Czyli sposób na oszukanie Excela
Niby taka prosta sprawa: w tytule wykresu chcemy wyświetlić nazwę produktu, którego sprzedaż prezentujemy. Tytuł opiera się na wartości komórki, w której jest formuła, uzależniona od wyboru produktu przez użytkownika. Wszystko byłoby proste, gdybyśmy chcieli wyświetlić TYLKO nazwę produktu, ale my chcemy tak: Sprzedaż dla „Batonik”. Szef się uparł… i ma być tak:
Cały problem z cudzysłowem polega na tym, że umieszczamy w nim tekst w formułach. Jeśli więc go użyjemy – Excel pomyśli, że chcemy wyświetlić w formule tekst. A my chcemy wyświetlić ten znak („). Jak więc „oszukać” Excela?
Jest na to wieeeele sposobów: można wstawić znak cudzysłowu do oddzielnej komórki, a następnie odwołać się w do niej w formule; można dokleić cudzysłów bezpośrednio do tekstu w komórce. Jeśli jednak nie chcemy odwoływać się do zewnętrznej komórki ani ingerować w wartości – warto sięgnąć po inne metody. Opiszę dalej dwie. Jedna mi się bardziej podoba, druga – trochę mniej. Zobaczymy jak Tobie 🙂
Formatka
Formatka składa się z zakresu, będącego źródłem wykresu (B3:C15) i z dany surowych, z których ten wykres czerpie (B19:D105). Wygląda ona następująco:
W miejscu, gdzie utworzymy wykres (może być to ten sam arkusz) będzie jeszcze komórka z listą rozwijaną (u mnie H8), z której użytkownik będzie wybierał produkty. Gdzieś obok, w komórce roboczej (u mnie G4) będzie nasza formuła, czyli źródło dla tytułu wykresu. Tam właśnie będziemy wstawiali znak ” tak, aby został wyświetlony przez formułę.
Sposób 1: Funkcja ZNAK
To ten sposób, który bardziej mi się podoba, ponieważ dzięki niemu formuła jest czytelniejsza. Chodzi o użycie funkcji ZNAK. Jest to prościutka funkcja, która wyświetla znak, o numerze podanym jej w argumencie. Numer ten to liczba strony kodowej używanej na danym komputerze. Dal nas najważniejsze jest to, że cudzysłów ma numer 34. Jeśli więc zapiszemy taką funkcję:
=ZNAK(34)
w wyniku otrzymamy: „.
Trzeba to teraz podpiąć do naszej formuły (G4):
=”Sprzedaż dla „&ZNAK(34)&H8&ZNAK(34)
Po podpięciu tej formuły do tytułu wykresu (sposób na to opisywałam tutaj), efekt jest taki:
Sposób 2: Dwa cudzysłowy
Alternatywnym sposobem jest specjalny zapis cudzysłowu w formułach: zamiast jednego znaku „, należy wstawić „”. To będzie dla Excela oznaczało, że ma wyświetlić ten znak. Czyli w naszym wypadku, w komórce z tytułem wykresu powinna znaleźć się następująca formuła:
="Sprzedaż dla "&""""&H8&""""
ewentualnie tak:
="Sprzedaż dla """&H8&""""
Trochę słabo to wygląda, ale zadziała :). Gdyby nazwa produktu nie pochodziła z komórki (czyli prostsza sytuacja), formuła byłaby następująca:
=”Sprzedaż dla „”Snickers”””
Czyli za każdym razem, gdy chcesz wyświetlić znak ” w wyniku formuły – wpisz 2 takie znaki: „”.
Efekt jest identyczny, co użycie funkcji ZNAK:
I to wszystko. Jestem ciekawa, która metoda Ci się bardziej podoba?
Tutaj plik z gotowcem do pobrania:
MalinowyExcel Jak wyświetlić cudzysłów używając formuły dw.xlsx
A tutaj wersja wideo na YB:
(pojawi się wkrótce)
Powiązane produkty:
- WEBINAR: Listy rozwijane. Tutaj zobaczysz jeszcze inne opcje wykorzystania list rozwijanych na potrzeby wykresów i nie tylko.
0 komentarzy