymi można to zrobić. Jeśli masz pomysł na jeszcze inny – napisz w komentarzu, chętnie się dowiem 🙂

Ustalanie miesiąca

Ustalanie miesiąca

Ustalenie kwartału – funkcja ZAOKR.GÓRA

Ta metoda zakłada, że każdy miesiąc ma w sobie w pewien sposób zaszytą informację o kwartale. To znaczy, jak numer miesiąca podzielimy przez 3 i wynik zaokrąglimy w górę (do pełnych liczb) – otrzymamy numer kwartału.

Idąc za tą logiką, nasza formuła wygląda następująco (komórka D4):

=ZAOKR.GÓRA(C4/3;0)

I wyniki otrzymujemy takie:

Ustalanie kwartału funkcją ZAOKR.GÓRA

Ustalanie kwartału funkcją ZAOKR.GÓRA

Metoda super, tylko trzeba zapamiętać logikę.

Ustalenie kwartału – funkcja WYBIERZ

Funkcja WYBIERZ jest mało znana, a bardzo przydatna. Co robi? Wybiera oczywiście. Wybiera wskazaną przez nas wartość z odpowiedniego swojego argumentu. A w tym argumentach może mieć wszystko: liczby, tekst, zakresy…

Brzmi enigmatycznie, wiem. Zajęło mi trochę czasu zanim zobaczyłam jej przydatność, ale w przypadku ustalania kwartału jest ona ogromna. Tutaj bowiem co 3 miesiące należą do kolejnego kwartału. Czyli schemat jest taki:

Miesiąc a kwartał

Miesiąc a kwartał

Można tutaj przyjąć, że każdy numer miesiąca jest numerem argumentu funkcji WYBIERZ, który chcemy wyświetlić. Czyli styczeń jest 1, maj jest 2, a np. listopad jest 4.

I to jest to, co funkcja WYBIERZ od nas potrzebuje: numer argumentu, który ma wyświetlić i właśnie wartości wszystkich argumentów.

Czyli do komórki E4 wpiszemy następującą funkcję:

=WYBIERZ(C4;1;1;1;2;2;2;3;3;3;4;4;4)

I tyle. Jeśli chcemy zamiast C4 wpisać funkcję MIESIĄC – spokojnie można tak zrobić.

Funkcja WYBIERZ ma jedną przewagę nad opisywaną wcześniej metodą z funkcją ZAOKR.GÓRA: można ją zastosować, gdy w naszej firmie obowiązuje niestandardowy rok rozliczeniowy. Pisząc niestandardowy mam tutaj na myśli: zaczynający się od innego miesiąca niż styczeń. Choćby od lipca. Funkcja WYBIERZ wyglądałaby wtedy następująco:

=WYBIERZ(C4;3;3;3;4;4;4;1;1;1;2;2;2)

Dla naszych danych wynik byłby następujący:

Ustalanie kwartału niestandardowego

Ustalanie kwartału niestandardowego

Z funkcją ZAOKR.GÓRA byłoby ciężej. A tutaj prosta sprawa, bez głowienia się. A funkcja do zapamiętania prościutka i to bez zapamiętywania jakiejkolwiek logiki 😉

Wynik tego jest oczywiście identyczny, jak poprzedniej metody:

Ustalanie kwartału funkcją WYBIERZ

Ustalanie kwartału funkcją WYBIERZ

I to tyle i to aż takie proste. Mam nadzieję, że się przyda i jeśli tak – udostępnij proszę ten wpis znajomym. Pomóż mi szerzyć excelowe dobro 😉

A tutaj plik do pobrania:

Poniżej plik do pobrania:
MalinowyExcel_Numer kwartału dw.xlsx

I wersja wideo tego wpisu:

 

Jeżeli chcesz lepiej poznać Excela na poziomie średniozaawansowanym zapisz się na listę zainteresowanych kursem Excel w codziennej pracy cz. 2! Podczas oczekiwania na kurs będę Ci wysyłała informacje, ciekawostki i excelowe triki. Bezpłatnie! 

Pomogłam Ci? Postaw mi wirtualną kawę! →

Przeczytaj podobne wpisy

Kategorie

4 komentarze

 1. Witam,
  natknęłam się na inne rozwiązanie, które przetestowałam na ww przykładzie, m.in.: do komórki E4 wpisujemy następującą funkcję
  =LICZBA.CAŁK((MIESIĄC(B4)-1)/3)+1,

  Reply
  • Cudownie! Działa pięknie 🙂 Dziękuję za komentarz!

   Reply
 2. Jako ciekawostka:
  =CZ.CAŁK.DZIELENIA(MIESIĄC(A2)+2,5;3)
  Zamiast 2,5 można wziąć dowolną liczbę z przedziału (0,3)

  Reply
  • Ooo, bardzo sprytne 🙂 Dziękuję za podzielenie się!

   Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest